DünyaGenel

Doğu Guta kimyasal silah katliamının üzerinden 7 yıl geçti

Beşşar Esed rejiminin başkent Şam'ın Doğu Guta bölgesinde 1400'ün üstünde sivili öldürdüğü kimyasal silah hücumu 7'nci senesini geride bırakırken, Rusya ve Çin'in Birleşmiş Milletler Emniyet Konseyi (BMGK) toplantılarındaki vetoları ise iç muhabere süresince 217 kez kimyasal silaha başvuran rejimin yargılanmasını engelliyor.

Abone Ol  
 
65 / 100

Beşşar Esed rejiminin başkent Şam’ın Doğu Guta bölgesinde 1400’ün üstünde sivili öldürdüğü kimyasal silah hücumu 7’nci senesini geride bırakırken, Rusya ve Çin’in Birleşmiş Milletler Emniyet Konseyi (BMGK) toplantılarındaki vetoları ise iç muhabere süresince 217 kez kimyasal silaha başvuran rejimin yargılanmasını engelliyor.

Esed rejiminin 21 Ağustos 2013 tarihinde başkent Şam’ın Doğu Guta bölgesinde kimyasal silahla 1400’in üstünde sivili öldürdüğü saldırının üstünden 7 sene geçti.

Hafızalardan silinmeyen bu katliamda fazlası bayan ve çocuk binlerce sivil zehirli gazlardan etkilendi.

Katliamın sonrası, Doğu Guta 2018’de de Beşşar Esed rejiminin en sıkı ablukasını uyguladığı, nerdeyse bütün silahları kullandığı bölge durumuna geldi.

Bölgedeki muhalifler, Esed rejimi ve Rusya ile gerçekleştirdikleri zorunlu uyuşma neticesinde, Nisan 2018’de Doğu Guta’yı boşaltmak zorunluyetinde kaldı. Beş senelik muhasaradan çıkan siviller, ülkenin kuzeyinde muhaliflerin kontrolündeki alanlara sığındı.

Sivillere yönelik hak ihlallerini belgeleyen Suriye İnsan Hakları Ağı (SNHR), Doğu Guta katliamının sene dönümüne dair hazırladığı raporu AA muhabiriyle paylaştı.

Raporda, Esed rejiminin Suriye’de iç muhaberenin başlamasının sonrası muhaliflerin kontrolündeki yerleşimlere 217 kez kimyasal silah hücumu gerçekleştirdiği anımsatıldı.

Rejimin Doğu Guta katliamından sonra da kimyasal silah saldırılarına devam ettiğinin altını çizen raporda, rejim güçlerinin söz hususu saldırıdan sonra 184 kez daha bu yolla sivilleri amaç aldığı hatırlatıldı.

İlk kimyasal silah hücumunu Aralık 2012 senesinde Humus’un Beyyada semtinde sağlayan rejim, en son hücumunu ise 19 Mayıs 2019’da Lazkiye’ye bağlı Kebine köyüne düzenledi.

En çok Şam ve kırsalı kimyasal saldırıların amacı oldu

Esed rejiminin iç muhabere süresince kimyasal silah tüketiminin illere göre dağılımına değinilen raporda, başkent Şam ve kırsalının en çok saldırıya maruz kalan bölge bulunduğu ifade edildi.

Buna göre, Şam ve kırsalındaki bölgeler 102, İdlib 45, Hama 30, Halep 26, Humus 7, Dera 3, Deyrizor 3, Lazkiye ili ise 1 kez kimyasal silahlarla amaç alındı.

SNHR, bu saldırılarda ölenlerden 1500’den fazlasının kimlik bilgilerini kaydettiklerini açıkladı.

Rusya ve Çin’in vetoları

BMGK toplantılarında rejim lehine toplam 16 kez veto kullanan Rusya ve Çin, kimyasal silah saldırılarını husus alan oturumlarda ise 6 kere gene rejimi koruyacak biçimde bu hakka başvurdu.

SNHR raporunda Rusya ve Çin’in vetoları sonucunda, Esed rejiminin yargılamasının önünün kesildiği belirtildi.

Etiketler

Admin

Ajans Haberlerini Naklen Sizlere Aktarıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri