Ekonomi

Doğalgaz rezervi Türk ekonomisini güçlü hale getirecek

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, "Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan doğrulusunda belirtiler naturalgaz rezervini, ülkemiz ekonomisinin kuvvetli duruma gelmesi ve toplumumuzun gelecekteki refahı yönünden büyük bir umut ve sevinçle karşılıyoruz." ifadelerini kullandı.

Abone Ol  
 
62 / 100

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan doğrulusunda belirtiler doğalgaz rezervini, ülkemiz ekonomisinin kuvvetli duruma gelmesi ve toplumumuzun gelecekteki refahı yönünden büyük bir umut ve sevinçle karşılıyoruz.” ifadelerini kullandı.

İSO’dan oluşturulan bildirimde görüşlerine yer verdiği Bahçıvan, yıllardır ekonominin en mühim gündem maddesi enerji kaynağı olduğunu belirtti.

Bahçıvan, “Cari açığımızın da en esas nedeninin büyük ölçüde dışa bağımlı olduğumuz enerjide ödenilen faturalar göz önüne alındığında, duyurusu oluşturulan doğalgaz rezervinin bu sorunumuza büyük ölçüde çözüm olacağı açıktır.” ifadelerini kullandı.

Bahçıvan, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Bu rezervin işletilmesi ile beraber bilhassa endüstrimizin en mühim rekabet etkeni olan enerji maliyetlerine gerçekleştireceği katkı, bizleri önümüzdeki devre adına çok daha umutlandırmaktadır. Bu değerli ekonomik değerin en kısa zamanda ülkemizin kalkınması, milletimizin refahının arttırılması yolunda değerlendirileceğine inanıyoruz. Bu rezervin meydana çıkarılmasında emeği olan herkese teşekkür ediyorum.”

– “Türkiye bugün itibarıyla bir üst lige çıktı”

İstanbul Ticaret Borsası (İSTİB) Başkanı Ali Kopuz da Türkiye bugün itibarıyla bir üst lige çıktığını, bu ligin endüstrisi kuvvetli, enerji zengini ülkeler ligi olduğunu belirtti.

Kopuz, “Bu gelişmeyi bile saklayamadığı bir hüzünle karşılayan, yarım ağızla memnuniyetini ifade ederken, ‘ama’ ve ‘fakat’ diye başlayan cümleler kuranlara Türkiye’nin doğal kaynaklarını yönetebilecek kabiliyette bir ülke olduğunu hatırlatıyorum.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin bilhassa son 18 senede büyük bir hamle gerçekleştirdiğini, endüstrisi daimi güçlenen, besinde kendisine yeten, savunma endüstrisindeki yerlilik payı giderek yükselen kuvvetli bir ülke olduğunu anımsatan Kopuz, şunları kaydetti:

“Eski Türkiye’nin ezberleri her geçtiğimiz gün bozuluyor. Bugün de Allah’a şükür, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, aslında çok büyük bir müjde verdi. İnşallah tespit edilen bu enerji kaynakları Türkiye’nin enerjide dışa bağımlılığını azaltacak ve ayağımızdaki en büyük prangalardan birinden daha kurtulacağız. Bu enerji kaynağı, dış ticaret açığımızı azaltacak, endüstrimizin rekabet gücünü artıracak ve bu sayede refah seviyemize olumlu katkısı sağlayacaktır.

Bu inanılmaz güzel gelişmeyi bile mutlulukla karşılamayanların büyük bir aymazlık içersinde olduğuna inanıyorum. Bu aymazlık insanı aslında üzüyor. Cumhurbaşkanımız, Türkiye’nin enerjide dışa bağımlılığını azaltacak bir kaynak bulunduğunu açıklarken, bazıları buna kulp bulmaya çalışıyor. Kimi niteliğini beğenmiyor, kimi rezervin yetersizliğinden ve çıkarma maliyetlerinden dem vuruyor.

Hiçbirini yapamayanlar ise enerji zengini ülkelerin durumundan bahsediyor. Enerji zengini olup da endüstrisi kuvvetli olmayan ve savunması dışa bağımlı, yarı sömürge ülkelerle Türkiye’yi karşılaştırmak abesle iştigaldir. Türkiye, endüstri tabanlı dışalımı ile zenginleşen, yerli savunma endüstrisi yardımıyla dik duruşlu, onurlu bir ülkedir. Hiçbir güç Türkiye’ye istikamet veremez.”

Kopuz, enerji kaynakları bulduktan sonra bundan olumsuz büyülenen endüstrileşmiş ülkeler de olduğunu belirtti.

1960’larda Hollanda’da, 1970’lerde de Norveç’te enerji kaynakları bulduğunda bu ülkelerin ekonomileri, kaynağı doğru yönetemediklerinden bir vakit olumsuz etkilendiğini bildiren Kopuz, “Yerel para birimleri güçlendi, üretmek yerine dışalım. avantajlı duruma geldi ve üretim maliyetleri arttığı amacıyla dışalım düştü. Hatta bu duruma Hollanda Hastalığı adı verildi. Bu örnekleri verip de sanki başımıza bir felaket gelmiş gibi konuşanlar, Türk milletine ve ülkesine düşmanlığını gizleyemeyenlerdir.” ifadelerini kullandı.

Kopuz, şunları kaydetti:

“Türkiye, kuvvetli devlet geleneği olan bir ülkedir ve tarihten ders çıkarmayı bilir. Dolayısıyla, hükümetimizin lüzumlu tedbirleri alacağına ve bu tip problemler yaşamayacağımıza gönülden inanıyorum. Türkiye’nin yakında, buna benzer çoğu yeni müjde alacağına da inanıyorum. Allah’a şükür bütün denizlerimizde ve topraklarımızda enerji kaynağı aramalarımız her geçtiğimiz gün artarak sürüyor. Uluslararası hukuktan doğan haklarımızı kullanarak denizlerdeki aramaları yapmamız bile endüstrimiz güçlendikten ve savunma gücümüz yerlileştikten sonra olası oldu. Bu amaçla yakın vakitte yeni müjdeler alacağımıza inanıyorum. Türk milletine hayırlı olsun.”

Etiketler

Admin

Ajans Haberlerini Naklen Sizlere Aktarıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri