DünyaGenelGündem

Dışişleri: Macron’un açıklamaları içinde bulunduğu çaresizliğin dışa vurumu

Dışişleri Bakanlığı, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik sözlerine ilişkin, "Fransa Cumhurbaşkanı Macron yine eski sömürgeci refleksleriyle kibirli, üst perdeden ders vermeye çalışan bir açıklama yapmıştır. Aslında Macron’un açıklamaları kendi acziyetinin ve içinde bulunduğu çaresizliğin dışa vurumudur." değerlendirmesinde bulundu.

Abone Ol  
 

Dışişleri Bakanlığı, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik sözlerine ilişkin, “Fransa Cumhurbaşkanı Macron gene eski sömürgeci refleksleriyle kibirli, üst perdeden ders vermeye çalışan bir açıklama yapmıştır. Esasında Macron’un açıklamaları kendi acziyetinin ve içinde varolduğu çaresizliğin dışa vurumudur.” değerlendirmesinde bulundu.

Bakanlıktan oluşturulan yazılı açıklamada, Fransa’nın bütün dünyada serbestçe at koşturduğu günlerin geride kaldığı hatırlatılarak, “Dış politikadaki bütün sinsi planlarını suya düşürdüğümüz, pis oyunlarını bozduğumuz Macron, iç acısıyla her gün fütursuzca Türkiye’ye ve Sayın Cumhurbaşkanımıza saldırmaktadır. Sayın Cumhurbaşkanımız, Avrupa’da en yüksek oy oranıyla seçilen liderlerdendir. Sayın Cumhurbaşkanımız gücünü her vakit Türk halkından almıştır. Türk halkı ve Hükümeti, bu tür hezeyanlar karşısında hep tek kalp olmuştur ve olmaya da devam edecektir.” ifadelerine yer verildi.

Akdeniz’de ya da diğer bir coğrafyada rastgele bir ülkenin deniz yetki alanını belirlemenin Macron’un haddi olmadığına dikkatin çekildiği açıklamada, bunlar belirtildi:

“Fransa, tek taraflı ve kışkırtıcı adımlar atan ve AB’yi kendi dar bakışlı çıkarları uğruna rehin alan Yunanistan ve GKRY’nin körü körüne avukatlığını yapacağına, uzlaşmadan ve diyalogdan yana tavır koymalıdır. Bu, Avrupalılığımız ve NATO müttefikliğimizin de bir gereğidir. Fransa Cumhurbaşkanı, ferdi ve milliyetçi sahip olunan tutumuyla gerginliği teşvik etmekte ve Avrupa’nın ve AB’nin büyük çıkarlarını da rizikoya atmaktadır. Doğu Akdeniz’e sınırı bile olmayan ve bölümde hala sömürgecilik anlayışıyla hareket eden Fransa’nın, Türkiye’nin bölümdeki ortaklığını, samimiyetini, işbirliğini ve insani ve girişimci dış siyasetini eleştirmesi tam bir tutarsızlıktır. Halk nezdindeki desteği sıksık azalan Macron’un içine düştüğü aciz hali Fransız halkının takdirine bırakıyoruz.”

Fransa Cumhurdiğernı Emanuel Macron, Korsika adasında düzenlenecek Avrupa Birliği (AB) Üyesi Güney Avrupa Ülkeleri Zirvesi (Med7) evvel oluşturulan basın toplantısında “Biz Avrupalılar, Türk halkına değil (Cumhurdiğernı Recep Tayyip) Erdoğan hükümetine karşı açık ve sert olmalıyız.” ifadelerini kullanmıştı.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri