Genel

Cumhurbaşkanı Erdoğan: 320 milyar metreküp doğal gaz rezervi keşfettik

Abone Ol  
 
60 / 100

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dolmabahçe Çalışma Ofisi’nde tertiplediği toplantıda kamuoyunun merakla beklediği “müjdeye” dair yaptığı açıklamada, bugün ülke bakımından tarihi ciddiye sahip bir müjdeyi paylaşmak üzere bir araya geldiklerini söyledi.

Enerjinin, kalkınmanın esas öğeyi olmanın birlikteliğinde milli bağımsızlığın gerçek anlamda tesisinde de çok büyük ciddiye sahip olduğunu bildiren Erdoğan, “Ülkelerin meydana koydukları vizyonların yaşama geçebilmesi, enerji sektöründeki istikrarla orantılıdır. Dünyada son bir asırdır yaşanan hiç bir karmaşa, savaş, kaos, çatışma, çekişme yoktur ki arkasında öyle ya da bu tür enerji hesabı yatmasın. Petrol ve doğalgaz sahalarının denetimi ve güvenliği amacıyla yeri geldiği zaman milyonlarca insanın canının hiçe saydığı vahşi bir tertip kurulmuştur. Bir damla petrolü, oluk oluk akan insan kanından daha kıymetli gören bu gayri insani tertip hala hükümranlığını sürdürmektedir.” diye konuştu.

Suriye’de son senelerde yaşananlara da değinen Erdoğan, “Biz, mazlumların ve mağdurların bulundukları yerlere giderken birileri her şeyi bir kıyıya bırakıp, direk petrol üretim tesislerine yönelmiştir. Aynı halle Libya’da da karşılaştık. Biz, Libyalı kardeşlerimizin çağrısıyla onları darbecilerden kurtarmanın mücadelesini verirken, birileri gene petrol sahalarının dibinde bitivermiştir.” ifadelerini kullandı.

“Artık bu alanda en üst lige çıkmış bir Türkiye var”

Erdoğan, Doğu Akdeniz’de oynanan onca oyunun arkasında de enerji kaynaklarının paylaşımı kavgası olduğuna işaret ederek, konuşmasına şu şekilde devam etti:

“Hamdolsun biz evvelliğimizi katiyen değiştirmedik, hep evvel insan dedik. Hep evvel insan, arkadaşlık kardeşlik dedik. Hep evvel mazlumlar ve mağdurlar dedik. Hep evvel hak, hukuk, adalet dedik. İnsanlık bizde, petrol onlarda kalmış olabilir. İşte Rabbim bize hem bir yerde hem de görülmedik yerlerde bir kapı açtı. Yarın benzer kapılar diğer yerlerde de önümüze açılacaktır. Çünkü bundan sonra bu alanda en üst lige çıkmış bir Türkiye var. Bugünlere kuşkusuz basit gelmedik. Ülkemizde çok uzun seneler süresince petrol ve doğalgaz arama çalışmaları genelde kiralama usulü ile yapıldı. Hele derin deniz sondajlarında tamamıyla dışa bağımlıydık. Yüzlerce milyon dolarlık arama faaliyetleri sonucunda elimize 3-5 sayfalık rapor dışında hiç bir şey geçmedi. Kimsenin günahını almıyoruz, belki de aslında aradılar. Ama bulamadılar. Ama sonuç da biz, bundan sonra bu şekilde yürüyemeyeceğimizi gördük.”

“Yerli ve milli imkanlarla hareket ettiğimiz amacıyla bu başarıya ulaştık”

Bu tür çalışmaların öyle kiralama ya da aynısı yollarla değil, direk milli kuruluşlar aracılığı ile yürütülmesini kararlaştırdıklarını bildiren Erdoğan, şunları kaydetti:

“Ülkemizin milli enerji ve maden siyasetini 2017 senesinde yeni baştan belirledik. O önemde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız olan Berat Albayrak ile sonrası gelen Fatih Dönmez kardeşimiz ekipleriyle birlikte bu politikayı titizlikle ve kararlılıkla uyguladılar. Bu çerçevede derin deniz sondajlarını bizzat yapmanın arayışlarına girdik. Ardı ardına 3 sondaj gemisini, ülkemiz derin deniz arama filosuna kattık. Günümüz sevinci bize yaşatan Fatih’in birlikteliğinde, Yavuz ve Kanuni sondaj gemilerimizle bu alanda dünyanın en önde gelen ülkeleri arasına dahil olduk.

Ayrıca Barbaros Hayrettin Paşa ve Oruç Reis sismik inceleme gemilerimizle bu filoyu güçlendirdik. Mülkiyetleri ülkemize ait olan 3 sondaj ve 2 sismik inceleme gemimiz tamamıyla kendi ekipmanlarımız ve kendi personelimiz ile çalışmalarını yürütüyor. Dünya fiyatlarının hayli altında maliyetle ülkemize kazandırdığımız gemilerimizle yaptığımız sondajların birim maliyeti de çok düşüktür. Sondaj ve sismik inceleme çalışmalarımızda en ufak bir dışa bağımlılığımız söz hususu değildir. Zaten öyle bir hal olsa bize soluk bile aldırmayacakları ortadadır. Yerli ve milli imkanlarla hareket ettiğimiz amacıyla bu başarıya ulaştık.”

320 milyar metreküpdoğalgaz rezervi keşfedildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, mutluluğunu milletle birlikte yaşam sürdürmek istediği müjdeyi, “Türkiye, tarihinin en büyük doğalgaz keşfini Karadeniz’de gerçekleştirdi. Fatih sondaj gemimiz, 20 Temmuz 2020 tarihinde başladığı Tuna-1 kuyusundaki sondajında 320 milyar metreküp doğalgaz rezervi keşfetmiş halda.” sözleriyle paylaştı.

Fatih sondaj gemisini Boğaz’dan uğurladığı günü hatırladığını ifade eden Erdoğan, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“O uğurlayışımızla birlikte hamd olsun sonca da keşfe de ulaşmış. İstanbul’un fethinin sene dönümünde Karadeniz’e uğurladığımız Fatih sondaj gemimiz ismine layık bir başarı ile hepimizi gururlandırdı. Allah’a hamd olsun. Daha evvel ‘Tuna-1’ diye adlandırılan bu kısmı ‘Sakarya Gaz Sahası’ olarak isimlendirdiğimiz bu alanda, lüzumen bütün test, analiz ve mühendislik çalışmaları tamamlandı. Kuyudan elde edilen bilgiler aynı bölümde yeni doğalgaz keşiflerinin kuvvetle muhesas olduğuna işaret ediyor. Yani bu ilk kuyuda belirleme edilen rezerv, çok daha varlıklı bir kaynağın yalnızca bir parçasıdır. İnşallah devamı da en kısa sürede ileriki. Rabb’imize bize ve milletimize bugünleri gösterdiği amacıyla hamd ediyoruz.”

“Hedefimiz, 2023 senesinde Karadeniz gazını milletimizin tüketimine sunmaktır”

Yıllarca enerjide dışa bağımlılığın parasal ve manevi sıkıntılarını çekmiş bir ülke olarak bundan sonra geleceğe daha güvenle bakacaklarına inandıklarını dile getiren Erdoğan, “Bu operasyonu tamamıyla milli imkanlarla gerçekleştirdik. Şimdi anında belirleme kuyuları açmaya başlayacak, sonrası üretim konseptini belirleyip inşaat ve yapım işlerine geçeceğiz. Doğalgazın yüzeye çıkartılması ve sisteme aktarılması işlemleriyle birlikte bu kaynaktan fiilen istifade etmeye başlayacağız. Şimdi amacı veriyorum. Hedefimiz, 2023 senesinde Karadeniz gazını milletimizin tüketimine sunmaktır. Böylece bunca sene sabırla resmen ilmik ilmik dokuyarak yürüttüğümüz çalışmaların ilk ve en büyük meyvesini almış oluyoruz.” diye konuştu.

“Benzer bir müjdeli haberi Akdeniz’den de bekliyoruz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fatih ve Yavuz gemileri aracılığı ile Akdeniz ve Karadeniz’de bugüne kadar 9 derin deniz sondajı gerçekleştirdiklerini aktararak, şunları kaydetti:

“Nihayet, son sondajda milletimize beklediği müjdeyi verme şerefine nail olduk. İnşallah benzer bir müjdeli haberi Akdeniz’den de bekliyoruz. Şu anda bakımda olan Kanuni’nin de sene sonucunda ciddiye girmesiyle Akdeniz’deki faaliyetlerimize sürat vereceğiz. Keşifler amacıyla söylenen o güzel sözü sondaj faaliyetlerimize uyarlayarak tekrarlamak istiyorum, ‘Her arayan bulamaz ama bulanlar arayanlardır.’ Evet, biz de arayacağız ve inşallah bulacağız. Sakarya Gaz Saha’sıyla ‘Bismillah.’ dedik. Allah’ın izniyle devamı da ileriki. Çünkü, ‘Sakarya, saf çocuğu masum Anadolu’nun. Divanesi ikimiz kaldık Tanrı yolunun.’ Biz bu yolun divanesiyiz. İnşallah burada da sonuca ulaşacağız.”

Sadece denizlerde değil Türkiye topraklarındaki aramaları da daha sıkı ve şuurlu şekilde yürüttüklerine işaret eden Erdoğan, diğer ülkelerdeki arama ruhsatlarını da çoğalttıklarını belirtti.

“Ülkenin enerji sorununu kökten çözmekte kararlıyız.” vurgusu yapan Erdoğan, Türkiye’nin senelerce bunun sancısını sıkıntısını çeken, bedelini ödeyen bir ülke olduğunu ifade etti.

Cari açığın en büyük nedeninin de hep enerji olduğunu, yerli ve yenilenebilir kaynaklara verdikleri ehemmiyet yardımıyla bu hususta nispi bir denge sağlansa da hala enerjide ciddi bir ithalatçı halinde olunduğunu izah eden Erdoğan, “Cari açığımızın ana nedeni bu değil mi, bu. Denizlerde ve karada daha çok arama yapıp sonuçye ulaşarak, enerjide net ihracatçı mevkisine gelene kadar bize durmak, dinlenmek yok.” diye konuştu.

“Bütün alanlarda en kuvvetli şekilde varlığımızı göstermekte kararlıyız”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir yandan konvansiyonel enerji kaynaklarına yoğunlaşırken, diğer yandan elektrikli motor başta olmak üzere geleceğin teknolojilerine de yatırımları sürdüreceklerinin altını çizerek, “Her kaynağın diğerinin tamamlayıcısı olduğunu unutmadan, bütün alanlarda en kuvvetli şekilde varlığımızı göstermekte kararlıyız. Türkiye bundan sonra hiçbir alanda birilerinin gölgesine sığınma lüzumunu duymadan kendi ayakları üstünde durabilecek güce, iradeye ve kaynağa sahiptir. Kimsenin hakkına gözümüzü dikmeden ama kimseye de hakkımızı yedirmeden hedeflerimize doğru yürümeyi sürdüreceğiz.” şeklinde konuştu.

“Yunanistan başta olmak üzere, bu mesele, karşımıza dikilenlerin hepsi de haklı olduğumuzu gayet iyi biliyor.” diyen Erdoğan, şunları kaydetti:

“Genellikle Avrupa Birliği (AB), Yunanistan’ı şımartıp üzerimize salarken, sergilediği çifte standart nedeniyle bir kez daha kendi ilkelerine ihanet ettiğini, birliği ayakta tutan değerleri yıprattığını görmelidir. Ortada dolaşan ve hiçbir geçerliliği olmayan saçma sapan haritaların yarın öbür gün en büyük zararı AB’ye vereceği unutulmamalıdır. Sırf Türkiye’ye zararı dokunuyor diye kendi müktesebatına aykırı işlere alet olmak Yunanistan’ı kurtarmaz. Ama AB’nin esasen sıkıntılı olan itibarını iyice düşürür. Türkiye’nin bu husustaki kararlılığını, lüzumtiğinde bedel ödeme ve ödetme azmini görmek istemeyenler sahada da masada da cevaplarını alacaklardır. ”

“Milletimizin refahı amacıyla gece gündüz demeden çalışmaya devam edeceğiz”

Erdoğan, “Sakarya Gaz Saha’sındaki keşiften sonra bundan sonra önümüzde çok daha aydınlık bir yol olduğuna inanıyoruz. Bugün ileriki nesillere mühim bir miras bırakacağız. Milletimizin refahı amacıyla gece gündüz demeden çalışmaya devam edeceğiz. Rabbim yar ve yardımcımız olsun. Rabbim yolumuzu, bahtımızı açık etsin. Bir kez daha natural gaz rezervi keşfimizin ve arkasından ileriki yeni keşiflerin ülkemize, milletimize, bölgemize hayırlı olmasını diliyorum. Buradan elde edeceğimiz gelirin milletimize, umudunu bize bağlamış bütün dostlarımıza ve insanlığa hayırlar getirmesini Rabbimden niyaz ediyorum. Ülkemize ve milletimize bu sevinci yaşatan kurumlarımızın bütün mensuplarını, sahada çalışan personelimizi, süreçte emeği ve katkısı olan herkesi kutlama ediyorum. Genellikle bu sürece liderlik eden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlarımız Berat Albayrak ve Fatih Dönmez’e bir kez daha ekipleriyle birlikte teşekkürlerimi sunuyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

“Biz petrolde doğalgazda varız diyeceğiz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kamuoyunun merakla beklediği müjdeyi verdikten sonra Fatih Sondaj Gemisi’ne canlı olarak bağlanarak, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’den incelemelarla alakalı bilgi aldı.

Emeği geçtiğimiz herkese teşekkür eden Erdoğan, “Her arayan bulamaz ama bulanlar unutmayalım ki arayanlardır” dedi.

Şu an itibariyle 9 derin deniz sondajının tamamlandığını açıklayan Erdoğan, sözlerini şu şekilde tamamladı:

“Kararlılıkla şunlar devam edecek. Sayın Bakanımızın da ifade ettiği gibi öyle ülkelerle çalıştık ki şunlar marka isimlerdi. BP’den Shell’e kadar. 100-150 arama yapıp, sonuç alamayıp, ondan sonra dönüp gittiler. Bunlar bizden bir kuruş para almadılar, bütün harcama kendilerinden. Yani bu iş öyle çok rahat değil ama bu işin kaderinde bu var. Biz şu an kendi gemilerimizle lüzum sismik incelemeyı lüzum sondaj çalışmalarını yaptığımız amacıyla maliyetleri ciddi manada düşürmüş vaziyetteyiz ve bu şekilde de yolumuza devam ediyoruz. Tabi bütün temennimiz 2023’e kadar kararlılıkla bu çalışmayı sürdürüp, sonucunu almak. Bütün ekibi dün de Ankara’da dinledim, bize verdikleri umutlar 2023 amacıyla bizim de geleceğimize ciddi anlamda bir perspektif tuttu. Arkadaşlarımıza kendim ve milletim adına teşekkür ediyorum. Kanuni de ciddiye girdikten sonra Karadeniz’de yalnızca Fatih ile değil Kanuni ile de yola devam edilecek. Belki yeri ileriki Doğu Akdeniz’deki çalışmalarımızda değişik adımlar atacağız, çalışmalar yapacağız. Yani biz petrolde,  doğalgazda varız diyeceğiz. Onun amacıyla de bugünkü hayırlı olsun diyorum. Tekrar lüzum Berat lüzum Fatih Beye lüzum Türkiye Petrolleri’nin bütün yöneticilerine bakan yardımcılarına kendim ve milletim adına şükranlarımı sunuyorum.”

Toplantıda, TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Etkileşim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı ile diğer yetkililer hazır bulundu.

Etiketler

Admin

Ajans Haberlerini Naklen Sizlere Aktarıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri