GenelGündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Suriye’de DEAŞ’la göğüs göğüse çarpışan tek NATO ülkesiyiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suudi Arabistan'ın devre başkanlığındaki G20 Liderler Zirvesi'ne canlı bağlantıyla katıldı.

Abone Ol  
 
72 / 100

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suudi Arabistan’ın devre başkanlığındaki G20 Liderler Zirvesi’ne canlı bağlantıyla katıldı.

G20 zirvesine katılan liderlere seslenen Erdoğan, 2030 sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşmak için 10 seneden kısa bir vakit bulunduğunu, bu devrenin iyi değerlendirilmesi, kaybedilen sürenin iyi telafi edilmesi gerekliliğini söyledi.

Salgının fakirlik ve eşitsizlik başta olmak üzere çoğu sıkıntısı daha da derinleştirdiğini dile getiren Erdoğan, “Özellikle Afrikalı kardeşlerimiz ile Asyalı ve Latin Amerikalı dostlarımız çok ciddi zorluklar yaşıyor. Mülteciler ve zorla yerlerinden edilen kişiler, salgın karşısında en kırılgan kesimi oluşturuyor. Bu insanlar ekonomik sıkıntılar yanında kasıtlı bir şekilde körüklenen İslam düşmanlığı ve yabancı karşıtlığıyla da mücadele etmek mecburiyetinde kalıyor. Hiçbirimiz bu vahim tabloyu görmezden gelemeyiz. Savaştan büyülenen bölgelere ve risk altındaki topluluklara yönelik insani yardımların finans kaynaklarını güçlendirmeliyiz.” diye konuştu.

Türkiye’nin son 6 senedir dünyada en çok mülteciye ev sahipliği yapan ülke bulunduğunu anımsatan Erdoğan, sözlerine şu şekilde devam etti:

“Çoğu Suriyeli olmak üzere 4 milyonu aşkın yabancıyı ülkemizde konuk ediyoruz. Suriye sınırları içinde İdlib’de, daha pek çok yerde milyonlarca ihtiyaç sahibine de insani yardım ve koruma sağlıyoruz. Bu sayılar bir birçoğumuzun büyük şehirlerinin nüfusundan daha fazladır. Ülkemize sığınanların toplulumuzla uyum içinde ve insan onuruna yakışır şekilde yaşamaları için gayretlerimizi sürdürüyoruz. Üstelik bu çabaları, bize verdiği destek sözleri büyük ölçüde tutulmamış olmasına karşın kararlılıkla devam ettiriyoruz. Artık her bireyin elini taşın altına koyarak adil bir külfet ve mesuliyet paylaşımına gitmesini bekliyoruz.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, insana hizmet etmeyen, insana huzur, esenlik ve değer vermeyen adaleti ve güvenilirliği temin etmeyen bir sistemin başarı talihi olamayacağını belirterek, hırs, tahakküm, adaletsizlik ve rant üstüne kurulu sahip olunan küresel ekonomik mimarinin ne insanı ne de doğası korumasının olası bulunduğunu söyledi.

Dünya çapında aşağı yukarı 1,5 milyona ulaşan can kaybını yalnızca Kovid-19 virüsünün ölümcül etkisine bağlamanın hatalı bulunduğunu dile getiren Erdoğan, şunları kaydetti:

“Bu vahim tablonun oluşmasında küresel sistemin bundan sonra çözüm yerine problem üreten, problemleri derinleştiren çarpık yapısının da payı vardır. Salgın hem sahip olunan sistemin bu çarpıklıklarını gözler önüne sermiş hem de bütün insanların aynı gemide bulunduğunu bir kez daha hatırlatmıştır. Birleşmiş Milletler kürsüsünden sık sık yaptığımız ‘Dünya 5’ten büyüktür’ çağrımızın ne kadar isabetli bulunduğu daha iyi anlaşılmıştır.

Aynı şekilde Suriye’den Libya’ya, Doğu Akdeniz’den Dağlık Karabağ’a, Irak’tan Filistin’e kadar değişik cephelerde yürüttüğümüz hak, istiklal ve adalet mücadelesinin önemi meydana çıkmıştır. Hal böyleyken ülkemizin attığı adımlar bundan dolayı eleştiriye, hem de itibar suikastlerine maruz kalması iyi niyetli bir hal değildir. Biz öncelikle kendi milli güvenilirliğimizi, kendi vatandaşlarımızın can ve mal emniyetini sağlama almaya, sonrasında da bölgemizin ve gönül coğrafyamızın istikrar, huzur ve iç barışına katkı sunmaya çalışıyoruz.”

Terör tehtidinin bertaraf edilmesi, ihtilafların önlenmesi ve istikrarın güçlendirilmesi noktasında ellerinden gelen çabayı gösterdiklerini ifade eden Erdoğan, “Suriye’de DEAŞ ile göğüs göğüse çakışan tek NATO ülkesiyiz. Yalnız bırakılmamıza karşın, bugüne karar 9 bine yakın yabancı terörist savaşçı yakaladık ve ülkelerine geri gönderdik. Çatışma mekanlarıyla bağlantılı bulunduğunu teşhis ettiğimiz aşağı yukarı 100 bine yakın kişiye ülkemize giriş yasağı koyduk. Bir devre teröristlerin cirit attığı mekanları güvenilir duruma getirerek 411 bini aşkın Suriyeli kardeşimizin memleketlerine geri dönmesini sağladık.” diye konuştu.

“Doğu Akdeniz meselesinde daima sabırlı, soğukkanlı davrandık”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Libya Milli Mutabakat Hükümetinin, sağlanan eğitim ve danışmanlık desteği sayesinde ülkenin daha çok iç savaşa sürüklenmesini engellediğini dile getirerek, Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum yönetiminin provokasyonlarına karşın Doğu Akdeniz meselesinde daima sabırlı, soğukkanlı davrandıklarını söyledi.

Dağlık Karabağ’da 30 senedir süren işgalin son bulmasına katkı sunduklarını belirten Erdoğan, “Her ne kadar zor günler yaşasak da Hazreti Mevlana’nın dediği gibi ümitsizliğin ardında nice ümitler, karanlığın ardında nice güneşler bulunduğunun farkındayız. Bütün insanlık olarak el ele gönül gönüle verdiğimizde sıkıntılarımızın daha da hafifleyeceğine inanıyoruz.” dedi.

Erdoğan, yaşanılan toprakların, yalnızca atalardan bir miras değil aynı vakitte çocukların bir emaneti olarak görülmesi gerekliliğini dile getirerek, yalnızca bugünün değil yarınların, çocukların ve ileri nesillerin de düşünülmesinin önemini vurguladı.

“Enerjide kurulu güç kapasitesinin aşağı yukarı yüzde 49’u yenilenebilir kaynaklardan”

Salgın sonrasında insanlığın, ekonomik ve sosyal adaletle bir arada etraf problemleri ile mücadelede de gereken dersleri çıkaracağına inandığını belirten Erdoğan, şu şekilde devam etti:

“Türkiye olarak tarihi mesuliyetimiz yok denecek kadar az olmasına karşın iklim değişikliğiyle mücadeleye aktif katkı sağlıyoruz. Aynı şekilde ülkemizdeki ekosistem ve biyolojik çeşitliliğin korunması için de lüzumlu önlemleri alıyoruz. Son 5 senede yaptığımız 16,5 milyar dolarlık yatırımla Türkiye’nin enerjide kurulu güç kapasitesinin aşağı yukarı yüzde 49’unun yenilenebilir kaynaklardan oluşmasını temin ettik. Elektriğimizin yüzde 63’ünü yerli ve yenilenebilir kaynaklardan üretiyoruz. Güneş enerjisi kurulu gücünde dünyada 13’üncü, Avrupa’da 7’nci sıradayız. Çevre kirliliği ve iklim değişikliği ile mücadele edilirken yeni haksızlıkların, yeni çifte standartların meydana gelmesine müsaade edilmemelidir. Paris Anlaşması’nın uygulanmasıyla alakalı endişelerimizin halen giderilememiş olması bizi yolumuzdan alıkoymuyor. Ülkemizin Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi’nin ek-1 listesinden çıkartılmasını bekliyoruz.”

Erdoğan, etrafıyla alakalı yatırımları sürdürülürken, dijital teknolojilere de öncelik verildiğini belirterek, “Ülkeler arasındaki teknolojik uçurumun kapatılmasını hedefleyen Birleşmiş Milletler en az ilerlemiş ülkeler için teknoloji bankasına ev sahipliği yapıyoruz. Teknoloji bankasının faaliyetlerinin hep bir arada desteklenmesi G-20’nin öncelikleriyle de uyumludur. Zirvede alacağımız kararların bu hedeflere ulaşılmasında yarar sağlayacağına inanıyorum.” diye konuştu.

Bu zor devrede G-20 devre başkanlığı görevini başarılı bir şekilde ifa eden Suudi Arabistan’ı kutlama eden Erdoğan, önümüzdeki devre için de İtalya’ya başarılar diledi.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri