GenelGündem

Diyarbakır’da sürüntü örneklerinin alındığı Kovid-19 kliniğinin kapasitesi artırıldı

Diyarbakır İl Sağlık Müdürü Dr. Cihan Tekin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 16 Mart'ta başlayan ilk salgın vakasıyla sıksık hareketli bir durumda sağlık teşkilatını diri tutmaya çalıştıklarını vurguladı. Tekin, sağlık hizmetlerini her geçtiğimiz gün vaka sayılarıyla orantı bir şekilde sürdürmeye gayret gösterdiklerini söyledi.

Abone Ol  
 
61 / 100

Diyarbakır İl Sağlık Müdürü Dr. Cihan Tekin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 16 Mart’ta başlayan ilk salgın vakasıyla sıksık hareketli bir durumda sağlık teşkilatını diri tutmaya çalıştıklarını vurguladı. Tekin, sağlık hizmetlerini her geçtiğimiz gün vaka sayılarıyla orantı bir şekilde sürdürmeye gayret gösterdiklerini söyledi.

Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Kovid-19 şüphesiyle hastalarının başvuru ettiği kliniğin kapasitesi artırdıklarını kaydeden Tekin, daha önce tek yerden alınan sürüntü numunelerinin bundan sonra 4 yerden alınmaya başladığını, vatandaşa salgın döneminde en iyi hizmeti sunmaya çalıştıklarını bildirdi.

Kliniğin çok güzel ve nezih bir duruma getirildiğini, kış şartlarında meydana gelebilecek mümkün yoğunlukların da önüne geçilebilmesi suretiyle kayıt yapan eleman ve sürüntü alacak olan hekimlerin miktarını artırdıklarını izah eden Tekin, bu sayede test yapan yurttaşların en hızlı bir şekilde hastaneden ayrılmasını sağlayacaklarını aktardı.

“Kovid-19 kliniğini sürecin başında normal acillerden ayırdık ve ilk etapta iki hekimle hizmet verirken bugün 8 doktora kadar çıkabileceğimiz alanlar oluşturduk. Temel amacımız vatandaşımızın hastaneye geldiği zaman en hızlı şekilde hekimlere ulaşması, hekimden hizmetini almasını sağlamak, ilaveten meydana gelebilecek kuyrukların önüne geçmek.” diyen Tekin, yapılan sürüntü alanları vasıtası ile yurttaşların rastgele bir kuyrukta bekleme sorunu yaşamadığını vurguladı.

Kış aylarında vakaların artma şansına karşı hazırlıklarını yaptıklarını ifade eden Tekin, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“Hem acilimizde hem de sürüntü alanlarımız çok daha rahatlamış durumda. Sağlık Bakanımızın direktifleri tarafında bu tedbirleri artırdık. Bakanımızın kış aylarına ilgi çektiği noktalar vardı. Kış aylarında bilhassa mevsimsel griple bir arada vaka artışlarının olabileceği, bu hususta ilgili olmamız ve hazırlıklı olmamızı lüzumtiği talimatları üstüne bütün bu hazırlıkları yaptık.”

Yoğun bakım ve yatak kapasitesi yükseldi

Yoğun bakım kapasitesini yüzde 100, servislerde de yatak kapasitesi yüzde 80 artırdıklarına ilgi çeken Tekin, kış aylarına hazır olduklarını belirtti.

Şu ana kadar ne servis yatağı ne de yoğun bakım yatağı konusu ile ilgili rastgele bir sorun yaşamadıklarını altını çizen Tekin, “Sağlık olarak baktığımızda rastgele bir eksiğimizin olmadığı gibi bütün hazırlıklarımızı lüzum personel eğitimleri lüzum tıbbi donanım lüzum yataklar lüzum yoğun bakım yönünden yaptık.” dedi.

Kent çapında her gün aşağı yukarı 2 bin test

Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Dr. Muhammed Asena da daha iyi şartlarda kaliteli bir hizmet için sürüntü alma alanın kapasitesini artırarak Türkiye’de numune bir planlamayı kente hizmete sunduklarını söyledi.

Kent çapında her gün aşağı yukarı 2 bin test alındığını, bu testlerin aşağı yukarı yüzde 50’sini hastanelerinde sürüntü bölümünde yapıldığını belirten Asena, salgının ilk zamanlarında bundan ötürü hastanenin önünde ister istemez bir yığılma oluştuğunu anımsattı.

Bu yığılmanın önüne geçebilmek ve vatandaşa daha iyi hizmet sunmak sürüntü alanını 4 katına çıkardıklarını izah eden Asena, “Burada hem otomasyon personelimiz hem hekimlerimiz çok ciddi çaba sarf ediyor.” ifadelerini kullandı.

Sürüntü vermeye gelenlerin içinde negatif ve pozitif hastalar olma ihtimalini açıklayan Asena, yapılan geniş alan vasıtası ile salgının bulaş tehlikesini önüne geçerek yurttaşların birbirlerine ilişki etmeden hizmet alabildiğini aktardı.

Asena, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“Kış aylarında hastalar bir an önce sürüntülerini versinler diye bu tür bir planlamaya gittik. Engeliler ve yaşlılarımız için de bir alan planladık. İnşallah bu geniş alanları kullanmamıza lüzum kalmaz. Bugün günde 700- 800 seviyesinde sürüntü alabiliyoruz. Yapılan planlama ile bu kapasitemizi 3 bine kadar kolaylıkla çıkarabileceğiz.”

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri