Sağlık

Dikkat! Koronavirüs Et Üzerinde Yaşayabilir!

Vatandaşlar tarafından seçilmiş olan kurbanlık hayvanların sağlığı da kesim esnasında kalabalıktan ve virüsten korunmak kadar önemli

Abone Ol  
 
60 / 100

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Güler Delibalta, Kurban Bayramı’nda koronavirüs kapsamlı ortaya çıkabilecek tehlikeler ışığında açıklamalarda bulundu. Delibalta, et üzerinden virüsün yaşanabileceği konusunda vatandaşı uyardı.

Mart ayında ülkemize giriş yapan ve halen de etkisini devam ettirmekte olan koronavirüs pandemisi sebebiyle vatandaşlar Kurban Bayramı için de endişelenmiş görünüyor. Ramazan Bayramı’nda uygulanmış olan sokağa çıkma yasakları gibi herhangi bir uygulamanın bu bayramda da uygulanacağı yönünde henüz bir emare bulunmazken, asıl tehlike kalabalık kurban kesim noktaları olarak göze çarpıyor. Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Güler Delibalta, kalabalık ortamlarda bulunmanın kurban eti üzerine virüs bulaşma riskini artırdığını belirtti. İnsanların üzerinden gelecek olan damlacıkların, et üzerinde virüsün bir süre yaşamasına sebep olabileceğini kaydeden Güler Delibalta, bu konuda Kurban kesecek olan tüm vatandaşları uyardı.

Dikkat! Koronavirüs Et Üzerinde Yaşayabilir! 2 – kurbanlik 1

Kurbanlıkların Sağlıklı Olması da Önemli

Her sene büyük bir coşku ve yardımlaşma duygusu içerisinde kutlanan Kurban Bayramı bu yıl da geldi çattı. 2019 yılının sonlarında Çin’de ortaya çıkan ve uzunca bir süredir de tüm dünyayı etkisi altında tutan koronavirüs pandemisi sebebiyle Ramazan Bayramı’nda olduğu gibi Kurban Bayramı’nda da önlemlerin üst seviyede olması gerekecek. Bu nedenle bu yıl özelinde biraz buruk geçecek olan bayram süreci, vatandaşları ve sağlıkçıları da tedirgin etmiş durumda.

Kurban Bayramı özelinde açıklamalarda bulunan Uzman Dr. Güler Delibalta, vatandaşlar tarafından seçilmiş olan kurbanlık hayvanların sağlığının da kesim esnasında kalabalıktan ve virüsten korunmak kadar önemli olduğunu belirtti. Bu anlamda kurbanlık seçiminin özenle yapılması gerektiğini belirten Delibalta, kalabalık ortamlarda et kesilirken de maksimum düzeyde dikkatli olunması gerektiğini belirtti. Bu ortamlarda virüs taşıyan kişilerin bulunabileceğinin altını çizen Delibalta, konuşma, öksürme, hapşırma gibi durumlarda virüslerin et üzerine sıçraması durumunda burada birkaç saat canlı kalabildiğini kaydetti. Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Güler Delibalta pişen et üzerinde virüs bulunmayacağını da belirtti.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri