Ekonomi

Çocuklara ”dijital süre” uyarısı

KoçSistem, sağlıklı ve şuurlu teknoloji tüketimine ilgi çeken sosyal sorumluluk projesi "Aile Saati" kapsamında çalışmalarına normalleşme sürecinde de devam ediyor.

Abone Ol  
 

KoçSistem’den oluşturulan bildirime göre, KoçSistem, “Aile Saati” projesi eğitim ortağı AÇEV ile salgın vakitcinde evde kalan ve televizyon ile dijital ekranlar karşısında daha çok vakit yaşamış çocukların, okulların başladığı bu dönemde teknolojiyi nasıl daha şuurlu kullanabilecekleri konusu ile ilgili aileleri desteklemeye çalışıyor.

Açıklamada görüşlerine yer verdiği KoçSistem Genel Müdürü Mehmet Ali Akarca, işe geri dönüşlerin başlamasına karşın evden çalışmada kalıcı modellerin konuşulduğu normalleşme devresininde, dijital araçların ve ekranların ebeveynlerin gözetiminde şuurlu kullanılmasının ehemmiyet kazandığını vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Kovid-19 salgını nedeniyle toplum olarak alışkanlıklarımızı tekrar gözden geçirmek mecburiyetinde kaldık. Salgın, sağlığımızın yanı sıra sosyal yaşamımızı da kökten şekillendirdi. Evde daha çok vakit geçirme durumu, en dinamik çağında özgür olmaya alışmış çocukların teknoloji ve ekran bağımlılığını tetiklerken, aynı vakitte onların eğitim alışkanlıklarında da değişimlere nedeniyle oluyor. KoçSistem olarak, Aile Saati sosyal sorumluluk projemizin eğitim ortağı AÇEV ile ailelerimize detaylı önerilerde bulunmakta ve teknolojinin doğru kullanılmadığında meydana gelebilecek tehlikelere ilgi çekiyoruz.

Aile Saati projesi kapsamında eğitim ortağımız AÇEV doğrulusunda oluşturulan Anne ve Baba Destek Programları’nda verdiği eğitimlerle, çocuklarda ve ebeveynlerde teknoloji tüketimi ile teknoloji bağımlılığı konularında farkındalığı yükseltmeyi amaçlıyoruz. Pandemi devresininde de anneler ve babalarla buluşmalarımızı dijital bölgeda sürdürürken, #haydikapatalım sloganıyla ebeveynlerin ‘ekransız vakit’ çocuklarının gelişimini nasıl destekleyebileceklerine dair bilgi sahibi olmalarını hedefliyoruz.”

 

– “Ebeveynler, ekran tüketimini düzenlemek konusu ile ilgili daha da zorlanabiliyor”

 

AÇEV Genel Müdürü Burcu Gündüz Maşalacı da çocukların, gelişimleri amacıyla değişik tecrübe fırsatları yayınlayan okullarından ve sosyal çevrelerinden uzak kaldığı bu dönemde evlerin içinde destekleyici bir bölge oluşturmanın ehemmiyetinin daha da arttığını belirtti.

Bu dönemde, çocukların daha çok ekran karşısında vakit geçirirken, ebeveynlerin, devresinin koşulları itibarıyla ekran tüketimini düzenlemek konusu ile ilgili daha da zorlanabildiğini açıklayan Maşalacı, “Bu düzenlemeyi çocuğun gelişimini destekleyecek şekilde yapabilmenin sırrı gerçekten ekran başında geçirilen vakitten çok, ekransız geçirilen vakitde gizli. Ebeveynlerin doğru yönlendirmeyi yapabilmeleri amacıyla kendilerine ilk olarak ‘Çocuğum yeteri kadar hareket ediyor mu, oyun oynuyor mu, ailedeki başka şahıslarla konuşuyor ve etkileşim kuruyor mu, sağlıklı besleniyor ve yeteri kadar uyuyor mu?’ sorularını sorması, çocuğun gün içerisinde vaktini nasıl geçirdiğini gözden geçirmesi gerekiyor. Eğer bu soruların her birine verdiği yanıt ‘evet’ ise kaygıya kapılmamaları ama ekran tüketimini takip etmeye de devam etmelerini öneriyoruz.” ifadelerini kullandı.

 

– Çocukların ekran tüketimi düzenlenirken ilgi edilmesi gerekli olanlar

 

Verilen bilgiye göre, çocukların ekran tüketimi düzenlenirken şunlara ilgi edilmeli:

“Ekran tüketimi düzenlenirken çocukların yaşları göz önünde bulundurulabilir. İki yaşından ufak çocukların ekranlara maruz bırakılmaması öneriliyor. İki yaş ardından ise ekrana maruz kalma vakitsinin günde bir saati geçmeyecek şekilde düzenlenmesi ehemmiyet kazanıyor. Çocuklar ekran karşısındayken gelişimlerini destekleyecek eğitsel ve kaliteli uygulamaları izleyebilirler. Çocuklar ebeveynleriyle ne kadar çok etkileşim içinde bulunurlarsa o kadar çok öğrenirler. Bu amaçla çocukların izlediği uygulamaları ebeveynler de onlarla beraber izleyebilir ve programlar ile ilgili çocuklarla konuşabilirler. Çocukların hangi platformları, oyunları ve yazılımları kullandığı ve hangi sitelere girdikleri takip edilebilir. Ekranların çocukları sakinleştirmek amacıyla kullanılmaması ehemmiyetlidir. Çocukların hislerini öğrenmeleri ve zor duygularla nasıl kafaya çıkacaklarını, sıkıldıklarında değişik neler yapabileceklerini ve problemlere yönelik ebeveynleriyle konuşabileceklerini keşfetmeleri gerekiyor. Bu amaçla çocukların zor olan davranışlar sergilediği vakit ekranlar onları sakinleştirmenin yolu olarak dönem sokulmamalıdır.”

 

– Çocukların ekrana maruz kaldığı zamanı azaltmak amacıyla yapılması gerekli olanlar

 

Çocukların ekrana maruz kaldığı zamanı azaltmak amacıyla yapılması gerekli olanlar de şöyle:

“Ebeveynler, ekran karşısında çok çok vakit geçirmeyerek çocuklara numune olabilirler. Aile bireyleri kendi ailelerinin teknoloji kullanım kurallarını oluşturabilir ve çocukların belirli kurallara uyarak ekran karşısında vakit geçirmelerini sağlayabilirler. Bu kurallar ile ne vakit ve ne kadar vakit çocuğun ekran karşısında vakit geçireceği belirlenebilir. ‘Ekranları kapatalım’ dönemleri yaratılabilir ve aile yemeklerinde, başka aile etkinliklerinde, oyunlar esnasında ve sohbet dönemlerinde TV, bilgisayar, telefon ya da tablet ekranları kapatılabilir. Arka planda TV, bilgisayar, telefon ya da tablet ekranının çalışmaması önerilmektedir. Yatmadan en az bir saat evvel çocukların bütün ekranlarla ilişiği kesilebilir. Yatak odalarında tablet ya da telefon olmamasına özen gösterilebilir. Tablet ve telefonlar gece çocuğun uyuduğu oda dışında şarj edilebilir.”

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri