GenelHaberKültür Sanat

Devlet Tiyatroları sahnelerini yoğun koronavirüs önlemleri ile sezona hazırladı

Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt, AA muhabirine, 8 Eylül'de Stüdyo Sahne'de prömiyer yapacak "Sonsuzluk Kitabevi" adlı oyunun provasında, yeni sezona dair bildirimde bulundu.

Abone Ol  
 

Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt, AA muhabirine, 8 Eylül’de Stüdyo Sahne’de prömiyer yapacak “Sonsuzluk Kitabevi” adlı oyunun provasında, yeni sezona dair bildirimde bulundu.

Yaz sezonunda Devlet Tiyatrolarının, Kamyon Tiyatrosu ve Açık Hava Tiyatrosu düzenlediğini, Güneydoğu’da çok sayıda çocuğu tiyatroyla buluşturduğunu bildiren Kurt, yaz aylarında seyircileri sanattan mahrum bırakmadıklarını kaydetti.

“Devlet Tiyatrosunun bulunduğu tüm bölgelerdeki sahnelerimizi açacağız”

Kurt, “Pandemi döneminde hiç boş durmadık. Yeni 17 oyun prömiyer yapacak. Bu mühim bir şey. Gerekli ehemmiyetlemlerimizi alarak, sanatçılarımızla bir çalışma gerçekleştirdik. O yüzden birtakım sahnelerimizi, dar, küçük, havasız olan sahnelerimizi, önümüzdeki gelişen zaman açacağız. Ama şimdi Türkiye çapında Devlet Tiyatrosunun bulunduğu tüm bölgelerdeki sahnelerimizi açacağız.” ifadelerini kullandı.

Geçen seneden seyircisini tüketmemiş, repertuvarda olan oyunları da eylül, ekim aylarından itibaren seyirci ile buluşturacaklarını bildiren Kurt, normalleşme adımları ile başka sahnelerin de açılacağını söyledi.

Oyunların gelişen zaman turne gerçekletireceğini dile getiren Kurt, şunları kaydetti:

“Hazırlıklarımızı yaptık. Bilet satışlarımız sürüyor. Seyircilerimizin yaz döneminde bulunduğu gibi eylül, ekim döneminde de tiyatrolarımıza ilgi göstereceğini düşünüyorum. Devletimizin açıkladığı her türlü önlemi aldık. Sahnelerimizde ateş ölçer, maske, dezenfektan hepsi bulunuyor. Koltuklarımızı bir boşluk bırakacak şekilde düzenledik. Maskesiz ve ateş ölçmeden hiçbir seyircimizi sahnemize almayacağız. Kantinlerimizde, lavabolarımızda ve fuaye alanlarımızda sosyal uzaklığı gözetecek işaretlerimizi hazırladık. Sanatçılarımızın ve seyircilerimizin sağlığı yönünden her türlü önlemleri aldık. İyi bir sezon olacağını düşünüyorum. Hiç kimseye hiçbir şey olmadan, bu süreci sağlıklı atlatacağımızı ümit ediyorum.”

Aşık Veysel tiyatro sahnesinde

Sahnelerde her gün temizlik ve dezenfekte işlemlerinin yapıldığını bildiren Kurt, sahnelerin havalandırmalarının da derli toplu bir şekilde temizlendiğini ve denetim edildiğini söyledi.

Ankara’da ilk etapta Cüneyt Gökçer, Stüdyo Sahne, Akün Sahnesi ve Küçük Tiyatro’nun açılacağını bildiren Kurt, Cüneyt Gökçer’de Leyla ile Mecnun oyunuyla sezonu başlatacaklarını kaydetti.

Kurt, yerli yazarların oyunlarına ehemmiyet verdiklerini, bu sebeple “Aşık Veysel” adlı oyunu, ilk kez tiyatro sahnesinde, 1 Eylül’de seyirci ile buluşturucaklarını ifade etti.

Yerli bir oyun olan Sabahattin Kudret Aksal’ın Sonsuzluk Kitabevi eserinin de 8 Eylül’de prömiyer gerçekletireceğini dile getiren Kurt, Akün Sahnesi’nde ise geçtiğimiz sezon da ilgiliyle izlenen “Açık Denizde” ve “Siyahlı Kadın” adlı oyunları seyirci ile buluşturacaklarını aktardı.

Kurt, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Bölgelerimizde yeni oyunlarımız seyirciyle buluşacak. İlk etapta 17 oyun prömiyer yapacak. Bazıları; Bursa’da Tarla Kuşuydu Jüliet, Antalya Devlet Tiyatrosunda Yastık Adam, Trabzon Devlet Tiyatrosunda Aşk Bir Şey Değildir gibi pek çok oyunumuz var seyirciyle buluşucak olan. İzmir Devlet Tiyatrosunda yeni oyunlarımız var. Hatta Eylül ayında Yıldızların Altında adlı, açık havada Türk müzikalinden oyunlarımız var. Seyircimizin çok beğeneceği bir çalışma sürüyor. Pek çok oyunumuz var. Van’da, Diyarbakır’da yeni oyunlarımız çok. Gişeden de bilet satışlarımız sürüyor. Sosyal uzaklık ve koruyucu camlarımız var gişelerde, bilet satışı yapıyoruz. Sahnelerde yüzde elli kapasite ile oynuyoruz. Herhangi bir sağlık sorunu yoksa eşler yan yana oturabilir.”

50 senenin sonrası Sonsuzluk Kitabevi sahnede

Genel Müdür Kurt, 50 sene kadar evvel sahnelenmiş Sonsuzluk Kitabevi’ni tekrar sahneye koymak amacıyla hazırlıkları sürdürdüklerini belirterek, şunları söyledi:

“8 Eylül’de prömiyer yapacak. Ölümsüz yapıtlar yazmış yazarların yapıtlarini de tüm tanıdıklarına, eşine, dostuna ve insanlara göndermek isteyen, ölümsüz yapıtlarla ölümsüz olmayı hedefleyen bir bireyin hikayesi. Uzun vakittir çalışıyoruz. Dinamik ve yeni bir oyun.”

Müzisyen Can Atilla’nın, oyunun müziklerini, eski sanat teknik müdürü, baş dekoratör Hakan Dündar’ın dekorları, Funda Karasaç’ın kostümleri, Devlet Opera ve Balesinin baş koreografı Volkan Ersoy’un oyunun danslarını üstlendiğini kaydeden Kurt, genç oyuncu kadrosuyla prömiyer amacıyla çalıştıklarını ifade etti.

Etiketler

Admin

Ajans Haberlerini Naklen Sizlere Aktarıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri