EkonomiGenelGündemHaberMaaşlar

Devletten bedava elektrik! Ödemeler PTT üzerinden yapılıyor!

 Kimler bu destekten nasıl yararlanabiliyor? Tek koşul var...

Abone Ol  
 

 

Elektrik desteği amacıyla müracaat yapılmasına lüzum yok. Devletten düzenli sosyal yardım alan şahıslar PTT şubelerine giderek elektrik faturalarını öderken kimlik numaralarını söyleyecek. Sistemde kimlik numarası çıkan şahıslara PTT şubesi yetkilisi gene sistemde çıkan tutar miktarı kadar elektrik yardımı kesintisi yapacak ve kalan tutarı tahsil edecek. Hane ortamında yaşam sürdüren birey sayısına kadar 106 liraya kadar elektrik desteği yardımı verilecek. Bu noktada 1 ya da 2 bireylik haneler için 53 TL, 3 bireylik haneler için 71 TL, 4 bireylik hanelerde 88 TL ve 5 ve üzeri haneler için 106 TL olarak ödeme yapılıyor.

 

Devletten bedava elektrik! Ödemeler PTT üzerinden yapılıyor! 2 – elder fatura tahsilatlarinin ertelenmesi salgin surecini kapsamiyor 59ddf11

 

Devletten düzenli sosyal yardım alan bireylerin elektrik faturalarının 106 lirasını devlet karşılayacak. Faturanın daha yüksek olması halinde birey üzerini ödeyecek, faturanın 80 liradan daha az olması halinde ise herhangi bir prosedür yapılmayacak, yani faturası az olan şahsa para ödemesi yapılmayacak. Devlet doğrulusunda 106 TL’ye kadar olan elektrik faturalarının ödenmesine dair yardım ve destekten yararlanmak isteyenlerin bazı koşulları sağlaması bekleniyor. Bunlar arasında hane başında kişi başı gelirin asgari ücretin (AGİ hariç) 3’te 1’inden az olması yani 2020 yılı için  bu tutarın 701 TL ve altında olması istenmektedir. Bu koşulu sağlayanlar alakalı destek amacıyla müracaat yapabilmektedir.

Kimler Bu Destekten Nasıl Yararlanabiliyor?

 

Dar gelirlilere oluşturulan elektrik faturası yardımı Mart 2019’dan itibaren düzenli olarak gerçekleşiyor. 2020’de de özellikle korona virüs nedeni ile yardımların genişliği arttırılmış bulunuyor. 2 milyondan çok hanede, her ay ortalama 106 liraya kadar olan elektrik faturasını devlet ödüyor.

Devlet doğrulusunda 106 TL’ye kadar olan elektrik faturalarının ödenmesine dair yardım ve destekten yararlanmak isteyenlerin bazı koşulları sağlaması bekleniyor. Bunlar arasında hane başında birey başı gelirin asgari ücretin (AGİ hariç) 3’te 1’inden az olması yani 2020 senesi amacıyla bu tutarın 701 TL ve altında olması istenmektedir. Bu koşulu sağlayanlar alakalı destek amacıyla müracaat yapabilmektedir.

Elektrik faturası desteğinden yararlanmak isteyenlerin ise alakalı koşulu sağladıktan sonra ikamet ettikleri ilçelerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına bizzat gerçekleştirecekleri müracaatlar ile gerçekleştirilmekte olup diğer bir sosyal yardım alanlar yine bu destekten yararlanabiliyor.

 

Devletten bedava elektrik! Ödemeler PTT üzerinden yapılıyor! 3 – elektrik faturasi yardimi nasil alinir 2019 h1551853089 7f8437

Ne Kadar Ödeniyor?

Destek miktarı vatandaşların 106 TL’ye kadar olan faturaları için geçerli olup bu tutar evde yaşam sürdüren birey sayısına göre 53 lira ile 106 lira arasında değişebiliyor. Bu noktada 1 ya da 2 bireylik haneler için 53 TL, 3 bireylik haneler için 71 TL, 4 bireylik hanelerde 88 TL ve 5 ve üzeri haneler için 106 TL olarak ödeme yapılıyor.

Ödemeler PTT üzerinden düzenli olarak gerçekleşmekte olup sosyal yardım alan gereksinim sahipleri de geçerli kimlik kartları ile müracaatlarının kabul edilmesi halinde alakalı yardımı elektrik faturasını göstererek alabiliyor.

 

Devletten bedava elektrik! Ödemeler PTT üzerinden yapılıyor! 4 – 20200821 elazig ve malatyada elektrik ve dogal gaz faturalari 3 ay ertelenecek 606720 bd6f2e01ceb1d7520143

 

Elektrik Faturası Maaş Alan Kişinin Üzerine Mi Olacak?

Hayır, elektrik faturası amacıyla isim zorunluluğu aranmıyor.

Ancak maaş alan birey ayda bir kere elektrik faturası indiriminden yararlanabiliyor. Yani sosyal yardım maaşı, engelli maaşı ya da evde bakım maaşı gibi düzenli devlet yardımı alan bireyin her ay bir elektrik faturası için indirim alma hakkı bulunuyor. Faturanın maaş alan bireyin üstüne olması koşulu bulunmuyor. Sistem elektrik yardımını kimlik numarasına göre otomatik olarak tanımlıyor, bireyin rastgele bir şekilde elektrik yardımı müracaatı yapması gerekmiyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri