Genel

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Bir terör örgütü başka bir terör örgütüyle mücadelede partner olamaz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya Diplomasi Forumu (ADF) ve Malta odaklı Uluslararası Adalet ve Hukukun Üstünlüğü Enstitüsünün (IIJ) ortaklaşa düzenlediği "Pandemi Koşullarında Terörle Mücadele Çabaları" başlıklı çevrim içi düzenlenen toplantıda konuştu.

Abone Ol  
 
98 / 100

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya Diplomasi Forumu (ADF) ve Malta odaklı Uluslararası Adalet ve Hukukun Üstünlüğü Enstitüsünün (IIJ) ortaklaşa düzenlediği “Pandemi Koşullarında Terörle Mücadele Çabaları” başlıklı çevrim içi düzenlenen toplantıda konuştu.

Konuşmasının birinci kısmında yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadelenin teröristler doğrultusundan kendi çıkarlarına kullanılabileceği uyarısında tespit edilen Çavuşoğlu, “Afrika’da DEAŞ ve El Kaide gibi örgütlerin saldırıları artıyor. Emniyet ve istiklal dengesini kurarak terörle mücadele stratejilerimize sadık kalmalıyız.” dedi.

Terörizmin bütün dünya için bir problem olduğunu altını çizen Çavuşoğlu, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle ekonomilerin zarar gördüğünü ve terörle mücadeleye ayrılan kaynakların azaldığını belirtti.

Bu dönemde ülkelerin kaynaklarını kendi güvenlikleri için kullanırken teröre karşı küresel mücadeleye daha az kaynak ayırdığını ifade eden Çavuşoğlu, “İşsizlik yükseliyor ve bu aşırı sağ radikalizmin, aşırıcılığın ve gelir eşitsizliğinin kapılarını açıyor. Mülteci ve yerinden edilmiş insanlar bu dönemde daha az destek alıyor ve az ilerlemiş ülkeler terör yerine salgınla mücadele etmek mecburiyetinde kalıyor. Bu hali teröristler kendi çıkarları için kullanabilir.” değerlendirmesinde bulundu.

Terörle mücadelede çifte standart oluşturmamak gerektiğine ilgi çeken Çavuşoğlu, “Bir terör teşkilatı diğer bir terör teşkilatıyla mücadelede partner olamaz. Terör örgütlerini ‘bizi tehdit etmiyor diğerlerini ediyor’ diye görmezden gelemeyiz. Terör propagandasını da yasal ve haklı göremeyiz.” ifadelerini kullandı.

Şu an dünyanın çoğu yerinde bu halin yaşandığına da değinen Çavuşoğlu, “Teröristlerin ifade özgürlüğünü suistimal etmelerine izin verilmemeli. İfade özgürlüğünü destekliyoruz yalnız terör örgütlerinin bu özgürlüğü istismar etmelerine izin vermemek gerek.” dedi.

Çavuşoğlu, terör finansmanına karşı da ortak hareket etmek gerekliliğinin altını çizerek, çözüm için terörizmin ve radikalleşmenin temeline inmek gerekliliğini söyledi.

Salgının yabancı terörist savaşçılara olan ilgi dağıtmaması gerekliliğini de belirten Çavuşoğlu, “Yabancı terörist savaşçılar yargı önüne çıkarılmalı ve rehabilite edilmeli. Terörizm sınır tanımaz. Sadece kuvvetli bir uluslararası iş birliğiyle bu küresel konuyla mücadele edilebilir.” diye konuştu

“Türkiye, DEAŞ’la mücadele için sahaya birlikleriyle giren tek ülke oldu”

Çavuşoğlu, toplantının soru yanıt evresinde Türkiye’nin PKK ve FETÖ’yle mücadele eder iken daha büyük bir tehdit olarak görülen DEAŞ ile yeteri kadar mücadele etmediğine yönelik iddialara da yanıt verdi.

Terörle mücadelede çifte standarda karşı olduğunu belirten Çavuşoğlu, “Türkiye değişik ideolojilerden çoğu terör teşkilatıyle mücadele ediyor. Hem de diğer ülkeleri de değişik ideolojilerden değişik terör gruplarıyla mücadelelerinde de destekliyoruz. Türkiye, Müslüman nüfusu ve demokrasisiyle DEAŞ için en büyük tehdittir. DEAŞ’ın Suriye’deki zenginliği da diğer ülkelerden daha çok bizim için büyük bir tehdittir. Yaptıkları saldırılarda 309 vatandaşımız hayatını kaybeder iken 1300’den çok vatandaşımız da yaralandı.” diye konuştu.

Türkiye’nin Suriye’de düzenlediği terörle mücadele operasyonlarıyla sınır bölgelerini DEAŞ ve YPG/PKK’nin elinden kurtardığını anımsatan Çavuşoğlu, “Türkiye, DEAŞ’la mücadele için sahaya birlikleriyle giren tek ülke oldu. Suriye’de 2 bin kilometrekare kısmı DEAŞ’tan temizledik ve yalnızca 2016’daki Fırat Kalkanı Harekatı’nda 3 bin DEAŞ’lıyı tesirsiz duruma getirdik. Irak’ta da aşağı yukarı 800 DEAŞ militanını tesirsiz duruma getirdik.” dedi.

Çavuşoğlu, DEAŞ’a karşı Türkiye’de de operasyonlar düzenlendiğini belirterek yalnızca geçtiğimiz yıl örgüte yönelik aşağı yukarı 1500 operasyon düzenlendiğini ifade etti.

100 bin kişi kara listeye alındı

Türkiye’nin DEAŞ karşıtı koalisyonun mühim üyelerinden olduğunu, Yabancı Terörist Savaşçılar Çalışma Grubunun da eş diğernlığını yaptığını belirten Çavuşoğlu, “Yabancı terörist savaşçıların faaliyetlerini önlemek için neredeyse 100 bin kişiyi ülkeye giremeyecek kişiler listesine aldık. Yaklaşık 8 bin yabancıyı terörle temas şüphesiyle ülkelerine sınır dışı ettik.” ifadelerini kullandı.

Havalimanları, sınır kapıları, otogar ve tren garlarında çalışmalar yürütüldüğünü dile getiren Çavuşoğlu, 20 bin yolcuyla mülakat yapıldığını söyledi.

Çavuşoğlu, Türkiye’nin geri gönderme merkezlerinde hala çok sayıda yabancının bulunduğuna ilgi çekerek, kaynak ülkelerle iş birliğinin bu noktada çok mühim olduğunu vurguladı.

Türkiye aktif şekilde uluslararası kamuoyunun DEAŞ’la mücadelesini desteklediğine de işaret eden Çavuşoğlu, “Türkiye mübarek dinimiz İslam’ı istismar eden DEAŞ ve El Kaide tarzı örgütlerin kökünü kazıyor. Bu ideolojilerin kökünü kazımaya devam edeceğiz.” dedi.

Terörle hiçbir fark gözetmeksizin mücadele etmek gerekliliğinin altını çizen Çavuşoğlu, DEAŞ ve El Kaide tarzı örgütlerin yalnızca Suriye ve Türkiye için değil çoğu Afrika ülkesi için de tehdit olduğunu vurguladı.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri