Genel

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ülkemiz hazırlık devrini geride bırakıp artık şahlanış dönemine giriyor

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TOBB İkiz Kuleler'de düzenlenen TOBB Türkiye Ekonomi Şurası'nda davetlilere hitap etti.

Abone Ol  
 
70 / 100

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TOBB İkiz Kuleler’de düzenlenen TOBB Türkiye Ekonomi Şurası’nda davetlilere hitap etti.

Konuşmasına katılımcıları selamlayarak başlayan Erdoğan, video konferans vasıtasıyla da olsa katılımcılarla bir araya gelmekten duyduğu memnuniyeti ifade etti.

“‘Kalpten kalbe bir yol bulunmaktadır görülmez, gönülden gönüle gider yar oy’ diyen aşık gibi bizim de sizinle aramızda gönülden gönüle kurulu bir köprü var.” ifadesini kullanan Erdoğan, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Biz buralara gökten zembille inmedik, vesayetin paraşütüyle de gelmedik, dededen, babadan miras, aristokratik kanallardan da vasıl olmadık. Hayatın merdivenlerini teker teker tırmanarak, ulusimizin her kesimi ile hemhal olarak, zorlukları ve imkanları bizzat deney ederek buralara geldik. Ömrü vakitince devletten aldığı maaş dışında bir iş, üretim, istihdam deneyimi olmayanların kürsülerden esip gürlemeleri teneke tıngırtısının ötesinde bir manaya sahip değildir. Bunların önlerine konan kağıtlardaki rakamların ne manaya geldiğine dair en ufak bir fikirleri olmadığını en iyi sizler biliyorsunuz. Daha Kıbrıs meselesinin ne bulunduğunu, Maraş’ın açılmasının ne manaya yaklaştığını bilmeyen, orada Türkiye’nin Cumhurbaşkanının başkanlığındaki heyetle verilen görüntünün diplomatik mesajını manayamış birine ekonomiyi izah etmek de olası değildir.

Kaldı ki Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanı şunları çağrı ediyor ve bu çağrıe icabet etmiyor, ben o bölgeye gittim ‘e niye bizi de yanısıra götürmedi’ havasına girerek tekrar beni eleştirmeye kalkıyor. Ya, bununla sana ekmek çıkmaz, boşuna uğraşma. Senin bir defa Kuzey Kıbrıs diye bir aşkın var mı? Bu bir. İki, Kapalı Maraş bölgesini açmak diye bir tezi savunmak bu tür bir anlayışın var mı? Yok. Aynı şeyleri şunlar Azerbaycan’da yapmadı mı, aynı şeyleri şunlar Suriye’de yapmadı mı, aynı şeyleri şunlar Libya’da yapmadı mı? Yaptı ve şimdi de kalkmışlar şunları konuşuyorlar. Kendisini ait doğru hatalı hiçbir fikri, hiçbir projesi, hiçbir hayali olmayan dışarıdan ve içeriden yazılan senaryoların tetikçiliğini uygulamak dışında müktesebatı bulunmayanların ekonomiyle alakalı ahkam kesmesi aslında gülünçtür. Azıcık bir samimiyet görsek herkes gibi onlarla da çok daha değişik bir şekilde oturur, konuşuruz. Ama bizim ulusimize sözümüz ve saygımız gereği proje kişiliklerle, proje kadrolarla, proje politikalerle, özellikle da yalanları ve iftiraları önlerine konduğu durumda yüzleri kızarmayan politika bezirganlarıyla işimiz olmaz.”

Her vakit söyledikleri gibi muhataplarının ulus bulunduğunu altını çizen Erdoğan, “Milletimizin bağrından çıkıp gelen bütün kesimlerle bizim iş dünyamızdır. Her konu gibi ekonomi de endüstri de ticaret de bir gönül işidir, bir adanmışlık işidir. Biz kendisi de esnaflıktan, ticaretten gelen bir politikacı olarak daima girişimcilerimizle, endüstricilerimizle, ticaret erbabımızla, esnafımızla, sanatkarımızla bir arada olduk.” diye konuştu.

“Babayiğit aradığımda derhal sizler çıkıp bu işe talip oldunuz”

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin genel kurullarına, şuralarına ve detaylı etkinliklerine katılmaya özel ehemmiyet verdiklerine ilgi çeken Erdoğan, “Ülkemizin asırlık rüyası olan yerli otomobil için babayiğit aradığımda derhal sizler çıkıp bu işe talip oldunuz. Milletimizin huzurunda verileniniz sözü yerine getirerek adım adım Türkiye’nin otomobili projesini yaşama geçirdiniz. İnşallah bu güzel projeyi tekrar sizlerle bir arada neticeye ulaştıracağız. Aynı şekilde şehit Başbakan Adnan Menderes’in acı hatırası sebebiyle adı yaslı adaya çıkan Yassıada’yı sizlerle bir arada demokrasi ve özgürlükler adası haline getirdik.” değerlendirmesinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu yıl koronavirüs salgını sebebiyle her konuta bulunduğu gibi iş dünyasıyla hasbihallerinde de değişik bir devre geçirdiklerini belirterek, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin bu yılki genel kurulunun ertelendiğini hatırlattı.

Kendilerinin de bu hal sebebiyle video konferans vasıtasıyla da olsa iş dünyasıyla bir araya gelmek istediklerinin altını çizen Erdoğan, “Önce ekranları başından bizi izleyen arkadaşlarıma, şu anda Kovid-19’a yakalanmış olan içinizde çoğu arkadaşım var, hepsine Allah’tan şifalar diliyorum, işlemiş olsun diyorum. Rabbim en kısa vakitte inşallah bütün mesai arkadaşlarınıza kavuşmayı da nasip etsin. ‘Bu da geçer ya Hu” diyoruz, inşallah bu da geçecek.” dedi.

“Yüksek faizin nelere mal bulunduğu ortada”

Ekonominin kalbinde etkinlik gösteren oda ve borsa temsilcilerinin 81 il ve 160 ilçede iş dünyasının nabzını en güzel şekilde yansıttıklarına inandığını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Bu arada özellikle yüksek faiz sebebiyle üretimin, ticaretin, ihracatın, istihdamın temsilcileri olan sizler sahada yaşananların tercümanı olarak karar vericilere yol gösteriyor, ışık tutuyorsunuz. Zira yüksek faizin nelere mal bulunduğu ortada. Yüksek faizle bizler gerçek anlamda yatırım yapılabilir miyiz? Sizler bu işin içindesiniz. İstihdam üretebilir miyiz? Mümkün değil. Peki üretim yapılabilir miyiz? O da olası değil. Peki ihracata yönelik ciddi adımlar atabilir miyiz? O da olası değil. Öyleyse bizim bu noktada çok daha dikkatli olmamız lazım ve yüksek faize yatırımcımızı ezdirmememiz gerekiyor. Bunun için ekonomiyle alakalı her konuta iş dünyamızla ve onların temsilcileri olan sizlerle istişare etmeye özel ehemmiyet veriyoruz. Aldığımız bütün kararlarda, attığımız bütün adımlarda sizlerle bir arada oluşturduğumuz ortak akıldan faydalanıyoruz. Sektörlerimizin ve kentlerimizin sorunlarını, taleplerini, beklentilerini sizlerle bir arada konuşuyor, tartışıyor ve bir arada çözüm yolları geliştiriyoruz.”

Türkiye’nin son 18 yıldır büyük uzaklık kat ettiği demokrasi ve kalkınma yolculuğunda 365 oda ve borsanın lokomotif vazifesi gördüğünü altını çizen Erdoğan, “Her oda ve borsamız kendi üyelerine çağın gerektirdiği en ileri hizmetleri vermenin yanında Türk ekonomisine de çok mühim katkılarda bulundu. Ben çoğu endüstrici, çoğu iş adamlarımızla oturup konuştuğumuzda hepsi nasıl battığını, nasıl bittiğini anlatırken hep bana şunu söylerlerdi, neydi o? ‘Beni faiz batırdı, beni faiz bitirdi, şu kadar faiz ödedim, şu kadar faiz ödüyorum’ bunu ifade eden insanlara zulmetmek var mıdır. İnşallah biz şunları da tersine çevireceğiz, bundan sonra da sizlerin azmi, çalışkanlığı, dirayeti ve kabiliyetiyle önümüze çıkartılan engelleri birer birer aşarak hedeflerimize doğru yürümeye devam edeceğiz.” değerlendirmesinde bulundu. ​​

“Şimdi önümüzde yeni bir devre var”

Yüksek faizden arındırılmış, istihdamdan finansmana, özellikle nakit akışından teşviklere kadar ihtiyaç duyulan çok sayıda destek paketini yaşama geçirdiklerini belirten Erdoğan, bugüne kadar uygulanmış en büyük kredi paketleri, Kredi Garanti Fonu kefaletleri ve istihdam teşviklerinin de bu devrede başlatıldığını dile getirdi.

Salgından olumsuz büyülenen onlarca sektörde vergi ve primleri 6 ay ertelediklerini izah eden Erdoğan, birikmiş kamu alacaklarına uzun vadeli yapılandırma getirdiklerini, bununla alakalı kanunun da Mecliste kabul edildiğini anımsattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şimdi önümüzde yeni bir devre var. Artık çok daha kuvvetli bir şekilde üretime, yatırıma, istihdama ve ihracata odaklanmamız gerekiyor. El birliğiyle bu sorunlu devresi de tıpkı öncekiler gibi geride bırakıp inşallah büyük ve kuvvetli Türkiye hedefine ulaşacağız. Sizlerden müteşebbisimizin, üreticimizin yanısıra bir Cumhurbaşkanına ve idareye sahip bulunduğunuzu katiyen unutmadan gayretinizi artırmanızı, azminizi güçlendirmenizi istiyorum.” diye konuştu.

Türkiye olarak reformlar ve başarılarla dolu sürdürülebilir büyümeyi politikalarının merkezine aldıkları 18 yılsi geride bıraktıklarına işaret eden Erdoğan, topyekün kalkınma anlayışıyla 81 vilayetin tamamında her haneye ve insana dokunan hizmetler gerçekleştirdiklerini söyledi.

Piyasa ekonomisi anlayışıyla, rekabeti temel alan şeffaf ve öngörülebilir politikalar ile Türkiye’yi kalkındırıp güçlendirdiklerini dile getiren Erdoğan, şu şekilde devam etti:

“Bugün yaptığımız gibi her kesimle istişare halinde olmaya özel ehemmiyet verdik. Türkiye tarihinin en büyük demokrasi ve kalkınma hamlesi bizim devremizde başladı. Milli gelirimizi 236 milyar dolardan 950 milyar dolara, ihracatımızı 36 milyar dolardan 152 milyar dolara çıkardık. Birey başına düşen milli gelirimizi 12 bin 500 dolara kadar yükselterek ülkemizi üst-orta gelirli ülkeler grubuna dahil etmiştik. Ülkemize gelen direk yatırımlar 138 milyar doları bulmuştu. Yüzde 32 olan enflasyon oranını yüzde 4’lere kadar indirmiş, faizleri tarihin en düşük seviyelerine getirmiştik. Ülke ve ulus olarak 2023 hedeflerimize doğru emin adımlarla yükselirken bir anda içeride ve dışarıda büyük bir hücum dalgasıyla karşılaştık. Gezi hadiseleri ile başlayıp sınırlarımızın kuşatılmasına, darbe girişiminden ekonomimize kurulan tuzaklara kadar bütün şunlara uzanan bu hücumların hepsini de hamdolsun birer birer boşa çıkardık. Maruz kaldığımız hücumlar sebebiyle bütün gücümüzle özgürlük ve gelecek mücadelemize yoğunlaşırken, yatırımları ve ekonomiyi de ihmal etmedik. Bu tarihi mücadele devresinde bile Türkiye’yi yüzlerce büyük proje ile donattık.”

“İmkansız denilen nice başarılara imza attık”

Erdoğan, kendini savunmanın ötesinde çevresel ve küresel bir güç olma yolunda çok mühim adımlar attıklarına işaret ederek, “Yapılamaz denilen nice harekatları yaptık, imkânsız denilen nice başarılara imza attık. Güçlü endüstri altyapımız, zengin insan kaynağımız ve yeniliğe merkezli çalışkan girişimcilerimiz vasıtası ile her zorluğu aşacak yeni yollar bulduk. Savunma endüstrinde ülkemizin geldiği yer, bütün dünyada hayranlıkla takip ediliyor.” dedi.

İstanbul’a kazandırdıkları üçüncü havalimanının Türkiye’nin 2053 vizyonunun en mühim altyapılarından biri bulunduğunu altını çizen Erdoğan, şunları kaydetti:

“Eğitimden sağlığa, ulaşımdan enerjiye her alanda aslında tarihi ciddiye sahip projeleri işte bu mücadele devresinde yaşama geçirdik. Değerini salgın devresinde çok daha iyi anladığımız kent hastaneleri ile kapsamlı Genel Sağlık Sigortası sistemimiz bile başlı başına bir başarı hikayesidir. İşte İstanbul’da Atatürk Havalimanı’nda ve Sancaktepe’de 1008’er odalı hastaneleri 2 ay gibi bir sürede yaptık ve uçak inecek 5 dakikada hastaneye ulaşacak. Sancaktepe’de uçak tekrar orada havalimanına inecek 5 dakikada hastaneye ulaşacak. Niye yaptık şunları? Tüm bu Kovid olayıyla mücadele için.”

“Dünya ile bir arada Türkiye’de yeni bir devreye giriyor”

Erdoğan, tekrar aynı şekilde devasa bir hastaneyi Başakkent’de yaptıklarını ve bu hastane ile de salgınla mücadelede çok mühim adımlar attıklarını vurgulayarak, şu şekilde konuştu:

“Yatırımcılarımızın önünü açmak için gerçekleştirdiğimiz reformlarla ülkemizi iş yapma basitliği endeksinde 27 basamak aniden yükselterek 190 ülke arasında 33’üncü sıraya yerleştirdik. Bunun anlamını şu şekilde ufak bir numuneyle anlatacak olursak, 2002’de iş yeri açma vakitı 38 gün iken bu vakitı 7 günün altına kadar düşürdük. Şimdi ise salgının meydana çıkardığı değişim süreciyle dünya ile bir arada Türkiye de yeni bir devreye giriyor. Ülkemiz yatırımın, üretimin ve ticaretin artan merkezlerinden biri olarak gösteriliyor. Artık vites yükseltmenin bile yeterli olmadığı, vasıta değiştirmenin gerektiği bir devredeyiz. Bunun için ne gerekiyorsa yapmaya kararlıyız.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir süredir çalışmalarını sürdürdükleri hukuk ve ekonomi reformlarının bu yeni devresin hazırlıkları bulunduğuna işaret ederek, şunları söyledi:

“Türkiye’nin en köklü demokrasi ve ekonomi reformlarını gerçekleştirmiş bir idare olarak, önümüzdeki devrede ihtiyaç duyulan değişimleri yaşama geçirmek de kuşkusuz bizim görevimizdir. Temelini attığımız, tabiri caizse kaba inşaatını tamamladığımız binamızı bundan sonra nihai duruma getirecek atılımın eşiğindeyiz. İnşallah ülkemiz hazırlık devrini geride bırakıp bundan sonra şahlanış devresine giriyor. Yerli ve uluslararası yatırımcılar için her anlamda en makul şartları sağlamaya devam edeceğiz. Üretim, istihdam, ihracat ve büyümede ülkemizin olumlu yönde ayrıştığını göreceğiz. Eylül ayına dair gelen lider verilerle ise üçüncü çeyreği kuvvetli bir büyümeyle kapatacağımız bundan sonra kesinleşmiş oldu. Eylül ayında endüstri üretimimiz hem aylık hem de yıllık bazda artarak en mühim bir başarıya imza attı.”

“Yılı pozitif bir büyümeyle bitireceğimize inanıyorum”

Recep Tayyip Erdoğan, endüstri ve ticaret sektöründeki adımlarla hizmet sektörleri toplamında ciro dizininin eylül ayında yıllık yüzde 26,2 arttığını belirtti.

Tüm şunlarla birlikte salgının yol açtığı ve halen devam eden kimi zorluklara karşın yılı da pozitif büyümeyle bitireceklerine inandığını ifade eden Erdoğan, “Fiyat istikrarını ve finansal istikrarı bir arada sağlayacağız. Bunun için enflasyonla mücadele de en mühim önceliğimizdir. Hedefimiz bir an önce tek haneli enflasyon rakamlarına ulaşmaktır. Mali disiplini koruyarak, kamu finansman niteliğini artırarak, yapısal ve mikro reformları yaşama geçirerek, değişim çizgimizden sapmayarak büyüme ve istihdam merkezli bir anlayışla yolumuza devam edeceğiz.” diye konuştu.

Önlerindeki sorunları, piyasa ekonomisi kurallarına makul şekilde çözeceklerini altını çizen Erdoğan, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Salgının önüne geçmek için aldığımız tedbirlerin yol açtığı sıkıntıların kuşkusuz farkındayız. Devlet olarak elimizdeki imkanları sonuna kadar kullanarak bu sıkıntıları azaltmanın gayreti içindeyiz. İnşallah önümüzdeki yıl bütün bu zorlukları geride bırakmış olarak bugünleri acı bir tebessümle yad edeceğiz. Sorumluluğumuzun ağır bulunduğunu biliyoruz ama milletimize olan güvenimiz, enerjimiz, şevkimiz, azmimiz daha da büyüktür. Ülkemizi günümüz çevresel ve küresel liderlik civarına sizlerle bir arada getirdik. İnşallah hayat sürdüğümüz sıkıntıları tekrar sizlerle bir arada aşacak, hep bir arada büyük ve kuvvetli Türkiye hedefine ulaşacağız.”

Erdoğan, oda ve borsa başkanlarıyla bir araya gelmekten duyduğu memnuniyeti de ifade ederek, iş dünyasına, esnaf ve sanatkarlara, üreticilere, bütün sektörlere hayırlı ve bol kazançlar diledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasının ardından, TOBB ETÜ Hatıra Ormanı’na canlı bağlantı yapıldı. Burada Cumhurbaşkanı Erdoğan adına çınar fidanı dikildi.

Şuraya, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve birtakım bakanlar da katıldı.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri