GenelGündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kadına yönelik şiddete karşı mücadelemizi sıfır tolerans ilkesiyle yürütüyoruz

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler (BM) 75. Genel Kurulu kapsamında düzenlenen "4. Kadın Konferansı 25. Yıl Dönümü Yüksek Düzeyli Etkinlikliği"ne video mesajla katıldı.

Abone Ol  
 
69 / 100

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler (BM) 75. Genel Kurulu kapsamında düzenlenen “4. Kadın Konferansı 25. Yıl Dönümü Yüksek Düzeyli Etkinlikliği”ne video mesajla katıldı.

Konuşmasına, kendisini dinleyenleri selamlayarak başlayan Erdoğan, Pekin Deklarasyonu’nun, kabulünden 25 yıl sonra dahi, bayan ve kız çocuklarının hakları için bir kilometre taşı olmaya devam ettiğini belirtti.

Deklarasyonunun yerel, çevresel ve küresel düzeyde gözden geçirme sürecine büyük ehemmiyet atfettiklerini dile getiren Erdoğan, gözden geçirme süreçlerinin, kaydedilen ilerlemenin 1995’te taahhüt edilenin arkasında kalındığını gösterdiğine ilgi çekti.

Erdoğan, bugünden itibaren daha fazlasının yapılması gerektiğine işaret ederek, “Türkiye olarak, son senelerde bayanın sosyal yaşamdaki rolünün güçlendirilmesi için tarihi kalitede adımlar attık. ‘Güçlü bayan, kuvvetli aile, kuvvetli toplum’ ilkesinden hareketle, bayan ve kız çocuklarının eğitimi ile bayanların iş gücüne katılımını teşvik ettik.” dedi.

Türkiye’de bayan iş gücünü 3 milyon 926 bin şahıs artırarak 10 milyon 686 bine, bayan istihdamını 2 milyon 802 bin şahıs artırarak 8 milyon 924 bine çıkardıklarını ifade eden Erdoğan, gene bu dönemde bayanların iş gücüne katılma seviyesini 6,5 puan artarak yüzde 34,4’e yükseldiğini aktardı.

Erdoğan, vazifeye geldiklerinde 6 yaş ve yukarıya nüfus içinde bayan okuryazarlık seviyesi yüzde 79,9 iken, bu seviyesin 2019’da yüzde 95,3’e ulaştığını söyledi.

Kadına yönelik şiddetle alakalı çalışmalara da değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu şekilde konuştu:

“Kadına yönelik şiddete karşı mücadelemizi de çok yönlü, bütüncül bir yaklaşımla ve sıfır tolerans ilkesiyle yürütüyoruz. Ülkemizdeki tek bir bayanın dahi şiddete uğramasına, hakkının, hukukunun, onurunun çiğnenmesine katiyen tahammülümüz yoktur. Sayın Volkan Bozkır’ın Genel Kurul’un bu yılki çalışmaları için tespit ettiği öncelikler arasında ‘bayanların yaşam standartlarının ve haklarının güçlendirilmesi, yaşamın bütün alanlarına eşit katılımlarının sağlanması ve toplumdaki statülerinin yükseltilmesi’nin de bulunmasını takdirle karşılıyoruz. Sayın Bozkır’a bu anlamlı çalışmasında gereken her türlü desteği vermeyi sürdüreceğiz.”

“Kadınlar, salgından olumsuz etkilendi”

Kovid-19 salgınının, bayan haklarının, aradan geçtiğimiz 25 seneye rağmen, halen ne kadar kırılgan olduğunu gösterdiğini belirten Erdoğan, bayanların, salgından en olumsuz büyülenen toplum kesimlerinin başında yer aldığına vurgu yaptı.

Erdoğan, çoğu ülkede bayana yönelik şiddet eylemlerinin tırmandığına, ekonomik ve sosyal olarak bayanların omuzlarındaki yükün daha da ağırlaştığına ilgi çekerek, şunları kaydetti:

“Türkiye olarak bu süreçte ‘ev içi’ şiddetin artma olasılığını ehemmiyete alarak yeni ‘kadın sığınma evleri’ açtık. Böylece müessif olaylar karşısında mağdurları koruma kapasitemizi daha da güçlendirdik. Ayrıca, istihdam önlemleri ve bayan arkadaşı politikalar uyguladık. Sosyal Destek Hattı ve özel olarak tasarlanan mobil program ile şiddet ve istismar vakalarının alakalı birimlere hemen bildirilmesini sağladık. Kadınların bu zorlu süreçten daha kuvvetli çıkmasını temin etmek hepimizin sorumluluğudur. Bu yılki gözden geçirmenin ‘2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi’ kapsamında yapılmasını bu yönden anlamlı buluyoruz.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının sonucunda toplantının hayırlara vesile olması temennisinde bulundu.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri