GenelKültür Sanat

Devlet Tiyatroları hiç oyun izlememiş 12 bin çocuğu bu yaz tiyatroyla buluşturdu

Abone Ol  
 

Devlet Tiyatroları, yaz aylarında, “Kamyon Tiyatrosu” ile hiç oyun izlememiş aşağı yukarı 12 bin çocuğu ve “Açık Hava Yaz Oyunları” ile de 7 bin 418 seyirciyi tiyatroyla buluşturdu.

2020-2021 yeni tiyatro sezonuna 1 Eylül Salı günü 17 yeni oyunla erken “merhaba” diyen Devlet Tiyatroları, yaz aylarındaki projeleriyle de yeni tip koronavirüs sürecinde sanatseverleri yalnız bırakmadı. “Açık Hava Yaz Oyunları” ve “Kamyon Tiyatrosu” projeleriyle 1 Temmuz’dan 1 Eylül’e kadar hem erişkin hem de çocuk oyunları tiyatro severler için sahnelendi.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, 30 Haziran’da Ankara’dan yola çıkan “Kamyon Tiyatrosu” ilk olarak 1 Temmuz’da Erzincan’da daha evvelce tiyatroya hiç gitmemiş 180 çocukla buluştu.

“Kamyon Tiyatrosu” 26 Ağustos’a kadar süren turnesinde, Tunceli’den Ağrı’ya, Erzurum’dan Mardin’e, Şırnak’ın İdil ilçesinden Adıyaman’ın Besni ilçesine kadar 23 il, 19 merkez ve 38 ilçede perde açarak bir ilke imza attı.

Trabzon, İzmir, Ankara ve İstanbul Devlet Tiyatrolarının 5 çocuk oyunu sahnelediği etkinlikte, 4 bin 910 kilometre yol yapılarak 62 temsil gerçekleştirildi ve daha evvelce tiyatroya gitmemiş aşağı yukarı 12 bin çocuk ücretsiz tiyatro izleme olanağı buldu.

Muş’un Malazgirt ilçesinde, Malazgirt Zaferi’nin 949. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında da perde açan “Kamyon Tiyatrosu”, Malazgirtli çocukları ilk kez tiyatroyla buluşturdu. Etkinlikler kapsamında Malazgirt’te sahnelenen “Bir Nefes Dede Korkut” oyunuyla çocuklar tiyatro izlemenin tadını yaşadı.

Tiyatronun sihirli aleminde yolculuğa çıkan minikler, güldürürken eğiten oyunlarla sevinçli saatler geçirdi.

DT tarihinde bir ilk: “Açık Hava Yaz Oyunları”

Devlet Tiyatroları “Kamyon Tiyatrosu”nun yanı sıra tarihinde ilk kez gerçekleştirdiği “Açık Hava Yaz Oyunları” projesiyle de 4 ilde açık havada erişkinler için perdelerini açtı.

Ankara, İstanbul, Bursa ve Bodrum’da proje kapsamında sahnelenen yerli yazarların oyunları ve dünya klasiği eserler, sanatseverler doğrultusundan yoğun dikkatle takip edildi.

Ankara’da İrfan Şahinbaş, Bursa’da Kültürpark, İstanbul’da Beyoğlu Talimhane ve Bodrum’da Bodrum Kalesi Kuzey Hendeği Sahnesi’nde perde açan Devlet Tiyatroları, 12 değişik oyunla 34 temsil sunarak 7 bin 418 seyirciye ulaştı.

Pandemi boyunca sanatseverleri yalnız bırakmayan Devlet Tiyatroları, sanatseverlerin evlerinde var olduğu dönemlerde ise Kültür ve Turizm Bakanlığının YouTube sayfasına yüklenilen oyunlarla tiyatro severlerin sanattan uzak kalmamalarını sağladı.

Devlet Tiyatroları normalleşme süreciyle beraber salgına karşı her türlü tedbiri alarak az sayıda salonunu kullanıma açtı ve pandemiden ötürü ilk turda az kadrolu oyunlarla seyirci karşısına çıktı.

Etiketler

Admin

Ajans Haberlerini Naklen Sizlere Aktarıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri