GenelGündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Yerel Yönetimler Reformu’nu önümüzdeki yasama yılında gündeme getirmeyi planlıyoruz

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara Congresium'da düzenlenen AK Parti Belediye Başkanları İstişare ve Değerlendirme Toplantısı'nda konuştu.

Abone Ol  
 

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara Congresin’de düzenlenen AK Parti Belediye Başkanları İstişare ve Değerlendirme Toplantısı’nda konuştu.

Toplantılarının partileri ve Türkiye amacıyla hayırlara vesile olmasını Allah’tan dileyen Erdoğan, AK Parti Yerel Yönetimler Başkanlığına bu mühim toplantıyı düzenledikleri amacıyla teşekkür etti.

Kovid-19 hastalığı nedeniyle vefat eden Konya Çumra Belediye Başkanı Halit Oflaz’a Allah’tan rahmet, eşi ve çocuklarına sabır dileyen Erdoğan, Çumra halkına başsağlığı dileklerini iletti.

Erdoğan, toplantıya gelir iken trafik kazası yaşamış Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler’e de “geçmiş olsun” dileğinde bulundu ve Güler’in başarılı bir ameliyat geçirdiğini, bir haftalık istirahatten sonra mesaisine başlayacağını söyledi.

Geçen hafta AK Parti’nin 19. kuruluş sene dönümünü Ankara Mamak’ta düzenledikleri gösterişsiz bir programla kutladıklarını hatırlatan Erdoğan, burada, 19 senelik hizmetlerin özetinin özeti denilebilecek dökümünü ve Türkiye’nin geleceğine dair hedefleri kamuoyuyla paylaştıklarını vurguladı. Erdoğan, şu şekilde konuştu:

“AK Parti, ilk günkü samimiyetle 19 yaşın heyecanı, 19 senenin deneyimiyle mücadelesini kararlılıkla devam ettiriyor. 19 sene evvel milletin umudu olarak gene milletin sinesinden çıkmış bu hareket Üstat Necip Fazıl’ın ifadesiyle ‘pekleşe pekleşe’ yoluna devam ediyor. 14 Ağustos 2001’den beri AK Parti’nin bütün kademelerinde bu davaya gönül vermiş, hizmet etmiş, katkı sağlamış, partimize oy vermiş bütün kardeşlerime bir kez daha şükranlarımı sunuyorum. Ahirete irtihal etmiş dava arkadaşlarıma Rabbimden rahmet niyaz ediyorum. Büyük ve kuvvetli Türkiye sevdasıyla durmadan bu çatı altında vazife yapan, ter döken, koşan, koşturan yol arkadaşlarımı gönülden kutlama ediyor, kendilerine Mevla’dan muvaffakiyetler diliyorum. Bize, millete hizmet etme, bu aziz milletin hizmetkarı olma bahtiyarlığını bahşeden Allah’a sayısız hamd-ü senalar ediyoruz.”

“AK Parti, Türkiye’nin en büyük partisi”

Erdoğan, 19 sene evvel dualarla, halis niyetlerle diktikleri AK Parti fidanının bugün 83 milyonun tamamını kuşatan ulu bir çınara dönüştüğünü söyleyerek, AK Parti’nin 10,5 milyonu aşan üye sayısıyla Türkiye’nin en büyük siyasi partisi bulunduğunu ifade etti.

Girdikleri bütün seçimlerde açık ara milletin teveccühüne mahzar olmuş bir hareket olduklarını dile getiren Erdoğan, milletin bütün fertlerini, bütün renklerini içeriğinde barındıran kuvvetli bir kadro olduklarının altını çizdi.

Erdoğan, 19 sene gibi kısa bir sürede Türkiye’yi başarıdan başarıya taşımış, politika tarihine altın harflerle nakşolmuş bir parti olduklarına ilgi çekerek, “Bizlere bu tür bir imkanı, bu tür bir onuru nasip ettiği amacıyla Rabbimize ne kadar hamd etsek azdır.” dedi.

“Başarılar, milletimizin eseridir”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 14 Ağustos 2020 itibariyle 19 seneı, hizmetlerle, yapıtlarle, Türkiye’ye, aziz millete, demokrasiye gerçekleştirdikleri tarihi nitelikteki katkılarla, “alınlarının akıyla” geride bıraktıklarını ifade ederek, şu şekilde konuştu:

“Önce millet, evvel ülke prensibi ile çalışarak politika, diplomaside, enerjide, savunmada uzun seneler fetret devresi yaşam sürdüren ülkemizi Cumhuriyet tarihinin en büyük yatırımları ile tanıştırdık. Her vesileyle söylüyorum, burada bir kere daha altını çizmek istiyorum, elde ettiğimiz bütün başarılar milletimizin eseridir. 19 senelik başarı öyküsünün müellifi milletimizin bizatihi kendisidir. Başardığımız her şeyi evvel Allah’ın yardımına, sonra davamıza olan sadakatimize ve kuşkusuz bu kutlu yolda yaptığımız fedakarlıklara borçluyuz. Hem ülkenin yöneticileri olarak bizler hem de en büyük güç ve moral kaynağımız olan milletimiz son 19 senede aslında büyük bedeller ödedi. Vesayet odaklarının direnişinden vuruş teşebbüslerine, terör saldırılarından ihanetlere kadar pek çok badireyle yüzleştik ama yılmadık, tehditler karşısında silmedik, şantajlara prim vermedik. İnanıyorsanız üstünsünüz müjdesine ram olarak hep daha çok çalıştık, daha çok gayret gösterdik.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yola koltuk hırsıyla, makam, mansıp sevdasıyla değil, millete hizmet aşkıyla çıktılarını dile getirdi.

“Yolumuz, demokrasi yoludur”

“Bizim yolumuz Şeyh Edebali’lerin, Hacı Bektaş’ların, Yunus’ların, Fatih’lerin, Yavuz’ların yoludur. Bizim yolumuz ‘Gel, ne olursan ol gene gel’ buyuran Hazreti Mevlana’nın muhabbet yoludur.” diyen Erdoğan, şunları kaydetti:

“Bizim yolumuz, ‘Canı, cananı, bütün varımı alsın da hüda, etmesin tek vatanımdan beni dünyada cüda’ diyen fedakarlık abidesi şehitlerimizin yoludur. Bizim yolumuz, 15 Temmuz gecesi çıplak elleriyle tankları durduran, göğsünü kurşunlara siper eden kahramanların yoludur. Bizim yolumuz, demokrasi yoludur, hukuk yoludur, tevazu, muhabbet, şefkat yoludur. 14 Ağustos 2001’de ‘Bismillah’ diyerek çıktığımız bu uzun, ince ve meşakkatli yolculukta pek çok imtihanla karşılaştık. 19 sene süresince defalarca sınandık, tehdit edildik, ihanete uğradık, içeriden ve dışarıdan sayısız saldırıya maruz kaldık fakat milletin emanetini sırtlanlara yedirmedik. Manşetlerle çarpışa çarpışa ülkemize, partimize kurulan tuzakları boza boza bugünlere ulaştık.”

Recep Tayyip Erdoğan, Abdürrahim Karakoç’un “Kaç aşık bu yolda vakit eritti? Kaç yorgun hanında terin kuruttu? Bu taşlı yol kaç çarığı çürüttü? Kaç topuğun kanı aktı bu yola?” dizelerini seslendirdi.

“Hakk’ın ve halkın rızası amacıyla kutlu mücadelemize devam ettik”

Erdoğan, AK Parti’nin 19 senelik uzun yolculuğunda sabırla yürüyenler bulunduğu gibi nefesi yetmeyenler, nefesi kesilenler ve yolunu şaşıranların da bulunduğunu dile getirdi.

Bu yolculuklarında, “böbürlenenler, kibre mağlu düşenler, zaferi ve başarıyı kendinden menkul görenler” bulunduğuna ilgi çeken Erdoğan, “Bunların hiçbirisine ‘eyvallah’ etmedik. Yolda kalanlara, bizimle yollarını ayıranlara aldırmadan, Hakk’ın ve halkın rızası amacıyla kutlu mücadelemize devam ettik.” diye konuştu.

“Maskeli, saklı ajandalı, kapalı kapılar sonrası bir politika yolu izlemedik”

Ne amacıyla politika gerçekleştirdiklerinı ve bu dünyadaki varlık sebeplerinin ne bulunduğunu hafızalarından bir an olsun çıkarmadıklarını ve çıkarmayacaklarını altını çizen Erdoğan, şu şekilde devam etti:

“Bugüne kadar maskeli, saklı ajandalı, kapalı kapılar sonrası bir politika yolu izlemedik. Bundan sonra da bu tür hatalı yollara tenezzül etmeyeceğiz. Başkaları ne yaparsa yapsın biz, vefayı, sadakati, yol ve silah arkadaşlığını gözetecek bu ilkeleri kendimize rehber kılmaya devam edeceğiz. Kimseye ayrımcılık yapmayacağız, kimseyi kayırmayacağız, adaletten zerre kadar sapmayacağız. Sadece oy aldığımız muhitlere değil, bize oy versin, vermesin yönettiğimiz şehrin bütün sakinlerine hizmet götürmeyi kendimize prensip edineceğiz. Şov yapmak, medyada gündem olmak yerine yapıtlarımıza projelerimize, milletimizin gönlünü kazanmanın peşinde koşacağız. Şehirlerimiz, ilçelerimiz amacıyla gayret gösterirken, hizmetin yanına tevazuyu, tebessümü, muhabbeti, şeffaflığı, nezaketi de eklemeyi unutmayacağız. AK Parti’nin alametifarikası, millete verilen sözlerin takipçisi olmasıdır. Biz, şartlar ne olursa olsun, taahhütlerinin gerisinde duran, ahdine, kavline sadık, sözünün eri olan bir kadroyuz.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugüne kadar hep hizmetler, yapıtlar ve yatırımlarla konuştuklarını anlatarak, “Milletimiz bizi sandıkta hesaba çekmeden evvel biz, kendi gönül terazimizi kurduk, o nisanda nefsimizi hesaba çektik. İnsanımızın huzuruna uçuk vaatlerle değil üzerinde çalışılmış, emek verilmiş, artısı eksisi iyi düşünülmüş, uygulanabilir programlarla çıktık. Seçim devresinde atıp tutanların düne kadar yunusların gezdiği Haliç’i bugün ne duruma getirdiğini sizler de görüyorsunuz değil mi? Onu o duruma getiren elhamdülillah bizdik ama şimdi bakın ne duruma geldi.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin pek çok yerinde benzer tablolara tanıklık ettiklerine ilgi çeken Erdoğan, “Çöp dağlarıyla İstanbul’u teslim aldık, evet şimdi gene İstanbul, çöp dağlarıyla resmen bir rezillik.” dedi.

“İş bilenin kılıç kuşananın.” diyen Erdoğan, daha bir buçuk sene evveline kadar belediyecilik hizmetlerinde hiçbir sıkıntının yaşanmadığı şehirlerin toplanmayan çöpler, akmayan sular, bir türlü durağa gelmeyen otobüslerle şu anda gündem bulunduğunu belirtti.

Birçok kentte insanlara yapılan hizmetlerin hem kalitesinde hem de sayısında ciddi düşüşler bulunduğunu altını çizen Erdoğan, “çöp, balçık, çukur” sözlerini hatırlatıp, birtakım şehirlerde bunların gene insanların kabusu bulunduğunu dile getirdi.

“İdeolojik belediyecilik gene hortladı”

Erdoğan, kendilerinin de “çöp balçık ve çukur” ile aldıklarını ama “tertemiz” duruma getirdiklerini hatırlatarak, şunları söyledi:

“İdeolojik belediyecilik gene hortladı. Bilhassa belediye çalışanlarımız kılık kıyafetine göre, dış görünüşüne, siyasi tercihlerine göre ayrımcılığa uğramaya başladı. Bilhassa AK Parti’den CHP’ye geçtiğimiz belediyeler de birtakım yöneticilerin resmen bir öç alma, intikam alma hevesiyle hareket ettiğini görüyoruz. Seçimlerde ‘kimsenin ekmeğiyle oynamayacağız’ diyenler, vazifeye geldikten sonra binlerce insanımızı işinden, aşından etti. Bay Kemal bu sözleri vermemiş miydi? Verdi bu sözleri, veren Bay Kemal, o acayip insanları işinden, aşından, ekmeğinden etmedi mi? Biz ne yarım asırlık ulusal idareler geçmişimizde ne de 18 senelik iktidarımız devresinde bu tür sahnelerin yaşanmasına katiyen müsaade etmedik. Seçim devresinde söylediklerimizi, sandıklar kapandıktan sonra unutanlardan da olmadık.”

Recep Tayyip Erdoğan, 31 Mart tercihleri evvel büyükşehir, il, ilçe birtakımında ulusal idarelerle alakalı vizyonlarını ilan ettiklerini, manifesto da nasıl bir belediye başkanı olacaklarını, şehrin, ilçenin hangi problemlerine ilk olarak çözüm arayacaklarını kamuoyuyla paylaştıklarını anımsatarak, “Her birinizin son bir buçuk senedir yürüttüğü çalışmalarda manifestomuzda ilan ettiğimiz prensip ve ilkeleri rehber edindiğiniz de inanıyorum.” dedi.

Gönül belediyeciliğinin bayraktarlığını yapan belediye başkanlarına 11 başlığı gene hatırlatan Erdoğan, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Şehir planları uzun vadeli ve hakkaniyete ideal şekilde hazırlanacak. Altyapı ve ulaşım problemleri bütün şehirlerimizde tamamıyla çözülecek. Kentsel dönüşüm çalışmaları bölgelerin özelliklerine ve vatandaşlarımızın gereksinimlerine göre yürütülecek. ‘Benzersiz şehirler’ anlayışıyla şehirlerimiz kendi hikayelerine ideal şekilde geliştirilecek. Akıllı şehirler uygulamalarıyla teknolojinin bütün imkanları, insanımızın ve şehirlerimizin emrine sunulacak. Çevreye saygılı şehirler ile belediye hizmetlerinde doğadaki canlı ya da cansız bütün varlıklarla uyum gözetilecek. Sosyal belediyecilik çalışmalarına ehemmiyet verilerek, direk insana dokunan hizmetler ve projeler yaygınlaştırılacak. Yatay şehirleşme ile doğada bütünleşen, aile, mahalle ve komşuluk kültürünü ihya eden numune yerleşim alanları kurulacak.”

Erdoğan, bu hafta sonu Rize’de Ayder yaylasını dolaştığını, buradaki alt ve üst yapı çalışmalarının devam ettiğini söyleyerek, “Bu manifestonun gereğini Ayder yaylasında inşallah yaşama geçireceğiz ve sonrası Uzungöl, aynı şekilde orayı da ele alıp yaşama geçireceğiz. Çünkü belediyecilik AK Parti’nin işidir. Bunu biz yapacağız.” diye konuştu.

“Yerelde başarılı olmayan devlet idaresinde varlık gösteremez”

Halkla birlikte idare ilkesi ile şehirle alakalı bütün mühim kararların orada yaşam sürdürenlarla birlikte alınacağını da açıklayan Erdoğan, “Tasarruf ve şeffaflık hassasiyetiyle belediyelerin kaynakları hem doğru hem de açık şekilde kullanılacak. Değer yapan şehirler ile kültür ve ekonomi başta olmak üzere her alanda yaşam niteliğini yükseltecek yaklaşımlar geliştirilecek. AK Parti’li belediyelerimizin tamamında işte bu 11 başlıkta özetlediğimiz ilkeler ve hassaslikter kapsamında hizmet sunmaya devam edeceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, her vakit dile getirdiği “ulusalda başarılı olmayan devlet idaresinde varlık gösteremez.” sözünü anımsatarak, “Biz evvel ulusal idarelerde millete rüştünü kanıt etmiş, ondan sonra ülke idaresine talip olmuş bir hareketiz.” ifadesini kullandı.

“Malazgirt Zaferi dolasıyla Ahlat’a gideceğiz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 25 Ağustos’ta Malazgirt Zaferi dolasıyla Ahlat’a gideceklerini söyledi. Kovid-19 salgını nedeniyle geniş çaplı bir yolculuk yapmayacaklarını bildiren Erdoğan, “Dar kapsamlı bir yolculuk gerçekleştireceğiz Ahlat’a. Ahlat’ta güzel bir Cumhurbaşkanlığı Külliyesi ve öğrencilerimizle alakalı de 2 vatan gerçekleştirmiş durumdayız. Derdimiz Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’yle tarihi ayağa kaldırmak. Zira Sultan Alparslan Ahlat’ta geceleyip oradan Malazgirt’e yola çıkmıştır. Biz de şimdi tarihi burada analım istiyoruz. Geceyi Ahlat’ta geçirip 26’sının sabahı da Malazgirt’e hareket edelim diyoruz.” diye konuştu.

Hazırlıkların bu programa göre yapıldığını açıklayan Erdoğan, Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız başkanlığında Okçular Vakfı’nın konuyla alakalı çalışma yürüttüğünü söyledi.

Programının hususuna dair bilgi veren Erdoğan, “Çok anlamlı bir Malazgirt, inşallah gene analım istiyoruz. Ahlat’ta kabristan ziyaretleri ve onun dışında orada bir toplantı ve ertesi sabah da yola revan olalım.” ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 1994’den beri başta samimiyetle hizmet ettiklerini söyleyerek şunları kaydetti:

“İstanbul olmak üzere ülkemizin çoğu şehrinde hizmet ve samimiyet sınavını alnımızın akıyla sunduğumuz amacıyla daha 1,5 yaşında bir partiyken milletimiz bize Türkiye’nin idaresini emanet etti. Mahalli idarelerdeki başarı çıtamızı ne kadar yukarıda tutarsak, ekonomiden tarıma, ticaretten eğitim, sağlık, turizme kadar her alanda milletimizin teveccühüne o derece mazhar oluruz. Yerelde yaşanacak en ufak sıkıntının, en ufak bir memnuniyetsizliğin bedelini de ülke genelinde öderiz. Bunun amacıyla çalışmalarınızı yürütürken ufkunuzu yalnızca şehrinizin sınırlarına hapsetmemelisiniz. Attığınız her doğru ve hatalı adımın, başka 80 vilayetimizde de menfi ya da müspet yansımaları bulunduğunu bilmelisiniz. AK Partili bir belediye başkanı olarak sizler, şehrinizle birlikte 83 milyonun her bir ferdinin de mesuliyetini omuzlarınızda hissetmelisiniz. İnşallah her birinizin bu bilinçle, bu hassaslikte çalışmalarınızı devam ettireceğinize inanıyorum.”

Belediye başkanlarına vazifelerini hakkıyla yapması amacıyla destek vereceklerini bildiren Erdoğan, “Genel Merkezimizde çalışmaları oluşturulan ulusal idareler reformunu, önümüzdeki yasama senesinde gündeme getirmeyi planlıyoruz. Böylece ulusal idarelerimizin pek çok süreğen problemini hal yoluna koymayı ümit ediyoruz.” diye konuştu.

“Gençleri hep el üzerinde tuttuk”

Yaptıkları istişare toplantısının ilişkisinin “gençler” bulunduğunu dile getiren Erdoğan, AK Parti’nin 18 senelik iktidarında gençleri hep el üzerinde tuttuğunu, gençlere daima öncelik verildiğini söyledi.Gençleri Türkiye’nin aydınlık yarınlarının teminatı olarak gördüğünü ve politikalarını buna göre belirlediklerini bildiren Erdoğan, politikai gençleştiren gençleri, Türkiye’nin geleceğinde söz sahibi yapanın AK Parti bulunduğunu vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz de biliyorsunuz gençlerle alakalı yaş 30’dur. 30’a gelen genç bir üst sınıfa terfi eder. Bizim şu anda 1 milyona yakın genç üyemiz var. Aynı şekilde kadınlarda da aşağı yukarı 5 milyon üyemiz var. Kadınlar da ana kademinin en mühim unsurlarıdır. İkisini yan yana koyduğumuz vakit buyurun, 6 milyon. 5 milyon da başkaleri, işte 11 milyon. Diğer partilerin bu tür bir üye kaydı söz hususu değil. AK Parti yalnızca üye kaydında bu noktada. Şimdi bir hedefimiz var: Seçime kadar senede 1 milyon olmak üzere 4 milyon üye kaydını gerçekleştirmek. Yılda 1 milyon, bunu yapacağız. Seçimlere çok daha kuvvetli çok daha değişik bir şekilde gireceğiz.” değerlendirmesini yaptı.

Eğitimden spora, istihdamdan seçimlere kadar hayal dahi edilemeyen pek çok reformu gençler amacıyla gerçeğe dönüştürenin de gene AK Parti bulunduğuna ilgi çeken Erdoğan, “Gençlerin nüfus içerisindeki yüksek oranını herkezin bildiği amacıyla, hizmetlerimizde, düzenleme ve projelerimizde gençleri her vakit ehemmiyete alıyor, projeksiyonlarımızı genç nüfusa göre yapıyoruz.” dedi.

“Gençlik Faaliyetleri Modellemesi, ortak aklın ürünü”

Yerel Yönetimler Başkanlığının hazırladığı Belediye Gençlik Faaliyetleri Modellemesi’ne dair bilgi veren Erdoğan, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“300 belediyemizin gençlik merkezlerinde yürüttüğü çalışmalar incelendi. Akademik eksprlerin da içerisinde bulunduğu bir ekip, gençlikle alakalı çalışma yapan kurum ve kuruluşların hareketlerini değerlendirdi. 3 senelik yoğun ve hassas bir çalışmanın sonucunda meydana aslında kapsamlı, Belediye Gençlik Faaliyetleri Modellemesi çıktı. Ortak aklın ürünü olan bu proje ile gençlerimizin kişilik ve karakter gelişimlerinin desteklenmesi, milli ve manevi değerler ile bezenmesi, spor faaliyetleri ile fiziki gelişimlerine katkı sunulması, bölümünde eksper eğitimcilerin destekleriyle mesleki ve akademik yetenek elde etmeleri, kariyer düzenlemelerinda kabiliyetlerini keşfedip isabetli adımlar atmaları, teknolojiyi ve çağımızın getirdiği her türlü imkanı, ülkemiz ve insanlık amacıyla yararlı bir biçimde kullanmaları hedefleniyor. Belediye Gençlik Faaliyetleri Modellemesi’yle gençlerimizin gereksinimlerine, taleplerine ve beklentilerine ideal çözümler üretme imkânına kavuşacağız. Bu çalışma ile aynı vakitte belediyelerimizin birbirleri arasında deneyim paylaşımına da vesile olacağız.”

AK Parti Genel Merkezinde kurulan birimde bu konuyla alakalı çalışmaların koordineli şekilde yürütüleceğini açıklayan Erdoğan, kendilerinin de belli Aralıklarla çalışmayı takip edeceklerini, sürece dair alakalılerden bilgi alacaklarını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, belediye başkanlarından 2023’e giden yolda mühim bir adım olarak gördüğü bu projeye sahip çıkmalarını istedi.

Etiketler

Admin

Ajans Haberlerini Naklen Sizlere Aktarıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri