DünyaGenel

Doğu Guta’daki kimyasal silah katliamı İdlib’de protesto edildi

Suriye'de Beşşar Esed rejiminin 21 Ağustos 2013'te başkent Şam'ın Doğu Guta bölgesinde kimyasal silahla 1400'ün üstünde sivili öldürdüğü hücum İdlib'de protesto edildi.

Abone Ol  
 

Suriye’de Beşşar Esed rejiminin 21 Ağustos 2013’te başkent Şam’ın Doğu Guta bölgesinde kimyasal silahla 1400’ün üstünde sivilin öldürüldüğü hücum İdlib’de protesto edildi.

İdlib’in fazlası noktasında toplanan halk, “Katillerden hesap problem “, “Dünya Suriye’deki katliamlara sessiz.”, “Kimyasal hücumda şehit olanların haklarını alacağız” ve “7 senedir adalet sağlanmadı ” yazılı Arapça ve İngilizce yazılı dövizler taşıdı.

Göstericilerden Esma Mahmut, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Esed rejimin kimyasal hücumunun üstünden 7 sene geçmesine karşın hesap vermediğini söyledi.

Mahmut, “Uluslararası mahkemeler sessizliğini koruyor. Çok sayıda oluşturulan katliamla ilgili rastgele bir karar da alınmadı.” dedi.

Katliamda hayatını kaybeden siviller amacıyla adalet aramak hedefiyle gösteriyi düzenlediklerini bildiren Mahmut, “Adalet sağlanana kadar gösterilere devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Gösteriye katılan gazeteci Hamza Yusuf da kimyasal hücumunun 7. senesinde Doğu Guta’da oluşturulan katliama reaksiyon göstermek amacıyla gösterilere katıldığını söyledi.

Yusuf, “Gazeteciler ve sivil toplum kuruluşları olarak katillerin adalet karşısında hesap vermelerini talep ediyoruz. Dünyaya mesajım ise hakikati boğmayın.” ifadelerini kullandı.

Doğu Guta katliamı

Esed rejimi, 21 Ağustos 2013’te başkent Şam’ın Doğu Guta bölgesinde kimyasal silaha başvurarak, 1400’in üstünde sivili öldürmüştü.

Hafızalardan silinmeyen bu katliamda fazlası bayan ve çocuk binlerce sivil de zehirli gazlardan etkilenmişti.

Katliamın sonrası Doğu Guta, 2018’de de Beşşar Esed rejiminin en sıkı ablukasını uyguladığı, nerdeyse bütün silahları kullandığı bölge durumuna gelmişti.

Bölgedeki muhalifler, Esed rejimi ve Rusya ile gerçekleştirdikleri zorunlu uyuşma sonucunda Nisan 2018’de Doğu Guta’yı boşaltmak zorunda kalmıştı.

5 senelik kuşatmadan çıkan siviller, halihazırda ülkenin kuzeyinde muhaliflerin kontrolündeki alanlarda hayat mücadelesi veriyor.

Suriye İnsan Hakları Ağının raporuna göre, Esed rejimi, Suriye’de iç savaşın başlamasının sonrası muhaliflerin kontrolündeki yerleşimlere 217 kez kimyasal silah hücumu gerçekleştirdi.

Etiketler

Admin

Ajans Haberlerini Naklen Sizlere Aktarıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri