Genel

Diyanetten imam hatiplilere yönelik sözleri nedeniyle Erol Mütercimler hakkında suç duyurusu

 Diyanet İşleri Başkanlığı, bir televizyon programında imam hatiplilere yönelik sözleri nedeniyle Erol Mütercimler ile alakalı suç duyurusunda bulunulduğunu bildirdi.

Abone Ol  
 

Başkanlık 1. Hukuk Müşaviri Selami Açan imzasıyla Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına oluşturulan suç duyurusunda, 7 Eylül Pazartesi günü Haber Global kanalında yayımlanan “Kayıt Altında” programının konuklarından Haliç Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Erol Mütercimler’in, ilimle, irfanla, bilgiyle ve hikmetle öğreten ve nice öğrencinin yetişmesine vesile olmuş köklü eğitim yuvalarından imam hatip okullarına ve mezunlarına alenen hakarette bulunarak aşağıladığı belirtildi.

Suç duyuru dilekçesinde, Mütercimler’in, imam hatip lisesi mezunları ile alakalı ötekileştiren ve katiyen kabul edilemeyecek çirkin ithamları ile toplumun, imam hatip lisesi mezunları, Başkanlık ve personeline karşı kin ve düşmanlık duymaya tahrik edildiği, bunun dışında halkın nazarında Başkanlık ve personeline karşı nefret duygusu uyandırılmaya çalışıldığı ifade edildi.

Bu durumun şüpheli ile alakalı atılı suç oluşturduğuna ilgi çekilen dilekçede, bunlar kaydedildi:

“En üst kademelerde dahil olmak üzere devletin farklı kademelerinde ve Diyanet İşleri Başkanlığımızda imam hatip lisesi mezunu olarak vazife yapan kamu çalışanlarına karşı hakaret, nefret ve düşmanlık dilini acımasızca ve insafsızca kullanan, toplumun milli ve manevi değerlerine aykırı olarak toplumu kin ve düşmanlığa tahrik eden ve toplumda nefret duyguları oluşturan, toplumsal barışa ve dayanışmaya zarar veren davranışları teşvik eden, tarafsızlık, gerçeklik ve doğruluk ilkelerini hiçe sayan, dini, siyasi ve felsefi kanaat ve aynısı nedenlerle ayrımcılık yapan ve bireyleri aşağılayan iftira ve ithamlarıyla toplumu ayrımcılığa tabi tutarak imam hatip lisesi mezunlarını açıkça boy amacı durumuna getiren şüphelinin, yargı önünde hesap vermesi hukuk devletinin bir gereğidir. Belirtilen sebeplerle Türk Ceza Kanunu ve alakalı maddeleri uyarınca, şüpheli ile alakalı tahkîkat açılarak kamu adına kovuşturma yapılması zarureti hasıl olmuştur.”

Dilekçede, Mütercimler ile alakalı eylemlerine uyan TCK’nin alakalı maddeleri uyarınca tahkîkat ve kovuşturma yapılarak kamu davası açılması ve tecziyelerine karar verilmesi talep edildi.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri