GenelGündem

Dalış tutkunlarının ‘Derin doğası’: Çeşme

Çeşme'de etkinlik gösteren Derin Doğa Dalış Merkezi sahibi Erdinç Ergün, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bölgenin hem fauna hem de flora bakımından varlıklı olduğunu söyledi.

Abone Ol  
 
68 / 100

Çeşme’de etkinlik gösteren Derin Doğa Dalış Merkezi sahibi Erdinç Ergün, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bölgenin hem fauna hem de flora bakımından varlıklı olduğunu söyledi.

Bölgedeki tek dalış okulu olmaları nedeniyle kapasitelerinin talebe yetmediğini izah eden Ergün, bu amaçla İstanbul, Ankara, Bursa gibi büyükşehirlerden gelen dalgıçların tekne kapasitelerinin dolması nedeniyle diğer dalış noktalarına gitmek halinde kaldığından bahsetti.

Dalış sezonunun Çeşme’de kısa olduğuna ilgi çeken Ergün, ”Aslında dalışın bir sezonu yok. Kuzey Buz Denizi’nde de göllerde de buzu kırarak giriyor insanlar suya. Ama bizde dalış bir tek yaz dönemiyle ilişkilendiriliyor. Tabii dalıcıların dalış düzeyleri yükseldikçe, bröveler daha ileri düzeye geldikçe bu azalıyor, bundan dolayı Ocak, şubat ayları hariç senenin 10 ayı dalış yapabiliyoruz.” diye konuştu.

Monem Batığı ve su altı heykelleri

Çeşme’de 20’ye yakın dalış noktası olduğunu ve gün ortamında hangi bölümde dalış yapacaklarına hava şartlarına göre karar verdiklerini izah eden Ergün, ”Bizim sembolümüz birkaç dalış noktası var. Bunlardan bir tanesi ‘yatak odası’ diye tanımladığımız bir nokta. Vatozlar keza bizim için sembol dalış noktalarımızdan oldu. Sanıyorum Türkiye’de iki dalış noktasında vatozlar bu kadar yoğun görülebiliyor. Bu noktalardan biri Çeşme öteki ise Hatay bölgesi.” ifadelerini kullandı.

Bölgedeki batıklar hakkında da bilgi veren Ergün, şu şekilde devam etti:

”Biri ‘Monem’ bir tanesi de ‘Sahil Emniyet 68’ batığı olmak üzere iki batığımız var. Monem gemisi kendi batan bir gemiydi ama Sahil Emniyet batığı, suni resif projesi kapsamında batırıldı. Çeşme’de yürüttüğümüz suni resif projeleri doğrultusunda, kalamarların yetişmesi için su altında yaptığımız birtakım yapılar var ki kalamarlar oralara yumurtluyorlar ve buradaki canlılık artışını gözlemleyebiliyoruz. Monem batığı, 2004’te gemi söküme giderken fırtınada batan 75 metre boyunda bir batık. Şu anki yerine bizim bir müdahalemiz olmadan battı ama yeri çok enteresan. Bir yanısıra 3 metre derinlikte, diğer yanısıra ise 60 metre derinliğinde bir su var, fakat battığı yer tam 18 metrelik bir yere kondu ve bizim içinde görkemli bir yarar sağladı. Zamanla direklerinin de yıkılmasıyla her düzey dalıcının güvenle dalabileceği, rastgele bir risk teşkil etmeyen bir batık durumuna geldi.”

Erdinç, Çeşme Kaymakamlığı, Belediye ve Deniz Ticaret Odasının yardımlarıyla su altında heykel projelerinin devam ettiğini ifade ederek, su altı heykelleri arasında en çok ilgi çekenin Hacı Bektaş-ı Veli ve Yunus Emre heykelleri olduğunu kaydetti

“Vatoz tarlası cazibe merkezi durumuna geldi”

Bölgede 20 senedir bulunduklarını kaydeden Ergün, son 2-3 senedir vatoz tarlasının cazibe merkezi durumuna yaklaştığını ifade etti.

Çevreye kurulan balık çiftliklerinin vatozları bölgeye çektiğini düşündüklerini belirten Ergün, şunları kaydetti:

“Vatoz tarlası denilen bölgenin düzeyinde orkinos çiftlikleri var. Orkinoslar, Akdeniz’de yakalanıp, kafeslerin içinde çekilerek buraya getiriliyorlar. Tabii doğal olarak hepsi yakalanmasa da sürü psikolojisi ile kafeslerin dışarısında kalan orkinoslar da onların yanlarında yüzerek geliyorlar. Dolayısıyla onları kovalayan köpek balıkları da geliyor. Şu anda Çeşme’de köpek balıklarının da olduğunu biliyoruz. Bir zararları yok tabii ki buradaki hayvan detaylılığı manasında bir değişim var.”

Erdinç Ergün, Çeşme’de Osmanlı-Rus Savaşı esnasında battığı sanılan Osmanlı’ya ait iki gemi batığı da olduğunu fakat tarihi kalitesi nedeniyle bölgeye dalışın yasak olduğunu kaydetti.

Pandemi döneminde tüm dalış okulları gibi kendilerinin de hayatta kalma mücadelesi verdiğini dile getiren Ergün, dalıcılara tertemiz ortamlarda dalış yaptırdıklarını sözlerine ekledi.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri