Ekonomi

Daikin Türkiye, sektörünün İstanbul’da “Sıfır Atık Belgesi” alan ilk şirketi oldu

"Sıfır Atık Belgesi"

Abone Ol  
 

Daikin Türkiye, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 12 Temmuz 2019 tarihli ve 30829 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Sıfır Atık Yönetmeliği’ni en süratli şekilde uygulayarak pazarında İstanbul’un “Sıfır Atık Belgesi” almaya hak kazanan ilk şirketi oldu.

Daikin Türkiye’den oluşturulan bildirime göre, Bakanlığın duyurduğu alakalı yönetmelik ile harekete geçtiğimiz Daikin Türkiye, kendi içeriğinde “Sıfır Atık Yönetmeliği” hazırlayarak ilk aşaması attı. Sonrasında da “Sıfır Atık Eylem Planı” yaratarak süreci hızlandırma yoluna gitti.

Daikin Türkiye’de “Sıfır Atık Eylem Planı” kapsamında oluşturulan koordinasyon kurulu, sahip olunan durumun değerlendirmesini yaparak bir yol haritası belirledi. Plan dahilinde lüzumlu tedarikler sağlanıp eğitimler verildi. Kısa sürede elde edilen başarı neticesinde Daikin Türkiye, kendi pazarında İstanbul’un “Sıfır Atık Belgesi” alan ilk şirketi oldu.

“Sıfır Atık Projesi” kapsamında Daikin Türkiye AŞ Genel Merkezi ve Daikin Akademi binalarında bütün masa altı çöp kovaları kaldırılarak lüzum çöp poşetlerinin israfı lüzumse atık idaresi daha basit duruma getirildi.

Tüm dünyayı etkileri altına alan Kovid-19 ve ardından pandemi sürecine de birleşik edilen projeyle tıbbi atık üniteleri binalarda daha ideal yerlere konumlandırıldı. Daikin Türkiye, bu çalışmasıyla atıkların yönetilebilir bir proses ile sisteme kazandırılmasını, atıkların en az düzeye çekilmesini, atık bilincinin yalnızca iş içerisinde değil, bireysel alanlara da sunulan bir olgu durumuna gelmesini amaçladı.

Açıklamada geri dönüşümün önemine dair şu verilere yer verildi:

“Geri dönüştürülen 1 ton kağıt/karton atık ile 17 ağacın yaşamı kurtulur.
Kullandıktan sonra tabiata atılan bir pil, aşağı yukarı olarak 600 bin litre suyu kirletme kapasitesine sahiptir. Bir cam şişe tabiatta 4 bin yıl, plastik 1.000 yıl, teneke kutu 10-100 yıl, sigara filtresi 2 senede yok olur. Türkiye’de çöp miktarının aşağı yukarı yüzde 15-20’sini geri kazanabilir nitelikli atıklar oluşturuyor. Bu aynı vakitte atıkların milli servet bulunduğu manasına gelir. Sadece bir metal meşrubat kutusunun geri dönüşümünden elde edilen enerji 100 vat’lık bir ampülü 20 saat çalıştırabilir. Geri dönüştürülen 1 ton atık cam ile 100 litre petrol tasarrufu sağlanır.”

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri