Genel

Çin burun spreyi formundaki Kovid-19 aşı adayının klinik denemelerine onay verdi

Beijing Wantai ilaç şirketi ve Ximamen Üniversitesi iş birliğinde yürütülecek denemeye 100 sağlıklı gönüllünün katılımı planlanıyor.

Abone Ol  
 

“Clinical Trials Arena” internet sitesinde yer alan habere göre, Çin Ulusal Tıp Ürünleri İdaresi, Hong Kong Üniversitesi incelemecileri doğrulusunda tasarlanan burun spreyi formundaki Kovid-19 aşı adayının birinci adım klinik denemelerine onay verdi.

Beijing Wantai ilaç şirketi ve Ximamen Üniversitesi iş birliğinde yürütülecek denemeye 100 sağlıklı gönüllünün katılımı planlanıyor.

Ekimde başlaması plan edilen denemelerin ikinci ve üçüncü safhalarıyla beraber en az bir sene süreceği ön görü ediliyor.

Spreyle burna tatbik edilen aşı adayının solunum yolu ile bulaşan virüsün natural enfeksiyon yolunu tetiklemesi, bu yolla bedende bağışıklık uyandırması amaçlanıyor.

Virüsün güçsüzleştirilmiş bir durumunu sahibi olan aşı adayı, potansiyel Kovid-19 aşıları arasında enjektör yerine spreyle tatbik edilen ilk numune olacak.

Sprey formundaki aşıların, grip gibi solunum yolu enfeksiyonlarına karşı koruma sağlamak amacıyla süregelen kullanıldığına ilgi çeken araştırmacılar, bu tekniğin aşının üretim ve program maliyetlerini düşürebileceğine ilgi çekiyor.

Çin’deki aşı çalışmaları

Kovid-19’un meydana çıktığı Çin’de de halen 8 aşı adayının klinik denemeleri sürüyor. Bunlardan 4’ü birinci, 4’ü de ikinci ve üçüncü adımda insanlar üstünde test ediliyor.

CanSino, Sinopharm ve Sinovac gibi kamuya ait ilaç firmaları, Çin Askeri Tıp Akademisi, Vuhan Viroloji Enstitüsü, Pekin Biyolojik Ürünler Enstitüsü gibi kurumlarla iş birliği içersinde aşı çalışmaları yürütüyor.

CanSino’nun “Ad5-nCoV” isimli aşı adayı, Sinopharm’ın Vuhan Viroloji Enstitüsü ve Pekin Biyolojik Ürünler Enstitüsü ile ilerlettiği aşı adayları ve SinoVac’ın ilerlettiği “CoronaVac” en çok umut bağlanan çalışmalar arasında görülüyor.

Klinik denemeler 3 adımda yapılıyor

Bir aşının süregelen olarak kullanılabilmesi amacıyla 3 adımda insanlar üstünde test edilmesi gerekiyor.

Klinik denemelerin ilk adımında, az sayıdaki gönüllü sağlıklı denek üstünde aşının güvenilir olup olmadığı ve muhtemel yan etkisi araştırılıyor. İkinci adımda, güvenilirliği doğrulanan aşının faaliyeti 100’den çok denek üstünde test ediliyor. Üçüncü ve son adımda ise aynı işlem, binlerce denekle tekrarlanıyor. Bütün bu süreç, aylar ve hem de seneler alabiliyor.

35 aşı adayı, klinik denemelerde insanlar üstünde test ediliyor

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) bilgilerine göre, 28 Ağustos itibarıyla dünya çapında Kovid-19’a karşı 35 aşı adayı klinik deneme, 145 aşı adayı ise klinik evveli değerlendirme adımında bulunuyor.

Çin’de meydana çıkan Kovid-19, 200’den çok ülke ve bölgeye yasenearak salgına dönüştü. Dünya çapında vaka adedi 28 milyon 352 bini aşarken 914 binden çok birey hayatını kaybetti.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri