GenelHaberSpor

Demba Ba’dan Uygur Türklerine destek çağrısı

BBC'ye röportaj veren 35 yaşındaki futbolcu, dünyanın bu bölgedeki Müslümanların yaşadığı baskı ve zulümlere karşı sessiz kalmasına dair eleştiride bulunarak, "Tüm dünyanın Uygur Türkleri amacıyla birleşmesini istiyorum. Dünyanın geri kalanının Müslümanlar amacıyla birleştiğini ne vakit göreceğiz?" dedi.

Abone Ol  
 
68 / 100

BBC’ye röportaj veren 35 yaşındaki futbolcu, dünyanın bu bölgedeki Müslümanların yaşadığı baskı ve zulümlere karşı sessiz kalmasına dair eleştiride bulunarak, “Tüm dünyanın Uygur Türkleri amacıyla birleşmesini istiyorum. Dünyanın geri kalanının Müslümanlar amacıyla birleştiğini ne vakit göreceğiz?” dedi.

Uygur Türklerini desteklemek hedefiyle futbolcuların bir çatı altında birleşmesi gerekliliğini bildiren Demba Ba, “Futbolcuların bir araya gelebilmesi ve bunun ile ilgili

konuşabilmeleri amacıyla bir şeyler düzenlemem gerekiyor, zira bir fazlası bu hususlara girmek istemiyor. Müslüman, Budist, Hristiyan ya da rastgele bir inanç olsun, adalet amacıyla savaşmak isteyen futbolcular bulunduğunu biliyorum. Sporcular olarak, bizim bile bilmediğimiz bir gücümüz var. Bir araya gelip konuşursak işler değişir. Ayağa kalkarsak, insanlar da bizimle ayağa kalkar.” değerlendirmesinde bulundu.

Arsenal ticari endişeler nedeniyle Mesut Özil’e destek vermedi

Mesut Özil’in Uygur Türklerine destek verilen mesajın sonrası Çin’de büroyu ve restoran zinciri tespit edilen Arsenal’in futbolcusuna destek çıkmadığını anımsatan Senegalli futbolcu, “Siyahların yaşamı değerlidir’ (Black lives matter) hareketi finansal açıdan risk taşısaydı gerçekleşmezdi. Arsenal bu hareketi destekledi ama husus Uygur Türkleri bulunduğu vakit sessiz kaldı. Çünkü ekonomik nedenlerle baskı hissetti. Finansal avantajlar bulunduğunda, birtakım insanlar gözlerini kapatır. Para, insanı değerlerden daha mühim duruma geldi. Bence kulüpler, oyunculara bu tür hususlara dahil olmaması amacıyla çok baskı yapıyor ama adaletsizliği kendi gözlerinizle gördüğünüzde nasıl harekete geçmezsiniz?” ifadelerini kullandı.

Etiketler

Admin

Ajans Haberlerini Naklen Sizlere Aktarıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri