Ekonomi

Dolar 6,85’e Takılı Kaldı

Abone Ol  
 

İki haftayı aşkın bir süredir piyasalarda net bir şekilde gözlemlenebildiği gibi dolar / TL kuru bugüne de 6,85 civarı üzerinden bir başlangıç yaptı.

Korona virüs pandemisinin etkisi ile Mart, Nisan aylarından yoğun bir artış gözlenen dolar kuru, son iki haftadır 6,85 TL dolaylarında seyrediyor. Bugüne de 6,85 civarı ile başlangıç yapan dolar, geçtiğimiz Perşembe günü Merkez Bankası tarafından faizlerin sabut tutulma kararının ardından oldukça kısa bir süreliğine de olsa 6,84 dolaylarının altını görmüştü. Sonrasında tekrar 6,85 civarına sabitlenen dolar / TL kuru, 16 Haziran tarihinden bu güne yani yaklaşık iki haftadır 6,85 civarında ve hayli istikrarlı bir süreç izliyor.

Piyasaları Uzun Bir Süre Koronavirüs Belirleyebilir

16 Haziran gününden bu yana olduğu gibi bugün de piyasaları 6,85 TL üzerinden açan dolar / TL kuru gösteriyor ki; 2020 yılının başından bu yana net bir biçimde olduğu gibi korona virüs pandemisi yine piyasaların hangi yönde ilerleyeceğini belirlemeye devam ediyor. 2019 yılı sonlarında Çin’in Wuhan kenti sınırlarında ortaya çıkmış olsa da an itibariyle en çok ABD’yi ve ABD ekonomisini etkilediği açıkça görülebilen korona virüs salgınının yayılması hızı noktasında bir türlü tam olarak kontrol altına alınamaması piyasaları endişeye sürükleyen en önemli unsur olarak görülüyor. Bu nedenle hem iç piyasada hem de küresel ölçekte uzunca bir süredir net bir iyileşme gözlemlenememiş olması da durumun vahametini ortaya koyuyor.

Geçtiğimiz hafta içerisinde Merkez Bankası’nın faizleri sabit tutma kararının açıklanmasının hemen ardından az da olsa bir düşüş gözlenen dolar / TL kuru, sonrasında eski seviyesine yükselmişti. Tüm dünya ekonomilerinin bir an önce korona virüs salgınına karşı net bir çözüm sağlayacak herhangi bir ilaç ya da aşıyı beklediği de uzmanlar tarafından belirtilen temel noktalar arasında yer alıyor. Salgına karşı kesin bir çözüm geliştirilmeden ekonomik verilerin eski değerlerine dönmesi mümkün görünmüyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri