Teknoloji

CIA’den TikTok ile İlgili Çarpıcı Karar!

Teknoloji dünyası içerisinde büyük tartışmalara konu olan TikTok platformu ile ilgili yeni bir çarpıcı gelişme yaşandı!

Abone Ol  
 
69 / 100

Pek çok ülke tarafından kullanıcı verilerini Çin hükümetine verdiği yönünde suçlamalar yöneltilen i Söz konusu soruşturma sonucunda ise CIA tarafından, TikTok’un kullanıcı verilerini Çinle paylaştığına dair herhangi bir kanıta ulaşılamadığı açıklandı. ABD Başkanı Trump tarafından TikTok’un ülkede yasaklanması yönünde kararname imzalanmıştı. Ancak CIA tarafından açıklanmış olan soruşturma sonucunun ise bu anlamda ortalığı bir hayli karıştırması bekleniyor.

Küresel ölçekte en çok kullanılan sosyal medya platformları arasında yer alan TikTok, teknoloji ve siyaset gündeminden bir türlü düşmüyor. Çin ile arasındaki çatışmalar sonucunda Hindistan’da ve bazı diğer ülkelerde yasaklanmış olan TikTok uygulamasının, kullanıcı verilerini Çin hükümetine verdiği iddia edilmişti. ABD içerisinde de Başkan Trump liderliğinde bu konu ile ilgili ciddi bir mücadele yürütülüyordu.

CIA’den TikTok ile İlgili Çarpıcı Karar! 2 – tiktok 2

TikTok Yasaklanacak mı?

ABD Başkanı Donald Trump geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada TikTok’un Çinli sahiplerinde kalmaya devam ettiği takdirde Eylül ayından itibaren ABD içerisinde yasaklanacağını açıklamıştı. Halihazırda dünyanın bazı ülkelerinde yasaklı olan TikTok platformu hakkında CIA de bir süredir soruşturma yürütüyordu.

Yapılan soruşturma sonucunda ortaya çıkan bilgiler ise oldukça şaşırtıcı oldu. Neredeyse tüm dünyanın kullanıcı verilerini Çin hükümetine vermek ile suçladığı TikTok platformu hakkında bahsi geçen konuda herhangi bir kanıta ulaşılamadığını açıklayan CIA, teknoloji ve politika gündemini sarstı.

CIA tarafından paylaşılan raporda TikTok platformunun sahiplerinin Çinli olması nedeniyle Çin hükümetinin veri edinmesinin mümkün olabileceği belirtilirken, soruşturma kapsamında TikTok’un bilinçi olarak bu verileri Çin hükümetine sağladığı yönünde herhangi bir kanıta ulaşılamadığı belirtildi. Yine de birçok ABD’li isme göre TikTok, ABD ulusal güvenliği için önemli bir tehdit olarak görülüyor ve bu bağlamda ilerleyen süreçte ABD Başkanı Donald Trump liderliğinde yürütülen mücadele sonucunda yasaklanması bekleniyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri