Teknoloji

Çocuklarının Fotoğrafını Paylaşan Ebeveynler Dikkat!

Son yapılan araştırmalara göre ebeveynler, çocukları 13 yaşına gelene dek onlara ait ortalama olarak 1300 adet fotoğraf paylaşımı gerçekleştiriyor

Abone Ol  
 
69 / 100

Söz konusu aşırı paylaşım yapan ebeveynlere ise sosyal medya ebeveyni anlamına gelen “Sharenting” adı veriliyor.

Gerçekleştirilen son araştırmalara anne – babaları bir hayli korkutacak cinsten. Dünya genelinde anne – babalar, çocukları 13 yaşına gelene dek onlara ait ortalama 1300 adet fotoğraf ve video paylaşımı yapıyor. Bahsi geçen aşırı paylaşım yapan anne – babalara “Sharenting” adı verilirken, bu davranışın bir hayli riskli olduğunun da altı çiziliyor.

Ebeveynler normal hayatta çocuklarını korumak için her şeyi göze alabilecekken sanal dünyada, farkında olmadan, çocuklarının haklarını ihlal ediyor ya da sanal dünya üzerinden nemalanan suç örgütlerine ve fırsatçılara birçok konuda imkan sağlıyor.

İnternet üzerindeki verilerin tamamı aranabilecek, başkaları tarafından paylaşılabilecek nitelikte ve oldukça uzun ömürlüdür. Bu sebeple de paylaşılan her şey uzun süreler boyunca o mecrada kalır. Ebeveynler bu gerçeği göz ardı ederek çocuklarına ait pek çok önemli bilgiyi, görüntüyü milyonlarca kişinin önüne seriyor. Bu durum da oldukça büyük bir risk teşkil ediyor.

Çocuklarının Fotoğrafını Paylaşan Ebeveynler Dikkat! 2 – cocuk fotografi

Ebeveynlere Öneriler

Sosyal medyadaki paylaşım deliliğine ait en güvenli öneri “Çocuğunuza dair bir şey paylaşmayın” olsa da pek çok ailenin bu öneriye kulak asmadığı görülüyor. Bu kapsamda riskleri minimuma indirirek paylaşım yapmanın çeşitli yollarını sizler için derledik:

  • Çocuğunuzun kimliğine dair detayları veya kişisel bilgileri hiçbir şekilde paylaşmayın: İsim – soy isim, doğum tarihi vb.
  • Fotoğraf çekimi esnasında konum bilgilerinizi kapatın.
  • Fotoğrafları paylaşmadan önce, gizlilik filtrelerinizin ve hedef kitlenizin güvenli olduğundan emin olun.
  • Fotoğrafları ve önemli bilgilerinizi yakından tanıdığınız ve gerçekten güvendiğiniz kişilerle paylaşın. Onlardan bu fotoğrafları tekrardan paylaşmamalarını talep edin.
  • Herhangi bir paylaşım yapmadan önce bir saniye durun ve paylaşmayı düşündüğünüz fotoğrafın, videonun ya da bilginin, çocuğunuzun geleceği için nasıl bir etki yaratacağını detaylı olarak düşünün.
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri