Ekonomi

Çiftçiye verilen destekler tarımsal hasılaya zirve yaptırdı

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Turkuvaz Medya Grubu ve Para Dergisi’nin yeni 10 senede Türkiye tarımının yol haritasına katkı sağlamak hedefiyle düzenlediği "Tarım Ormanın Geleceği Webinar Serisi ve Zirve"sinde, tarım ve besin güvenliği ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Abone Ol  
 
57 / 100

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Turkuvaz Medya Grubu ve Para Dergisi’nin yeni 10 senede Türkiye tarımının yol haritasına katkı sağlamak hedefiyle düzenlediği “Tarım Ormanın Geleceği Webinar Serisi ve Zirve”sinde, tarım ve besin güvenliği ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Besinnın değerinin yokluk günlerinde daha iyi anlaşıldığını ifade eden Pakdemirli, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) pandemisinin tarım ve besinin önemini bütün dünyaya tekrar hatırlattığını söyledi.

Pakdemirli, tarımın önemine dair şu verileri paylaştı:

“Genel olarak tarım yapabilir 50 santimlik bir toprak ortalama olarak 20 bin senede, yani 7,3 milyon günde oluşuyor ama besin kaynaklarımızdan birisi olan buğday 9 ayda, yani 270 günde hasat ediliyor. Fakat bir insan açlığa su varsa 56 gün, su yoksa 14 gün dayanıyor.

Besin üretim kaynakları milyonlarca günde oluşurken, üretim yüzlerce günde yapılırken insanoğlu besinsızlığa yalnızca birkaç gün dayanabiliyor. Biz besinin meydana çıkış hikayesini ne kadar iyi bilirsek elimizdekinin değerini o kadar iyi anlarız.”

“Dünyada tohumda en büyük 10 firmanın piyasa payı yüzde 73”

Bakan Pakdemirli, dünyada tarımsal hasılanın Ar-Ge’nin de etkisiyle son 50 senede 11 kat artışla 3,4 trilyon dolara ulaştığını söyledi. Bununla beraber tarımsal üretim kaynaklarının azaldığını, toprakların kirlendiğini ve arazilerin tahrip olduğunu izah eden Pakdemirli, dünyada su kullanımının yüzde 70’ini tarımın kullandığını kaydetti.

Tarımda son 50 senede yükselen üretim namacıylaiyle tarım kaynaklı sera gazı salınımının da arttığını açıklayan Pakdemirli, “Son 10 sene bütün zamanların en sıcak devresi oldu. Bu hal en çok tarımı etkiledi. Besin ve tarım ürünleri son 50 senede küresel ticaretin daha çok dikkatini çekti. Son 40 senede tarım ve besin ürünlerinin dış ticaret hacmi 7 kat artışla 1,6 trilyon dolara ulaştı. Tarımda girdi ve ürün fiyatları az sayıda kuvvetli uluslararası firmanın denetimi altına girdi. Tarımsal ürün ticaretinde 10 firmanın piyasa payı yüzde 90. Besin ve meşrubat işlemede 10 firmanın piyasa payı yüzde 90, bitki koruma ilaçlarında 5 firmanın piyasa payı yüzde 84, tohumda en büyük 10 firmanın piyasa payı yüzde 73.” verilerini verdi.

Tarımda yaşanan küresel kartelleşmenin ülkelerin besin bağımsızlığını tehdit etmeye başladığını izah eden Pakdemirli, şu şekilde konuştu:

“Paylaşmanın ve israfın önlenmesinin bizim dinimizde, kültürümüzde ayrı bir yeri var. Biz soframızı kardeşleriyle paylaşan, yerdeki ekmeği öpüp kıyıya koyan bir milletiz. Maalesef dünyada besin paylaşımındaki adaletsizlik son 50 senede giderek büyüdü. İsraf artmaya devam etti, dünyada imal edilen besinin her sene 3’te1’i kayıp ya da israf oluyor. Dünya nüfusunun yüzde 26’sı aşırı beslenme problemi yaşarken başka taraftan nüfusun yüzde 26,4’ü beslenme eksikliği çekiyor. Dünyada herkes amacıyla besin var fakat bu adaletsizlik 821 milyon bireyin yatağına aç girmesine namacıyla oluyor.”

“Kısa değer zincirleri ileriki 10 senede gündemde olacak”

Dünya nüfusunun 2050’ye kadar yüzde 30 artmasının beklendiğini açıklayan Bekir Pakdemirli, besin talebinde ise yüzde 60’lık bir talep artışının yaşanmasının beklendiğini anlattı.

Besin tedarik zincirinin tohumdan üretime, hasattan nakliyeye, depolamadan piyasalamaya kadar çoğu öğeyi içersinde barındırdığını ifade eden Pakdemirli, “Bu sistemi kolaylaştırmak ve üretici-tüketici arasındaki kademeleri azaltmak amacıyla besin tedarikinde kısa değer zincirleri (Short Value Chains) ileriki 10 senede gündemde olacak konulardandır.” dedi.

Pakdemirli, “yeşil büyüme” ve “yeşil ekonomi” kavramlarının 2010’dan sonra meydana çıktığını ve etkisini günden güne artırdığını ifade ederek, bütün dünyanın bundan sonra tarım üretiminde sera gazını azaltan yöntemleri kullanmaya başladığını söyledi.

İklim değişikliğinin en çok tarımı etkilediğini açıklayan Pakdemirli, önümüzdeki senelerde yapımcının daha az zarar görmesi amacıyla tarım sigortasına daha çok rağbet göstereceğini kaydetti.

“Tarımsal hasılada Avrupa’da birinci, dünyada ilk 10 arasında yer alıyoruz”

Pakdemirli, Türkiye’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan özcülüğünde 18 sene süresince tarım ve orman piyasaında büyük işler yaparak altyapıyı güçlendirdiğini kaydetti.

Son 2 senede Cumhurbaşkanlığı Sistemi ile ilerleyen altyapının daha da sağlamlaştırıldığını ifade eden Pakdemirli, tarım ve besinin ileriki 10 senesine hitap eden pek çok projeyi yaşama geçirdiklerini anlattı.

Pakdemirli, şu verileri verdi:

“Dünyada ekilen tarım kısmı toplam tarım kısmının yüzde 32’si iken Türkiye’de bu miktar yüzde 61 seviyesinde. Yani dünya ortalamasına göre iki kat daha iyi haldayız. 23,1 hektar ekilebilir tarım arazimizle dünya çapında 17. sıradayız. Yine son 18 senede orman kısmımızı aşağı yukarı 2 milyon hektar artışla 22,7 milyon hektara ulaştırmamıza karşın bu alanda dünyada 47’nci sıradayız. Diğer yandan 14,6 milyon hektar mera zenginliğimızla dünyada 44’üncü sıradayız. Dolayısıyla toprak, orman ve su zenginliği imkanlarımızı doğru okumalı ve sahip olunan potansiyelimizi daha etkili kullanacak çalışmalara ağırlık vermeliyiz.

Ülkemiz coğrafi koordinat yönünden büyük avantajlara sahip. 12 binden çok bitkiye ev sahipliği yapan ender biyoçeşitliliğe sahip ülkelerden birisiyiz. 4 saatlik bir uçuş uzaklığı ile dünya nüfusunun yüzde 40’ına ulaşma imkanımız var. Ülkemiz olduğu koordinat itibarıyla 1,9 trilyon dolarlık tarımsal ticaret hacmine sahip bir bölgede. Ülke olarak Avrupa’da 55,1 milyon küçükbaşla 1. sırada, 18,7 milyon büyükbaşla 2. sıradayız. Süt üretiminde 3. sıradayız. Tarımsal alan bakımından dünyada 17’nci sırada olmamıza karşın tarımsal hasılada Avrupa’da birinci, dünyada ilk 10 arasında yer alıyoruz.”

“4,6 milyar fidanı toprakla buluşturduk”

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, son 18 senede AK Parti iktidarları devresinde bakanlığın yaptığı yatırımlar ve destekler ile Türkiye’nin kuvvetli bir tarım ve orman altyapısı kazandığını belirterek, “Tarımsal hasılamızı 7,5 kat artırarak 275 milyar liraya çıkardık. 310 milyar lira tarımsal destek verdik, 585 baraj inşa ettik, 6,6 milyon hektar araziyi sulamaya açtık. 4,6 milyar fidanı toprakla buluşturduk, tohumluk üretimimizi 8 kat, tohumluk dışalımımızı 10 kat artırdık. Son 18 senede 220 milyon dolar tarımsal dışalım yaptık, 75 milyar dolar dış ticaret çoğu verdik.” verilerini verdi.

Cumhurbaşkanı Hükümet Sistemi ile verdiği desteklerde şaşırtıcı bir artış görüldüğünü açıklayan Pakdemirli, son iki senede tarımsal desteği yüzde 52 artışlar 22 milyar liraya çıkardıklarını söyledi.

Bakanlığın bütçesinin yüzde 55’ini tarımsal desteklere ayırdığını izah eden Pakdemirli, “Tarımsal desteklerin bugün itibarıyla yüzde 77’si, yani 17 milyar lirası çiftçilerimizin hesaplarına yattı. Verdiğimiz destekler üretime ve tarımsal hasılaya büyük ivme kazandırdı. Son 2 senede tarımsal hasılamızı yüzde 45 artışla 275 milyar liraya çıkardık. Bugün tarımsal hasılada Avrupa’da birinci, dünyada da ilk 10 ortamındayiz. Bu vesileyle başta çiftçilerimiz olmak üzere bütün çiftçilerimizin eline, emeğine sağlık.” diye konuştu.

“Geleceği çok daha iyi planlamamız gerekliliğini gördük”

Pandemi süresinde pek çok ülkede market raflarının boşaldığını izah eden Bakan Pakdemirli, Türkiye’de perakende zincirlerinin yönlendirilmesiyle bu tür tabloların görülmediğini, tarımsal üretimin de kesintisiz devam ettiğini söyledi.

Pakdemirli, sözlerine şu şekilde devam etti:

“Tarımsal desteklerin yüzde 77’sini 7 ay ortamında ödedik. Nisan, mayıs aylarının tarımsal kredi borçlarını da erteledik. Tohumun yüzde 75’ini çiftçimize hibe sunarak ekilmeyen hazine arazilerini üretime kazandırıyoruz. Hem de hazine arazilerini çiftçilerimize tahsis ederek ekilmedik bir karış toprak dahi bırakmamak niyetindeyiz. Bu süreci 18 senede oluşturduğumuz kuvvetli altyapımız yardımıyla alnımızın akıyla besin tedarikinde problem yaşamadan atlattık fakat geleceği çok daha iyi planlamamız gerekliliğini gördük.”

Admin

Ajans Haberlerini Naklen Sizlere Aktarıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri