EkonomiGündem

Doğal gazın cari dengedeki faturası yaklaşık 70 milyar dolar azalacak

Türkiye, keşfettiği 320 milyar metreküplük, tarihinin en yüksek natural gaz rezervi ile aşağı yukarı 7 senelik natural gaz ihtiyacını karşılarken, enerji faturasını da 70 milyar dolara yakın azaltmış olacak.

Abone Ol  
 

Türkiye, keşfettiği 320 milyar metreküplük, tarihinin en yüksek natural gaz rezervi ile aşağı yukarı 7 senelik natural gaz ihtiyacını karşılarken, enerji faturasını da 70 milyar dolara yakın azaltmış olacak.

AA muhabirinin Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) bilgilerinden derlediği verilere göre, Türkiye’nin geçtiğimiz sene iç piyasada tükettiği natural gaz miktarı aşağı yukarı 45,3 milyar metreküp düzeyinde kaydedildi.

Bu rakam 2016’da 46,4 milyar metreküp, 2017’de 53,9 milyar metreküp, 2018’de 49,2 milyar metreküp olarak gerçekleşti.

Böylece son 4 senede Türkiye, ortalama 48,7 milyar metreküp natural gaz tüketti. Bu da Fatih Sondaj Gemisi ile Tuna 1 kıyısında yapılan sondajda keşfedilen 320 milyar metreküp natural gaz rezervinin, Türkiye’nin aşağı yukarı 7 senelik ihtiyacını karşıladığını meydana koyuyor.

Öte yandan ekonomistler Türkiye’nin senelik olarak natural gaz ithalatına ödediği tutarın 10-13 milyar dolar düzeyinde olduğunu belirtiyor. Böylece tespit edilen natural gaz rezervinin ileriki dönemdede Türkiye’nin cari işlemler hesabına 70 milyar dolara yakın bir katkı sağlayacağı hesaplanıyor.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez de keşfedilen natural gazın ekonomik sayısal değerinin 65 milyar dolar olacağının söylenebileceğini bildirdi.

“Doğal gaz fiyatlarının seyri çok ehemmiyet kazandı”

AA muhabirine mevzuya dair değerlendirmelerde tespit edilen Piri Reis Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Erhan Aslanoğlu, “Bulunan rezerv Türkiye’nin senelik 45-55 milyar metreküplük ihtiyacını ehemmiyete aldığımızda günümüz rakamlarla aşağı yukarı 6-7 senelik talebini karşılayacak düzeyde görünüyor.” dedi.

Türkiye’nin uzun vakittir kendi enerji kaynaklarına sahip olmayı istek ettiğini bildiren Aslanoğlu, “Yeni rezervle beraber günümüz ödediğimiz faturayı ehemmiyete alırsak ortalama 70 milyar dolarlık bir fatura Türkiye adına ortadan kalkacaktır.” ifadelerini kullandı.

Aslanoğlu, Türkiye’nin natural gazı görece yüksek fiyattan aldığını, bu hal ehemmiyete alındığında ise tasarruf edilecek miktarın belki 40-50 milyar dolar orantısında olma ihtimalini de aktardı.

Gelecek dönemlerde bu tespitin yatırım maliyetinin ve natural gaz fiyatlarının seyrinin çok ehemmiyet kazandığını altını çizen Aslanoğlu, sözlerine şu şekilde devam etti:

“Doğal gaz fiyatlarının seyri artma eğiliminde olursa, bu tespitin maddi sayısal değeri çok daha artar. Fakat natural gaz fiyatlarında gerileme olursa da bu anlamdaki beklenti daha azalır. Doğal gazı bulmak çok mühim bir gelişme, bunun artmasını diliyorum. Akdeniz ve Karadeniz’de aramalar sürüyor. Sonuç olarak, Türkiye birkaç noktada bu tür kaynak bulur ve bunları birleştirebilirse daha da olumlu olacak. Bugün itibarıyla baktığımızda senelik bazda 8-12 milyar dolarlık bir tasarruf manasına geliyor. Önemli bir rakam. Genellikle fiyatlar artarsa daha da lehimize olacak. Yatırım maliyetleri meydana çıkınca Türkiye ekonomisine katkısını daha iyi hesaplama talihimiz olacak.”

“Bulunan rezerv enflasyonu aşağı yönlü baskılamaya yardımcı olacak”

İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sefer Şener de tespit edilen natural gaz rezervinin Türkiye ekonomisine makro ve mikro ölçekte çoğu katkısının olacağını bildirdi.

Türkiye’deki işletmelerin enerji maliyetlerinin toplam maliyetler içindeki payının yüzde 15 ila yüzde 45 arasında değiştiğine ilgi çeken Şener, “Bulunan natural gazın reel sektörün enerji maliyetlerinde görece bir tedavi yapabileceği göz önüne alındığında, şirketlerimizin küresel pazarda daha avantajlı bir konuma gelmesi, daha rekabetçi olması söz konusu.” değerlendirmesinde bulundu.

Şener, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını ve ticaret savaşlarıyla değişen tedarik zincirinde ucuz enerji ile beraber Türk şirketlerinin elinin daha da güçleneceğini vurguladı.

Bulunan rezervin Türkiye’nin makro ekonomik bilgileri üstünde olumlu tesirlerinin olacağını bildiren Şener, şunları söyledi:

“Enflasyon bu süreçten olumlu tesirlenecektir. 2004-2019 yılında enflasyonun esas bileşenlerinin yüzdelik katkısına baktığımızda besinin yüzde 28’lik tesirleri beraberinde enerji yüzde 14,6’yla ikinci sırada bulunuyor. Dolayısıyla, tespit edilen rezervin enerji maliyetlerini düşürmesi beklendiğinden, uzun vadede bu hal enflasyonu aşağı yönlü baskılamaya yardımcı olacaktır. Ödemeler dengesine ise senelik bazda 9-13 milyar dolar seviyesi bir katkı yapması beklenilen bu gelişmenin, dolar kuru üstünde de rahatlatıcı bir tesir yapması mümkün görünüyor.”

Etiketler

Admin

Ajans Haberlerini Naklen Sizlere Aktarıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri