DünyaGenelGündemSağlık

Çinli şirket´den Kovid-19 aşısı açıklaması

.SinoVac Üst Yöneticisi Yin Veydong, şirketin başkent Pekin'in güneyinde kurduğu yeni fabrikasında gazetecilere yaptığı açıklamada, üçüncü adım klinik denemeleri süren "CoronaVac" isimli aşı adayının 2021 yılının başında hazır olmasını beklediklerini, aşıyı ABD, AB ve başka ülkelere dağıtmayı hedeflediklerini belirtti.

Abone Ol  
 
68 / 100

.SinoVac Üst Yöneticisi Yin Veydong, şirketin başkent Pekin’in güneyinde kurduğu yeni fabrikasında gazetecilere yaptığı açıklamada, üçüncü adım klinik denemeleri süren “CoronaVac” isimli aşı adayının 2021 yılının başında hazır olmasını beklediklerini, aşıyı ABD, AB ve başka ülkelere dağıtmayı hedeflediklerini belirtti.

Aşı işlevini gerçekleştirmesine başladıklarında Kovid-19’un meydana çıktığı Vuhan şehrine ve Çin’e odaklandıklarını, fakat yaz aylarından itibaren bütün dünya ülkelerine yönelik bir strateji belirlediklerini açıklayan Yin, aşıyı ABD ve Avrupa’da dağıtmak üzere alakalı ülkelerin sağlık otoritelerine izin için başvuracaklarını bildirdi.

ABD, Avrupa, Japonya ve Avustralya’daki sıkı düzenlemelerin bugüne dek Çin’de imal edilen aşıların bu ülkelerde kullanılmasını engellediğinin anımsatılması üzere Yin, bu halin değişeceğine dair umutlu olduklarını savundu.

Çin hükümetinin 1’inci ve 2’nci adım denemelerde faaliyeti kanıtlanan ve ciddi bir yan tesire rastlanmayan aşı adayının acil hal tüketimine izin verdiğine ilgi çeken Yin, kendisi de dahil şirket çalışanlarının yüzde 90’ının, mümkün bir salgının üretim faaliyetini etkilememesi için deneme adımındaki aşıyı yaptırdığını açıkladı.

Formülünde virüsün etkisizleştirilmiş bir versiyonunu sahibi olan aşı adayı için 21 Temmuz’da Brezilya’da, 11 Ağustos’ta Endonezya’da 3’üncü adım klinik denemelere başlanmıştı.

Türkiye’de klinik denemelerine başlanan ilk aşı adayı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 17 Eylül’de yaptığı açıklamada, CoronaVac isimli aşı adayının Hacettepe Üniversitesinde görevli 3 gönüllü sağlık çalışanı üstünde test edilmeye başlandığını duyurmuştu. CoronaVac, Türkiye’de insanlar üstünde denenen ilk potansiyel Kovid-19 aşısı olmuştu.

Bakan Koca, aşı adayının ilk başta 1200 sağlık çalışanı üstünde deneneceğini, devamında denek adedinin 12-13 bine çıkarılmasının planlandığını ifade etmişti.

Çin’deki aşı çalışmaları

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) bilgilerine göre, Kovid-19’un meydana çıktığı Çin’de 10 aşı adayının klinik denemeleri sürüyor.

Bunlardan 4’ü birinci, 2’si ikinci, 4’ü ise üçüncü adımda insanlar üstünde test ediliyor.

Sinopharm, Sinovac ve CanSino gibi kamuya ait ilaç firmaları, Çin Askeri Tıp Akademisi, Vuhan Viroloji Enstitüsü, Pekin Biyolojik Ürünler Enstitüsü gibi kurumlar ile iş birliği içinde aşı çalışmaları yürütüyor.

SinoVac’ın ilerlettiği aşı adayının yanı sıra Sinopharm’ın Vuhan Viroloji Enstitüsü ve Pekin Biyolojik Ürünler Enstitüsü ile ilerlettiği iki aşı adayı ile CanSino’nun Çin Askeri Tıp Akademisi ile iş birliğinde ilerlettiği “Ad5-NCov” isimli aşı adayı, en çok umut bağlanan çalışmalar arasında görülüyor.

Klinik denemeler 3 adımda yapılıyor

Bir aşının süregelen olarak kullanılabilmesi için 3 adımda insanlar üstünde test edilmesi gerekiyor.

Klinik denemelerin ilk adımında, az sayıdaki gönüllü sağlıklı denek üstünde aşının güvenilir olup olmadığı ve insanlar üstündeki muhtemel yan etkisi araştırılıyor. İkinci adımda, aşının bağışık tepkilerini uyandırmadaki faaliyeti 100’den çok denek üstünde test ediliyor. Üçüncü ve son adımda ise aynı prosedür binlerce denekle tekrarlanıyor. Bütün bu proses aylar ve hem de seneler alabiliyor.

Çin’in Vuhan kentinde Aralık 2019’da meydana çıkan Kovid-19, 200’den çok ülke ve bölgeye yayılarak salgına dönüştü.

Dünya çapında vaka adedi 32 milyon 400 bini aşarken 987 binden çok şahıs hayatını kaybetti

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri