Ekonomi

Dolar Kurunda İkinci Dalga Kaygısı Göze Çarpıyor

Koronavirüs ikinci dalganın dolar kuruna etkisi

Abone Ol  
 

Korona virüs salgının nedeniyle küresel çapta piyasaların bir türlü tam güveni sağlayamaması sebebiyle sürekli kararsız ve belirsiz görünen dolar kuru, bugün de son haftalar içerisinde olduğu gibi 6,85 dolaylarında seyrediyor. An itibariyle piyasalar içerisinde, korona virüs salgını kapsamındaki olası bir ikinci dalga endişesi net bir biçimde takip edilebiliyor.

Dün itibariyle yeni haftaya 6,8542 civarında başlayan dolar kuru, günün tamamını sakin bir biçimde tamamladı ve piyasaları 6,8549 üzerinden kapattı. Böylelikle dolarda ortalama olarak 3 haftadır devam etmekte olan 6,85 seviyeleri devam etmiş oldu. Korona virüs salgını kapsamında normalleşme adımları atılmaya başlansa da bir türlü istenilen seviyelere düşemeyen dolar kuru, bugün de güne 6,8521 dolaylarında başladı.
Dolar Kurunda İkinci Dalga Kaygısı Göze Çarpıyor 2 – dolar kuru 2

Aşı Çalışmaları da Takip Ediliyor

Dünya çapındaki piyasalar izlendiği takdirde yalnızca dolarda değil tüm para birimlerinde 2020 yılının başından beri devam eden korona virüs pandemisi kapsamında yaşanan gelişmelerin etkili olduğu gözleniyor. Bu bağlamda küresel ölçekteki piyasalar bir taraftan virüsle ilgili olası bir ikinci dalga kaygısı taşırken diğer taraftan da sürekli olarak aşı çalışmalarını takip ediyor.

En başta ABD olmak üzere dünya ekonomileri üzerinden oldukça yıkıcı bir etki yapan korona virüs salgınının, tam anlamıyla çözüme kavuşması için tüm ülkeler aşının bulunmasını umut ediyor. Her ne kadar pek çok ülkede korona virüse karşı alınan önlemler gevşetilse ve kontrollü bir sosyal yaşama geçilse de söz konusu aşılar bulunmadığı takdirde virüsün tamamen yok olmayacağı ve bu nedenle de piyasaların ve tüm ekonomi araçlarının tam anlamıyla rahata kavuşamayacağı belirtiliyor. Korona virüs salgınına zaten yüksek dolar ve euro kurlarıyla yakalanan Türkiye’de ise virüsün yarattığı belirsiz ve endişeli atmosfer halen devam ediyor. Yine de ekonomi ve üretim bağlamındaki faaliyetlerin yeni normale entegre edilmesiyle kur farklarında da belli bir pozitif seyir izleneceği öngörülüyor.

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri