Genel

Churchill’in heykelinin kaidesine yeniden ‘ırkçı’ ifadesi yazıldı

 Irkçılık karşıtı gösterilerde amaç olan eski İngiltere Başbakanı Winston Churchill'in heykeli bir kez daha tahrip edildi.

Abone Ol  
 

Extinction Rebellion’ın 10 gün süren gösterilerin son gününde eski Başbakanın Parlamento Meydanı’ndaki heykelinin kaidesinin sağ yönü ve arkasına, sarı boyayla “Bir ırkçı” yazıldı.

Polisin, heykele zarar verilen iddiasıyla bir bireyi gözaltına aldığı belirtildi.

Korumaya alınmıştı

ABD’de George Floyd isimli bir siyahinin polislerce öldürülmesinin sonrası başlayan ve İngiltere’ye sıçrayan haziran ayındaki gösterilerde heykelin kaidesine, “Bir ırkçıydı” yazılmış; Londra Belediyesi, mümkün daha çok zararı önlemek amacıyla Churchill’in heykeli dahil kentteki fazlası heykeli metal plakalarla korumaya almıştı.

Churchill’in ırkçı ifadeleri

Beyaz ırkın daha üstün olduğunu savunan Churchill, Hintliler amacıyla “Hayvan gibi bir dine sahip, hayvan gibi bir halk” demişti.

Winston Churchill, “gelişmemiş ırk” olarak tanımladığı Kürtler ve Afganlar amacıyla de “Gaz tüketimi ile ilgili bu alçak gönüllülüğü anlayamıyorum. Medeni olmayan kabilelere karşı zehirli gaz kullanmayı kuvvetli bir şekilde destekliyorum.” ifadelerini kullanmıştı.

1. Dünya Savaşı’nda Osmanlı askerlerine karşı da hardal gazı kullanılmasını isteyen Churchill’in, 1943’te Bengal’de 3 ile10 milyon arasında bireyin ölmesine namacıyla olan kıtlıkta sorumluluğu olduğu belirtiliyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri