Genel

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye savunma sanayisinde kararlı bir şekilde yoluna devam ediyor

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tuzla'daki Desan Tersanesi'nde düzenlenen Yeni Deniz Sistemleri Teslim Töreni'nde konuştu.

Abone Ol  
 

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tuzla’daki Desan Tersanesi’nde düzenlenen Yeni Deniz Sistemleri Teslim Töreni’nde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaptığı konuşmada, acil araya girmek ve dalış eğitim botu, yeni sat botu ve süratlı devriye botlarının ülkeye, ve Türk Silahlı Kuvvetleri’ne hayırlı olmasını diledi.

Sistemlerin ülkeye kazandırılmasında emeği geçtiğimiz bütün kurumları, yüklenici firmaları, işçisinden mühendisine herkesi kutlama eden Erdoğan, “Türkiye, savunma endüstriside kararlı bir şekilde yoluna devam ediyor. Son dönemde sınırlarımız içerisinde ve dışında elde ettiğimiz pek çok stratejik başarıda savunma endüstrisinde kat ettiğimiz mesafenin katkısı bulunuyor. Savunma bölümünde kuvvetli ve bağımsız olamayan milletlerin istikballerine emniyetle bakabilmeleri olası değildir. Milli savunma ve emniyet gereksinimlerımizin karşılanmasıyla uluslararası alanda caydırıcılık oluşturmada teknolojik bağımsızlık her vaktinden daha kritik bir duruma gelmiştir.” diye konuştu.

Erdoğan, bu anlayışla insan kaynağından teknoloji üretimine kadar geniş bir yelpazede projelerin yadım geçirilmesinde kamu ve özel sektörün hep beraber çalıştığını söyledi.

Savunma endüstrisinin duraklamayı kaldırabilecek bir alan olmadığına işaret eden Erdoğan, şunları kaydetti:

“Sürekli daha ileriye gitmek, daimi daha gelişmişini üretmek mecburiyetindeyiz. Elde ettiğimiz her başarıyı bir ileri adımın öncüsü olarak görüyoruz. Kamu ve özel sektör savunma endüstrisi kuruluşlarımızın bu tarafta yürüttükleri her proje geleceğimize daha emniyetle bakmamızı sağlıyor. Türkiye, dünyadaki çatışmaların, siyasi krizlerin, çekişmeleri ve gerilimlerin en yoğun yaşandığı coğrafyanın tam da merkezinde yer alıyor. Böylesine kritik bir jeopolitikte fakat her alanda kuvvetli olabilirsek ayakta kalırız. Yıllarca ülkemizin hak ve hukukunun basitçe göz ardı edilebilmesini arkasında yeterli siyasi, ekonomik ve teknolojik güce sahip olamayışımız vardı. Bugün Doğu Akdeniz’den Ege’ye, Karadeniz’den Balkanlar, Kafkaslar ve Afrika’ya geniş bir coğrafyada kendi politikalarımızı hayata geçirebiliyorsak nedeni gene siyasi, ekonomik ve teknolojik alanda geldiğimiz seviyedir. Ülkemizin bu nüfuzundan ve gücünden rahatsız olanlar Türkiye’yi eskisi gibi istikrarsızlık batağında özelikle orada mahkum edebilmek amacıyla ellerinden geleni yapıyorlar. Artık gizlemeye, saklamaya bile lüzum duymadıkları bir cüretkarlıkla her türlü askeri, siyasi, ekonomik, sosyal kargaşa, darbe, tuzak yöntemlerini kullanıyorlar.”

Milletin her seferinde milli iradenin, demokrasinin, hukukun, istiklalinin, ve istikbalinin beraberinde yer alarak, oyunları bozduğuna ilgi çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu şekilde devam etti:

“Geçmişte aldıkları dersten yetinmeyenlerin şimdi gözü 2023’e diktikleri anlaşılıyor. Milletimiz o engin ferasetiyle inşallah 2023’te de hem dışarıdaki hem de içerideki faşist kafalara hak ettikleri yanıtı verecektir. Biz bugüne kadar Tanrı’ın inayetinin ve milli iradenin üstünde bir güç tanımadık. Sadece Rabb’imize kul olduk, yalnızca milletimize tabi olduk. Bundan sonra da aynı teslimiyetle Türkiye’nin demokratik hukuk devleti niteliğine yönelik her saldırıyı engelleyerek, her oyunu bozarak yolumuza devam edeceğiz.”

“Türkiye’nin tek hedefi var; kendisinin ve dostlarının yasal haklarını korumaktır”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, girdikleri her mücadelenin yeni bir İstiklal harbi bulunduğu gerçeğini katiyen unutmadan, bin senedir bu toprakları kanlarıyla sulayan ecdada layık olabilmek amacıyla daimi daha çok çalışacaklarını söyledi.

“Türkiye’nin tek hedefi var; kendisinin ve dostlarının yasal haklarını korumaktır. Yürüttüğümüz mücadelede en büyük emniyet kaynağımız, Türk Silahlı Kuvvetlerinin üstün teçhizat ve sistemlerle donatılmış olarak sahada konumunu almasıdır.” diyen Erdoğan, savunma endüstrisini dışa bağımlılıktan kurtarmak amacıyla verdiği emeklerin karşılığını tıpkı bugün bulunduğu gibi birer birer almaktan memnuniyet duyduklarını kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Ülkemizin savunma endüstri proje stokunu 62’den 700’ün, proje bütçesini 5,5 milyar dolardan 60 milyar doların üstüne çıkartmamızın arkasında kendimize olan emniyetimiz yatıyor. Yüzde 70’leri aşan yerlilik ve millilik seviyesi mühim olmakla beraber maruz kaldığımız açık ve saklı ambargoları düşündüğümüzde şimdilik yetersiz durumdayız. Hedefimiz kritik hiçbir alanda dışarıdan alıma lüzumsunum duymayacak bir savunma endüstri geliştirme ve üretim altyapısı inşa etmektir. Bu aynı vakitte ülkemizin dünyanın en önde gelen savunma endüstri ihracatçılarından biri durumuna dönüşmesi demektir.”

Cirosu 1 milyar dolardan 11 milyar dolar sınırına dayanan, ihracatı 248 milyon dolardan 3 milyar doların üstüne çıkan Ar-Ge harcamasının 1,5 milyar doları geçtiğimiz bir sektör büyüklüğüne ulaştığını bildiren Erdoğan, sektördeki firma adedinin 56’dan 1500’e çıkmasının bu alandaki dinamizmin en somut ifadesi bulunduğunu vurguladı.

“Gelişmeleri yönlendiren bir ülke durumuna varmamız şimdilik bir başlangıçtır”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin, dünyanın ilk 100 savunma endüstri şirketi listesinde bundan sonra 7 firma ile temsil edilmesinin, ileriki yönünden ümit verdiğini kaydeden Erdoğan, sözlerine şu şekilde devam etti:

“Şu ana kadar gerçekleştirdiğimiz atılımlar yardımıyla bölgesinde oyun kuran, oyun bozan, gelişmeleri yönlendiren bir ülke durumuna varmamız şimdilik bir başlangıçtır. Denizcilik, savunma endüstrinde en çok projeye sahip bulunduğumuz ve uzaklık katettiğimiz alanlardan biridir. Gemi inşaat sektörümüz, 3 kıtada, 9 ülkeye 130 adet deniz platformunun ihracatını gerçekleştirerek 3 milyar dolarlık ihracata imza attı. İlk milli muhabere gemisi projemiz olan MİLGEM kapsamında yüzde yüz yerli dizayn olarak geliştirilip imal edilen Heybeliada, Büyükada, Burgazada ve Kınalı ada korvetlerimiz denizlerde şanlı bayrağımızı dalgalandırıyor.”

Erdoğan, amfibi harekat, vasıta ve personel nakli, ateş desteği ve natural afetlerde yardım ile acil destek hizmetleri gerçekleştiren Bayraktar ve sancaktar gemilerinin geniş bir alanda hizmet verdiğini hatırlatarak, yeni tip denizaltı projesinin ilk denizaltısı Piri reis’i havuza çekerken, 5. denizaltı olan Seydi ali reis’in kaynak hareketlerini de başlattıklarının verisini verdi.

“Türkiye, dünyada kendi muhabere gemisini tasarlayıp üretebilen 10 ülkeden biridir”

Denizaltı kurtarma gemisinin kendi bölümünde mühim bir proje bulunduğuna değinen Erdoğan, şunları kaydetti:

“Türkiye, dünyada kendi muhabere gemisini tasarlayıp üretebilen 10 ülkeden biridir. Hem de envanterde tespit edilen çoğu deniz aracımız günün şartlarına ideal olarak son teknolojiler eklenerek modernize edildi. İnşa edilen ve modernize edilen deniz vasıtalarımızın silah, radar, muhabere ve elektronik sistemleri yerli ve milli ürünlerle donatıldı. Milli füzemiz Atmaca’yı da gemilerimize birleşik ederek, platform üretimi beraberinde kritik silah ve mühimmatın yerlileştirilmesinde de mühim adım kaydettik. Bütün bu adımların tamamlanmasıyla donanmamız dosta emniyet ve düşmana korku salan duruşunu daha da güçlendirmiştir.”

Erdoğan, bu sene ise Anadolu’nun ardından envantere girecek en büyük ikinci gemi olan denizde ikmal muharebe destek gemisi projesine sürat verildiğini sözlerine ekledi.

“Bu sene sonucunda test ve eğitim gemimiz Ufuk’u hizmete alacağız”

Bugün de 2 acil araya girmek ve dalış eğitim botunu ve 2 yeni SAT botu ile 8 süratlı devriye botunu Deniz Kuvvetlerine kazandırdıklarını bildiren Erdoğan, şunları söyledi:

“Botlarımızın çoğunun inşası ve donanımı biter bitmez anında sahaya gönderdik. Gerçekten dizaynlarıyla ve bütün denizdeki kabiliyetleriyle bizim iftihar vesilesi olacak olan bu ürünlerimiz bundan ardından amacıyla yalnızca ülkemizde değil, vatan dışından da ciddi istekleri alacaktır. Şu anda bazıları Gölcük’te, bazıları Ege ve Akdeniz’de vazife halindeler. Görüldüğü gibi kaybedecek tek bir anımızın olmadığı bilinciyle çalışıyor, üretiyor, mücadele ediyoruz. Şimdi çok daha büyük projeler üstünde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Donanmamıza ilk defa katılacak 5 büyük projeyi 5 sene ortamında yadım geçirmeyi hedefliyoruz. Bu sene sonucunda test ve eğitim gemimiz Ufuk’u hizmete alacağız. Önümüzdeki sene çok maksatlı amfibi saldırı gemimiz Anadolu denizlerimizde vazifeye çıkacak. Gemi inşaat sektörü burada. Buradan sesleniyorum, diyorum ki, Anadolu’yu inşa ettik, gelin bir de bundan sonra şu şekilde bir, iki ya da daha çok uçak gemisi de inşa edelim. Herhalde yaparız değil mi? Çünkü denizlerde bu caydırıcılığa gereksinimiz var. Sadece Anadolu yetmez, bu adımı da atmamız lazım.

2022’de yeni tip denizaltılarımızın ilki olan Piri reis filomuza katılacak. 2023’te il katagorisi fırkateynlerinin ilki olan MİLGEM projesinin 5. gemisini denizlerimize yolcu edeceğiz. 2024’te denizde ikmal ve muharebe destek gemisi DİMDEG’i inşallah Deniz Kuvvetlerimize kazandıracağız. Denizaltı teknolojisinde edindiğimiz kabiliyetler ışığında, 2022 senesinden sonra her sene bir adet olmak üzere toplam 6 denizaltımızı döneme alacağız.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, hedeflerine dair bilgi verirken de şunları söyledi:

“İHA, SİHA, TİHA beraberinde insansız ve otonom deniz vasıtalarının da dahil bulunduğu kara, hava ve deniz unsurlarımızın müşterek vazife icra edeceği bir düzeye ulaşmaktır. Bunun amacıyla denizaltıdan uçak gemilerine kadar bütün muharip deniz platformlarını ileri teknolojiye sahip yerli ve milli silah ve duyarga sistemleriyle beraber geliştiriyoruz. Savunma endüstrinde takip eden değil takip edilen, tüketen değil üreten, yeniye liderlik eden bir üst adıma bundan sonra geçmemiz gerekiyor.”

Savunma Sanayii Başkanlığında yürütülün bütün projelerde yer alan Deniz Kuvvetlerini, başka kurumları, üniversiteleri, özel sektörleri, KOBİ’leri kutlama eden Erdoğan, “Önümüzdeki dönemlerde bu kurumlarımızdan beklentimiz yerli dizayn, inşa ve yerli katkı konusu ile ilgili askeri gemi inşa endüstrimizi çok daha ileriye taşıyacak bir strateji oluşturmalarıdır. Bugüne kadar pek çok başarılarına tanık bulunduğumuz kurumlarımızın ve özel sektörümüzün bunu da layıkıyla yerine getireceklerine inanıyorum.” diye konuştu.

Giresun’daki sel felaketi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Giresun’daki sel felaketine dair şunları söyledi:

“Maalesef bugün Giresun’umuzda, Dereli’de, Yağlıdere’de bütün bu bölgelerde kuvvetli sel felaketi neticesinde, ilk aldığımız haberlerde 5 ölümüz vardı, yaralılarımızın adedi 12 civarındaydı, aramalar devam ediyor. Kurtarılanlar 150’ye yakındı. Aynı şekilde Rize’de gene sel felaketi var. Benim ilçem de dahil olmak üzere, bu sel felaketinde maalesef orada da yaralılar var. Tanrı ölenlerimize rahmet eylesin, yaralılarımıza şifalar nasip etsin.

Devlet olarak buradaki bütün tahribatı, yıkımı, şunu, bunu vesaire Tanrı’ın izniyle süratle aşarız. Ben anında İçişleri Bakanı’mı, Bekir Pakdemirli bakanımı, Murat Kurum bakanımı süratli şekilde üçünü de bölgeye gönderdik. Milletvekillerimiz de oradalar. Yerinde tespitleri gerçekleştirmek hedefiyle Kızılay, AFAD ve bütün kurumlarımız orada çalışmalarını sürdürüyorlar. DSİ aynı şekilde çalışmalarını orada sürdürüyor. Çünkü bir taraftan yıkılan köprüler var, yıkılması gerektiği amacıyla yıkılan köprüler var. Bu şekilde bir an evvel inşallah buradaki bu felaketi anında ortadan kaldırıp halkımızı gene o mutlu günlerine döndürelim. Ama bakanlarımızın bana söylediği ‘Biz bunu yaşamadık.’ diyorlar, o kadar ağır bir felaket. Bütün ailelere sabırlar diliyoruz, milletimizin başı sağolsun diyoruz.”

Törenden notlar

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, DESAN Tersanesi Yönetim Kurulu Başkanı Cenk Kaptanoğlu ve Yonca Onuk Tersanesi Yönetim Kurulu Başkanı Şakir Yılmaztürk, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a günün anısına armağan takdim etti.

Erdoğan, bot komutanlarına Hizmete Giriş Belgeleri’ni verdi. Daha sonra alandaki perde kaldırılarak milli botlar davetlilere gösterildi.

Program sonucunda katılımcılar aile fotoğrafı çektirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve katılımcılar Dalgıç-1 Y-15 botu önünde de poz verdi.

Programa, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Etkileşim Başkanı Fahrettin Altun, eski Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz da katıldı.

Etiketler

Admin

Ajans Haberlerini Naklen Sizlere Aktarıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri