GenelGündem

Diyarbakır’daki evlat nöbetine bir aile daha katıldı

Çocuklarının dağa kaçırılmasından HDP'yi mesul tutan Diyarbakır annelerinin 3 Eylül 2019'da başlattığı oturma eylemi, 443'üncü gününde sürüyor.

Abone Ol  
 
65 / 100

Çocuklarının dağa kaçırılmasından HDP’yi mesul tutan Diyarbakır annelerinin 3 Eylül 2019’da başlattığı oturma eylemi, 443’üncü gününde sürüyor.

İstanbul’dan 6 yıl önce 22 yaşında kandırılarak dağa götürülen oğlu Ozan için Bingöl’ün Adaklı ilçesinden gelen anne Beyhan Dağyeli de oturma eylemine dahil oldu.

Dağyeli, Kürtçe ve Türkçe olarak, 6 senedir evladından ayrı olduğunu söyledi.

“HDP oğlumu götürdü. Oğlumu almadan bir yere gitmiyorum.” diyen Dağyeli, şunları kaydetti:

“Artık yeter. Bunlar için çocuk yetiştirmedik. Onlar oğlumu göndermiş, biliyorum. Oğlumu geri istiyorum. Ozan gel oğlum, devletimize teslim ol.”

“Anneler bize destek olsun”

HDP il binası önünde bekleyişini devam ettiren annelerden Esmer Koç, Hakkari’nin Şemdinli ilçesinden 7 yıl önce 15 yaşında dağa kaçırılan kızı Zübeyde için oturma eylemi yaptığını anlattı.

Kızından bugüne kadar haber alamadığını dile getiren Koç, eyleme yeni ailelerin katılmasının kendilerine moral verdiğini aktardı.

Koç, “Bütün anne ve babalara sesleniyorum, gelsinler, eyleme katılsınlar, çocuklarını HDP ve PKK’dan istesinler. 40 senedir bu gariban çocukları götürüyor, dağlarda öldürüyorlar. Artık yeter.” dedi.

4 yıl önce 16 yaşında dağa kaçırılan oğlu Aziz için eylem yapan Güzide Demir ise evlat nöbetini sürdürmekte kararlı olduklarını belirterek, “Anneler gelsin, bize destek olsun.” ifadesini kullandı.

Demir, oğlu Aziz’e seslenerek, emniyet güçlerine teslim olması davetinde bulundu.

Muhabir: Hasan Namlı

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri