GenelGündemKültür Sanat

Depremzede çocuklar yaşadıklarını spor ve sanatla unutuyor

İzmir'de, 30 Ekim Cuma günü Seferihisar ilçesi açıklarında ortaya gelen 6,6 büyüklüğündeki depremin sonrasında, evleri hasar gören ailelerin ihtiyaçlarının karşılanması için alakalı kurumlar yoğun çaba sarf ediyor.

Abone Ol  
 
64 / 100

İzmir’de, 30 Ekim Cuma günü Seferihisar ilçesi açıklarında ortaya gelen 6,6 büyüklüğündeki depremin sonrasında, evleri hasar gören ailelerin ihtiyaçlarının karşılanması için alakalı kurumlar yoğun çaba sarf ediyor.

Bu kapsamda depremin ilk gününden bu yana çalışmalara destek veren Gençlik ve Spor Bakanlığı da çadır kentlerde ortaya getirdiği 6 noktada kültür, sanat ve spor faaliyetleri yürütüyor.

Bakanlıkça eksper psikologlar doğrultusundan depremzedelere psikososyal destek de sağlanıyor.

Çocuklara yönelik ise gençlik liderleri ve gönüllü gençler doğrultusundan akıl-zeka oyunları, eğitici öğretici çocuk oyunları, boyama atölyesi, el sanatları atölyesi, etkileşim oyunları, maske boyama, kara kalem, mini golf, canlı müzik, sinema etkinliği, borularla kedi-köpek yapımı, tiyatro gösterimi, drama, masal anlatımı, keyifli deneyler, karikatür çizimi ve canlandırması, maske yapımı gibi etkinlikler yapılıyor.

Depremzede çocuklar 4 noktada yapılan şişme oyun parklarında da gönüllerince oynama olanağı buluyor.

Antrenörler ile bir arada sabah ve akşam yürüyüşlerinin gerçekleştirildiği çadır kentlerde, diyetisyenlerce de beslenmeye yönelik eğitimler verilerek vatandaşlar spor ve sağlıklı hayata yönlendiriliyor.

“Depremin bıraktığı izleri hep bir arada kuvvetli bir şekilde gidereceğiz”

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, çalışmalarla alakalı AA’ya yaptığı yazılı açıklamada, depremin ilk anından itibaren bakanlıkların ve devletin bütün imkanlarıyla bölümde olduğunu belirtti.

Bütün imkanlarla depremden zarar gören ailelerin yaralarını sarmak için çalıştıklarını ifade eden Kasapoğlu, şunları kaydetti:

“İzmir’de yaşanan depremin sonrasında Türkiye bir kez daha tek kalp oldu. Ülke olarak kenetlendik. Millet olarak bu tür felaketler karşısında bir ve birlikte olacağımızı herkese gösterdik. Bütün kurumlarımız depremzedelerin acılarını hafifletmek adına resmen canla başla çalışıyor.

Bakanlık olarak gençlerimizle çadır kentlerde yapılan 6 noktada kültürel, sanatsal ve sportif etkinliklerde bulunarak halkımızın, çocuklarımızın acılarını unutturmaya gayret ediyoruz. Hem de eksper psikologlar doğrultusundan depremzedelerimize psikososyal destek sağlıyoruz. Amacımız, halkımızın yaralarının sarılmasına bir nebze vesile olmak. Depremin bıraktığı izleri hep bir arada kuvvetli bir şekilde gidereceğiz. İzmir’imize işlemiş olsun diyorum. Depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına ve milletimize başsağlığı diliyorum.”

Çadır kentlerdeki çalışmaları araştıran Gençlik ve Spor İl Müdürü Murat Eskici de birlik, birliktelik ve kardeşlik içerisinde bütün yaraları sarmak için çaba gösterdiklerini söyledi.

Depremle bir arada derhal alana indiklerini izah eden Eskici, kriz masasından gelen talimatlar tarafında öncelikle bütün yurtları yurttaşların hizmetine açtıklarını aktardı.

Eskici, depremzedelerin çadırlara yerleşmesiyle bir arada onlara moral motivasyon desteği sunmaya gayret ettiklerini vurgulayarak, “Kurumumuzda çalışan psikologlarımızı, diyetisyenlerimizi, spor antrenörlerimizi alana çekerek çocuklar için çalışmalara başladık. Çocukların moral ve motivasyonunu diri tutmak, acılarını bir nebze de olsa azaltmak için çalışmalara devam ediyoruz.” dedi.

“Görevli değil gönüllü olarak geliyoruz”

Kırklareli’nden deprem bölgesine gelen gençlik lideri Refia Nur Yoldaş ise deprem bölgesindeki çocuklara yardım etmeye çalıştıklarını dile getirdi.

Elazığ depreminde de bölgeye gidip çocuklarla buluştuğuna işaret eden Yoldaş, şu şekilde konuştu:

“Bu iş için görevli değil gönüllü olarak geliyoruz. Buraya geldiğimizde bütün milletimizin seferberliğiyle her bireyin ihtiyaçlarının çok güzel karşılandığını gördük. Fakat hayvanların mama kabı olmadığını fark ettik. Bizde ne yapabiliriz diye düşündük. Buradaki gençlerle birlikte boruları boyayarak belli noktalara yerleştirdik. Kedi, köpek mamalarımızı buraya koyuyoruz. Bu şekilde hem etraf temizliğini sağladık hem de steril bir bölge oldu.”

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri