Ekonomi

Coca-Cola Türkiye ve Mavi’den geri dönüştürülmüş koleksiyon

 Mavi ve Coca-Cola, pet şişelerin geri dönüşümü yolu ile hazırladığı Coca-Cola X Mavi Koleksiyonu’nu sundu.

Abone Ol  
 

Coca-Cola’dan oluşturulan bildirime göre, koleksiyon, tabiata saygısını değişik şekillerde ifade eden, geri dönüştürülmüş pet şişeler, pamuk ya da yüzde 100 organik pamuktan üretilmiş dokuz değişik tişörtten oluşuyor. Tişörtlerin üretiminde sarfedilen plastikler Coca-Cola Vakfı, Doğa Koruma Merkezi (DKM) ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nın (UNDP) iş birliğiyle Kemer’de pilot olarak yaşama geçirilen ve toplum tabanlı bir geri dönüşümü destekleyen Kollekt programı ile toplandı.

Coca-Cola X Mavi Koleksiyonu, Coca-Cola’nın Atıksız Bir Dünya vizyonunun bir parçası olarak yaşama geçirildi. Dünyadaki plastik probleminin aşılmasına yardımcı olmak amacıyla şişeleyici ortaklarıyla beraber kendine mühim amaçlar belirleyen marka, bu vizyon kapsamında 2025 senesine kadar ürettiği ambalajların tamamını yüzde 100 geri dönüştürülebilir yapacak ve 2030 senesine kadar bütün ambalajlarını geri dönüşüme kazandıracak. Coca-Cola, aynı zamanda, tüketiciyi de geri dönüşüm konusu ile ilgili teşvik ederek her bireyin bu süreçte yer alması amacıyla çalışmalarını sürdürecek.

– Uygulamanın ilk yaşama geçirildiği bölge Kemer

Coca-Cola Vakfı, Doğa Koruma Merkezi (DKM) ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) iş birliği ile yaşama geçirilen Kollekt , Temiz Akdeniz Toplum Tabanlı Geri Dönüşüm Projesinin mühim bir parçası. Bir mobil program olan Kollekt ile tüketici aracılığıyla, toplama sistemi bulunmayan ya da bütün atıkların toplanmasında yetersiz kalan, biyolojik çeşitlilik ve turizm sayısal değeri yüksek ufak yerleşimlerde toplum tabanlı sürdürülebilir bir geri dönüşüm ve bertaraf modeli oluşturulması ve uygulanması destekleniyor. Kollekt programının ilk yaşama geçtiği pilot bölge olan Kemer’de, sahip olunan atık idare sistemini halka dayalı yollarla iyileştirerek geri dönüşüm oranını 3 senede 3 katına çıkarmak ve Belediye eliyle toplanamayan ve denize ulaşan atıkları geri dönüşüm sistemine kazandırmak amaçlanıyor. Modelin Türkiye genelinde yaygınlaşması durumunda Belediyeler eliyle toplanamadığı amacıyla denizlere ulaşan plastik atığın yüzde 70 azalması, geri dönüşüm oranının 3 katına çıkması öngörülüyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri