Genel

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Artık tabii diplomasiyi etkin kullanan bir devletiz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) Türk Dış Politikası Yıllığının son adedinin tanıtımının yapıldığı internet panelin açılışında konuştu.

Abone Ol  
 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) Türk Dış Politikası Yıllığının son adedinin tanıtımının yapıldığı internet panelin açılışında konuştu.

Çavuşoğlu, konuşmasında, bütün dünyayı sarsan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının yalnızca sosyal değil, stratejik ilişkileri de kökten etkilediğini belirterek, her bireyin pek çok normu gözden geçirmek durumunda kaldığını bildirdi.

Bu süreçte, Hz. Ali’ye atfedilen, daha sonraları Batılı düşünürler doğrulusunda sıkça sarfedilen “Bilgi güçtür.” vecizesinin de önemini bir kez daha gördüklerini dile getiren Çavuşoğlu, “İçinde bulunduğumuz bilgi çağında, veriyi toplayıp işleyen, bulguyu yapan ve kullanan, entellektüel kapasitesini ilerleten ulus ve devletler ‘büyük güç’ olarak sivriliyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Çavuşoğlu, teknoloji yarışının, aynı vakitte bir veri ve bilgi yarışı bulunduğunu ve küresel sistemdeki hiyerarşileri de saptadığını söyleyerek, salgın sürecinin bu gerçeği bir kere daha gözler önüne serdiğini ifade etti.

Bakan Çavuşoğlu, 2006’da kurulan SETA’nın, vatan dışındaki temsilcilikleri aracılığı ile çevresel ve küresel gelişmelerin nabzını tuttuğuna işaret ederek, SETA’nın derinlikli raporları, analizleri ve başka faaliyetleriyle gerek Dışişleri Bakanlığının çalışmalarına gerek Türkiye ve Türk dış siyasetinin tanıtımına mühim katkılarda bulunduğunu aktardı.

Bu kıymetli faaliyetlerin bir halkasını meydana getiren Türk Dış Politikası Yıllığının da Türk diplomasisinin geçtiğimiz seneye dair değişik boyutlarını kapsamlı biçimde ele alarak, okuyucuya bütüncül perspektif sunduğunu bildiren Çavuşoğlu, bundan sonra geleneksel duruma gelen bu senelığın, içerdiği konular ve tahliller bakımından “tarihe not düşecek bir referans ve başucu eseri” bulunduğunu vurguladı.

Çavuşoğlu, bu eserin, son 12 senede Türk dış siyasetsında yaşananları sistematik şekilde derleyerek, bu alandaki incelemeciler amacıyla kıymetli bir bilgi kaynağı sunduğunu kaydetti.

“Türkiye’nin dış siyasetsı girişimci olmalı”

Türkiye’nin, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’yle dış siyasetda da daha etkin duruma geldiğinin altını çizen Çavuşoğlu, “2019’da Cumhurbaşkanımızın (Recep Tayyip Erdoğan) özcülüğünde lüzum küresel lüzum çevresel sorunlarda Türk insanının girişimci ruhunu ve insani, vicdani değerlerini temel alan bir dış siyaset yaklaşımını izledik.” dedi.

Çavuşoğlu, küresel dengeler ve küresel sistemin, değişim durumunda ve kırılgan bulunduğuna ilgi çekerek, Türkiye’nin, aniden çok stratejik havzanın kesişme noktasında bulunduğunu ve bu havzaların da siyasi, ekonomik, sosyal ve emniyet alanlarında kırılgan bulunduğunu dile getirdi.

Kırılganlıkların, Türkiye’ye ve menfaatlerine karşı tehditler yarattığını işaret eden Çavuşoğlu, “Türkiye’nin dış siyasetçi, bu kırılganlıklara karşı hem sahada hem de masada hareketli, yani girişimci olmalı. Sadece sahada ya da yalnızca masada kuvvetli olmak yetmez. Keramet, her ikisini beraber kullanabilmek.” diye konuştu.

Çavuşoğlu, Batı literatüründeki “akıllı güç” (smart power) kavramında da bu iki öğenin vazgeçilmez bulunduğunu ifade ederek, Türkiye’nin Ocak Ayı 2017’de ilan ettiği girişimci konseptin, aradan geçtiğimiz vakitte özenle uygulandığını aktardı.

Sorunları, Türkiye’ye ulaşmadan hariçte karşıladıklarının altını çizen Çavuşoğlu, “Milli çıkarlarımızı ilgilendiren hayati gelişmelerde başkasından medet ummuyoruz. Artık değişik güç unsurlarını ve tabii diplomasiyi etkin kullanan bir devletiz. Gerektiğinde oyun kurucu, yeri geldiği vakit oyun bozucu olduk.” şeklinde konuştu.

Bakan Çavuşoğlu, Türkiye’nin, her vakit merkezi bir oyuncu, çözümlerin vazgeçilmez parçası bulunduğunu gösterdiklerine işaret ederek, “Bunun olumlu neticelerini, Suriye’den, Libya’ya, Doğu Akdeniz’den Karadeniz’e, Kafkaslardan Balkanlara kadar her bölgede, hem de dünya sathında hem sahada hem masada görüyoruz. Daha da göreceğiz.” dedi.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurul Başkanlığı oylamasında, Türkiye’nin girişimci ve insani dış siyasetsının gördüğü takdirin tekrar teyit edildiğini dile getiren Çavuşoğlu, şu ifadeleri kullandı:

“Mevcut stratejik ve ittifak ilişkilerimizin geliştirilmesi tarafında de sürekli gayret gösteriyoruz. Dış siyasetyı aynı enstrümanları kullanan durağan bir alan olarak görmüyoruz. Yenilikçi anlayışla, yeni diplomatik enstrümanlar geliştiriyoruz. 2019’da ‘Yeniden Asya’ açılımımızı geliştirdik. ‘Dijital Diplomasi’ girişimini ilan ettik. ‘Antalya Diplomasi Forumu’nu kurduk. Arabuluculukta BM ve Avrupa Emniyet ve İşbirliği Teşkilatından (AGİT) sonra İslam İşbirliği Teşkilatında da (İİT) eş başkan olduk. BM Genel Sekreteri Antonio Guterres de arabuluculuk kuruluyla beraber İstanbul Konferansımıza katıldı.”

“Türkiye, geçtiğimiz sene da dış yardımlar konusu ile ilgili dünyanın en bonkör ülkesi oldu”

Bakan Çavuşoğlu, Türkiye’nin, jeopolitik ve stratejik konularda ne kadar girişimciyse, insani konularda da o kadar vicdani bulunduğunu kaydederek evrensel değerleri, çok doğrultulu ve kurallar temellı düzeni savunduklarını aktardı.

Çavuşoğlu, “Salgınla mücadelede, 142 ülke ile 7 uluslararası kuruluşa destek vermemiz ve tıbbi yardımlarda dünyada 2. sırada yer almamız, devasa bir dizi operasyonla 95 bini aşkın vatandaşımızı ülkemize tahliye etmemiz, bu yaklaşımımızın somut neticelerini teşkil ediyor.” dedi.

Türkiye’nin geçtiğimiz sene da dış yardımlar konusu ile ilgili dünyanın en bonkör ülkesi bulunduğuna değinen Çavuşoğlu, “Son 3-4 senede saseneyer net bir şekilde meydana koyuyor ki insani yardımlarda Türkiye en ilerlemiş ülkelerin önünde, 1. sırada.” şeklinde konuştu.

Çavuşoğlu, Türkiye’nin, her alanda büyüyen imkân ve kapasitesiyle orantılı olarak, dış siyasetsının ufuklarının da genişlediğini bildirerek, şunları kaydetti:

“2019 Türk Dış Politikası Yıllığında da geniş yer ayrılmış açılım ve ortaklık siyasetlarımızla, uzak coğrafyalarla bağlarımızı güçlendiriyoruz. Latin Amerika açılımımız, Afrika Ortaklık Politikamız, Yeniden Asya girişimimiz bu geniş ufuklu siyasetlarımızın birer yansıması. Geçtiğimiz vakitlarda pandeminin ortasında dışişleri bakanı düzeyinde ilk resmi ziyareti gerçekleştirdiğim Togo, Nijer ve Ekvator Ginesi’ndeki temaslarımda, bu yönden ulaştığımız noktayı gururla müşahede ettik. Keza dün döndüğüm Latin Amerika ziyaretimde, Dominik’ten Haiti ve Venezuela’ya kadar ülkemizin sahip bulunduğu nüfuz ve saygınlığı gördük.”

“Türkiye, diplomatik temsilcilik ağını daha da genişletecek”

Çavuşoğlu, Türkiye’nin dünyadaki en geniş beşinci diplomatik temsilcilik ağını daha da genişleteceğini belirterek, “Hem Latin Amerika bölgesinde hem de Afrika’da yeni büyükelçilikler açıyoruz. Aynı şekilde Asya bölgesini de Yeniden Asya girişimi kapsamında değerlendiriyoruz ve nerelerde yeni misyonlar açabileceğimiz noktasında çalışmalarımızı arkadaşlarımızla değerlendiriyoruz ve Cumhurbaşkanımıza (Erdoğan) arz edeceğiz.” dedi.

Bakan Çavuşoğlu, Türkiye’nin diplomatik temsilcilik ağının genişlemesinin, küresel satıhtaki ekonomik, ticari ve kültürel ilişkileri daha da yaygınlaştırıp tahkim edilmesini sağlayacağını belirtti.

Yurt dışında yaşam sürdüren Türk vatandaşlarını, soydaşları ve akraba toplulukların haklarını da kuvvetli biçimde korumaya devam edeceklerini ifade eden Çavuşoğlu, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Türk Hava Yolları (THY), Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB), Yunus Emre Enstitüsü (YEE), Türkiye Maarif Vakfı (TMV), Türk Kızılay gibi bütün kurumların, bu çalışmalarda kendilerine güç kattığını aktardı.

Çavuşoğlu, bir grup ruhuyla zor coğrafyalarda omuz omuza çalıştıklarını kaydederek, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Özetle, 2023 ve daha uzun erimli amaçlarımız tarafında ‘girişimci ve insani’ dış siyaset yaklaşımımızı, Cumhurbaşkanımızın (Erdoğan) özcülüğünde sahada ve masada güçlendirerek devam ettireceğiz. Sözlerime son verirken, 2019 Yıllığının editörleri ile katkıda tespit edilen bütün yazarlara teşekkür ediyor, hepinize çalışmalarınızda başarılar diliyorum. Dışişleri Bakanlığı olarak bu senelığı bir başucu rehberi olarak yanlarımızda tutarak, arkadaşlarımızla çeşitli şekilde okuyup değerlendirerek faydalanacağız ve önümüzdeki senelardaki çalışmalarımıza da oluşturacağımız yeni siyaset ve girişimlerimize de katkı sağlayacaktır.”

Etiketler

Admin

Ajans Haberlerini Naklen Sizlere Aktarıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri