GenelGündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkçemize sahip çıkmayı sürdüreceğiz

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Eğitimden kültüre, ticaretten iletişime tüm alanlarda Türkçenin potansiyelinin giderek arttığını görmek bizler için iftihar vesilesidir. Dilimizin zenginliklerinin tamamını kucaklayan bir anlayışla Türkçemize sahip çıkmayı sürdüreceğiz." ifadelerini kullandı.

Abone Ol  
 
69 / 100

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Eğitimden kültüre, ticaretten iletişime tüm alanlarda Türkçenin potansiyelinin giderek arttığını görmek bizler için iftihar vesilesidir. Dilimizin zenginliklerinin tamamını kucaklayan bir anlayışla Türkçemize sahip çıkmayı sürdüreceğiz.” ifadelerini kullandı.

İletişim Başkanlığından oluşturulan bildirime göre Cumhurbaşkanı Erdoğan, 26 Eylül Türk Dil Bayramı bundan dolayı mesaj yayımladı.

Dünyanın en kadim ve süregelen dillerinden biri olan Türkçenin, bugün geniş bir coğrafyada değişik lehçe ve ağızlarla kıymetini, varlığını ve ayrıcalığını meydana koyduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk milletinin, binlerce senelik yazılı kültür geçmişini, kesintisiz devlet geleneğini ve alemşümul uygarlık birikimini aynı vakitte Türkçeye borçlu olduğunu ifade etti.

Kültür ve uygarlığın köşe taşı olan dilin, hiç şüphesiz bir milletin kimliği ve karakterinin en belirleyici öğeyi kalitesi taşıdığını altını çizen Erdoğan, dilini kaybeden bir toplumun başka değerlerini korumasının çok zor olduğunun altını çizdi.

“Türkçemizi hayatın her bölümünde derinliği ve varlığı ile yaşatmalıyız”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, mesajında şu değerlendirmelerde bulundu:

“Biz de bilimde, teknolojide, ekonomide, sanayide, ticarette ve her alanda muasır uygarlıklar düzeyinin üstüne çıkmak için mücadele ederken, dilimizi ‘milli ruhumuz’ olarak görüp sahiplenmek mecburiyetindeyiz. Dilin, bir toplumun geçmişiyle bağ kurup geleceğe yürümesinin en mühim vasıtası olduğunun bilinciyle Türkçemizi hayatın her bölümünde tüm derinliği ve varlığı ile yaşatmalıyız. Günlük hayattan sosyal medya mecralarına, her alanda Türkçenin doğru ve güzel tüketimine hassasiyet gösterilmesi, devraldığımız varlıklı dil mirasını istikbal nesillere aktarmanın en mühim aşaması olacaktır.

Türkiye ile beraber Avrupa’dan Asya’nın derinliklerine kadar geniş bir coğrafyada konuşulan Türk dilinin önemi her geçtiğimiz gün daha iyi idrak edilmektedir. Eğitimden kültüre, ticaretten iletişime tüm alanlarda Türkçenin potansiyelinin giderek arttığını görmek bizler için iftihar vesilesidir. Dilimizin zenginliklerinin tamamını kucaklayan bir anlayışla Türkçemize sahip çıkmayı sürdüreceğiz. Bu vesileyle 26 Eylül Türk Dil Bayramı’nın milletimiz için bilinçlenmeye vesile olmasını diliyorum.”

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri