Genel

Dışişleri Bakanlığı: Mali’deki darbeyi ‘derin endişe ve üzüntüyle’ karşılıyoruz

Dışişleri Bakanlığı, Mali'de dün silahlı kuvvetler içindeki bir küme doğrulusunda oluşturulan vuruş neticesi, Cumhurbaşkanı İbrahim Boubacar Keita'nın, parlamento ve hükümeti feshederek istifa etmeye zorlanmasının "derin kaygı ve hüzünle" karşıladığını bildirdi.

Abone Ol  
 
65 / 100

Dışişleri Bakanlığı, Mali’de dün silahlı kuvvetler içindeki bir küme doğrulusunda oluşturulan vuruş neticesi, Cumhurbaşkanı İbrahim Boubacar Keita’nın, parlamento ve hükümeti feshederek istifa etmeye zorlanmasının “derin kaygı ve hüzünle” karşıladığını bildirdi.

Bakanlıktan oluşturulan yazılı açıklamada, arkadaş ve kardeş Mali’de iç barış, emniyet ve devamlılık ortamının hızla tekrar tesis edilmesi, Cumhurbaşkanı Keita ve tutuklu tespit edilen başka üst seviye yetkililerin hemen serbest bırakılmaları ve ülkede anayasal düzene bir an evvel dönülmesi yönündeki kuvvetli beklenti vurgulandı.

Açıklamada, “Mali’de dün silahlı kuvvetler içindeki bir küme doğrulusunda oluşturulan vuruş neticesi Cumhurbaşkanı İbrahim Boubacar Keita’nın, parlamento ve hükümeti feshederek istifa etmeye zorlanmasını derin kaygı ve hüzünle karşılıyoruz.” ifadesine yer verildi.

Türkiye’nin, Birleşmiş Milletler (BM), Afrika Birliği ve Batı Afrika Ülkeleri Ekonomik Topluluğunun (ECOWAS) bu nedenle yürüttüğü çabaları destek verdiği kaydedilen açıklamada, “Türkiye, içinden geçtiği bu zor dönemde arkadaş ve kardeş Mali’nin beraberinde yer almaya devam edecektir.” değerlendirmesinde bulunuldu.

Cumhurbaşkanı Keita’nın istifasıyla neticelenen gelişmeler

Başkent Bamako yakınlarında tespit edilen Kati’deki askeri üssünde dün sabah saatlerinde hareketlilik yaşanmış ve askeri vasıtalar başkente ilerlemişti. Ordunun 2 gruba ayrıldığı, isyancı askerlerin yanı sıra Keita’nın emriyle hareket edenlerin de bulunduğu ifade edilmişti.

Meclis Başkanı Moussa Timbine, Ekonomi ve Finans Bakanı Abdoulaye Daffe ve Dışişleri Bakanı Tieble Drame’nin alıkonulduğu belirtilmişti.

Öğleden sonra bir küme asker doğrulusunda alıkonularak Kati’deki üsse götürülen Keita, devlet televizyonunda yaptığı kısa konuşmasında istifa ettiğini duyurmuş, meclis ve hükümeti de feshettiğini açıklamıştı.

Muhalif kümeler mayıstan bu yana Keita’nın istifası talebiyle çoğu eylem düzenlemişti. ECOWAS, muhaliflerle Keita’yı diyalog masasına oturma önerilerinde bulunmuş fakat muhalifler bu teklifi reddetmişti.

Muhalif siyasi partiler ve çok sayıda sivil toplum örgütünün meydaan getirdiği M5 RFP platformu, Keita istifa edene kadar eylemlerine devam edeceğini duyurmuştu.

Etiketler

Admin

Ajans Haberlerini Naklen Sizlere Aktarıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri