GenelGündem

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: Hicreti doğru anlamak geleceği inşa etmede büyük ufuklar açacaktır

  Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, hicri yeni senenin, yeryüzünün sekinetine, İslam aleminin inkişafına, birlik ve kardeşliğin güçlenmesine, ümmetin vahdet ve selameti, bütün insanlığın huzuru ve iyiliği amacıyla daha büyük gayret ve fedakarlıkla çalışmalarına vesile olmasını diledi.

Abone Ol  
 

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, hicri yeni senenin, yeryüzünün sekinetine, İslam aleminin inkişafına, birlik ve kardeşliğin güçlenmesine, ümmetin vahdet ve selameti, bütün insanlığın huzuru ve iyiliği amacıyla daha büyük gayret ve fedakarlıkla çalışmalarına vesile olmasını diledi.

Erbaş, hicri yeni sene bundan dolayı duyurduğu mesajında, hicretin, hakkı batıldan üstün tutanlar amacıyla her daim kesinlikle bir çıkış yolu bulunduğunun ve onların katiyen yenilgi yaşamayacağının ispatı olduğunu belirtti.

Bugünün, Peygamber’in Mekke’den Medine’ye hicretini temel alan hicri senebaşının 1442. sene dönümü olduğunu anımsatan Erbaş, hicretin, başta Müslümanlar olmak üzere bütün insanlık amacıyla büyük mesajlar sahibi olan tarihi bir olay olduğuna işaret etti.

Hicretle birlikte yeryüzünde adalet ve acıma eskatiyenrı üstüne yeni bir devre inşa edildiğini altını çizen Erbaş, mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Tevhidin perdelendiği, zulüm ve haksızlığın yaşamı kuşattığı, köleliğin kader kabul edildiği bir cahiliye karanlığından, ırkı, rengi, statüsü ne olursa olsun insan onurunun, temel hak ve özgürlüklerin merkeze alındığı, huzur ve emniyetin tesis edildiği aydınlık bir çağ açılmıştır. İnsanlığın iyiliği amacıyla İslam’ın yaşam veren ilkelerini hakim değerler durumuna getirmek uğruna sarsılmaz bir inanç ve sabırla mücadele ederek yurtlarını terk eden Müslümanlara yeryüzü yurt kılınmıştır.”

“Hicret, Müslümanca yaşama azminin manifestosu”

Hicreti “dünyevi her türlü bela, sorun ve meşakkatten kaçış değil, bütün zorluklarla mücadele yolunda muhkem bir karar ve istikrar” olarak tarifleyen Erbaş, “Hicret, düşünce ve aksiyon planında Müslümanca yaşama azminin manifestosu, imanın ikrarı, kulluğun izharı ve ahlakın ihyasıdır. Yeryüzünde zulüm ve nefret yerine acıma ve muhabbeti, düşmanlık ve husumet yerine arkadaşlık ve kardeşliği tercih etmenin ifadesidir.” değerlendirmesinde bulundu.

Hicretin taşıdığı anlam ve mesajların, tarihin her devreindeki gibi bugün de Müslümanlar amacıyla parasal ve manevi kalkınma yolunda büyük azim ve motivasyon kaynağı olduğunu bildiren Erbaş, “Bu bağlamda Peygamber efendimizin, Mekke’den Medine’ye hicretini bütün boyutlarıyla tefekkür ederek dünyamızı hicretin getirdiği değerlerle tanıştıracak bir amaç ve gayrete zemin kılmak, Müslümanlar amacıyla ihmal edilemez bir sorumluluktur.” ifadesini kullandı.

“Hicreti doğru anlamak, geleceği inşa etmede büyük ufuklar açacaktır”

Erbaş, mesajında şunları kaydetti:

“Diğer yandan hicret, bizlere Peygamber efendimizin örnekliğinde önlem ve tevekkül odaklı bir mücadeleyi, cesaret ve sabrı kuşanmanın kıymetini, Rabb’imize sayısız emniyet duyup teslimiyet göstererek katiyen ümitsizliğe kapılmamanın gerekliliğini, yıkılmadan ayakta durabilecek bir inancın ve direncin değerini öğreten tarihi bir vesikadır. Bu açıdan, hicreti doğru okumak ve anlamak, yeryüzünü kuşatan her türlü olumsuzluk, kötülük, bela ve musibetlerle mücadele konusu ile ilgili bizlere azim ve kararlılık aşılayacak, bugünü ve geleceği inşa etmede büyük ufuklar açacaktır. Bu duygu ve düşüncelerle, aziz milletimizin ve bütün İslam aleminin hicri senesini kutlama ediyor, yeni senenin yeryüzünün sekinetine, İslam aleminin inkişafına, birlik ve kardeşliğimizin güçlenmesine, ümmetin vahdet ve selameti, bütün insanlığın huzuru ve iyiliği amacıyla daha büyük bir gayret, özveri ve fedakarlıkla çalışmamıza vesile olmasını ulu Allah’tan niyaz ediyorum.”

Etiketler

Admin

Ajans Haberlerini Naklen Sizlere Aktarıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri