GenelGündemHaberPolitika

CHP İzmir depremi için rapor hazırladı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca resen araştırma yapılmamış olması, engelleyici önlemlere müracaatlmaması ihmaldir.

Abone Ol  
 
70 / 100

CHP Basın Biriminden uygulanan bildirime göre, CHP, 30 Ekim’de İzmir’in Seferihisar ilçesi açıklarında meydana gelen depremin sonrası rapor hazırladı. Raporda, CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke, Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, Doğa Hakları ve Çevre Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, Enerji ve Altyapıdan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın ve CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel ile bölge milletvekillerinin yer aldığı heyetin depremin sonrası İzmir’e vardığı, depremin ikinci gününden itibaren ise 8 genel başkan muavini ve 91 milletvekili, İzmir il ve ilçe teşkilat yöneticileri, CHP’li belediye başkanlarının da katılım sağladığı bir ekip ile kriz yönetimine katkı sağlanmaya çalışıldığı belirtildi.

Acil hallere araya girmek, normal hayata dönme ve rehabilitasyon çalışmalarına yer verdiği raporda, depremin anında sonrası bölgeye ilk olarak İzmir Büyükkent Belediyesi İtfaiye ve Arama Kurtarma ekiplerinin vardığı ve ilk araya girmekde yıkıntı altındaki 55 yurttaşın İzmir Büyükkent Belediyesi ekipleri doğrultusundan sağ olarak çıkartıldığı ifade edildi. Raporda, İzmir Büyükkent Belediyesi ile ilçe belediyelerinin İzmir’de yaşamın normale dönüşmesine yönelik çabalarının sürdüğü anlatıldı.

İzmir Büyükkent Belediyesi hariç toplam 55 belediyenin İzmir amacıyla detaylı yardımlarda varolduğu belirti edilen raporda, İzmir Büyükkent Belediyesi doğrultusundan başlatılan “Bir Kira Bir Yuva Kampanyası”nda dün itibarıyla 20 milyon 75 bin lira toplandığı, bu rakam ile 2 binin üstünde ailenin 5 aylık kirasının ödenebileceği aktarıldı.

Yıkılan binalarla alakalı rapor eder

İzmir depreminde yıkılan Rıza Bey Apartmanı amacıyla, Bayraklı Belediyesi Deprem Etüt Merkezi doğrultusundan düzenlenen 25 Nisan 2012 tarihli rapor, Doğanlar Apartmanı amacıyla de gene Bayraklı Belediyesi Deprem Etüt Merkezi doğrultusundan düzenlenen 27 Şubat 2018 tarihli rapor eder varolduğu kaydedildi.

Rıza Bey, Doğanlar ve Karagül apartmanları ile alakalı Bayraklı Belediyesi Deprem Etüt Merkezi doğrultusundan hazırlanan rapor ederda, bu binaların çürük oldukları, güçlendirilmeleri gerektiği tarafında görüş bildirildiği, binaların zemin yapısındaki problemlere da işaret edildiği ifade edildi.

CHP’nin İzmir Depremi Raporunda, “Bu binaların riski yapı statüsüne kavuşabilmeleri amacıyla illa ki yurttaşlar doğrultusundan bir müracaat yapılmasını beklemek ihmalleri meydana koymaktadır. Uygulamada, yapı kontrolin özelleştirilmiş olması da kontrolsizliğin boyutunu artırmaktadır. Son senelerde sık sık deprem yaşam sürdüren İzmir’de, Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca resen araştırma yapılmamış olması, engelleyici önlemlere müracaatlmaması ihmaldir.” değerlendirmesi yapıldı.

İmar Barışı eleştirisi

Raporda, İzmir’in imar barışından en çok faydalanan ikinci kent olduğu, İzmir’de 672 bin 211 bağımsız birimin imar barışından yararlandığı ifade edildi.

Mevzuata göre, imar barışı kapsamında yapı kayıt belgesi verdiği yapılarda, afete karşı sağlam olup olmadığı konusu ile alakalı bir araştırma yapılmadığı, imar barışından faydalanan yapı sahibinin beyanlarının temel alınarak kayıt altına alma işleminin düzenlendiği belirti edilen Raporda, şu görüşe yer verildi:

“Önemle belirtmek lazım olur ki yapı kayıt belgesi, alakalı yapıya 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Yapılar Hakkındaki Kanun’dan muaf olma hakkı vermemektedir. Fakat Kamu, imar barışı ile 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Yapılar Hakkındaki Kanun’dan kaynaklı yükümlülüklerini yerine getirme hakkını gizli tutarak, ruhsatlı ya da ruhsatsız yapılarda afete karşı sağlamlıkla alakalı kontrol ve önlem görevlerini belirsiz bir şekilde ertelemektedir.”

Afete araya girmek eden ekiplerin durumu

Türkiye’de AFAD ve itfaiye birimlerine bağlı personelin, AKUT gibi sivil toplum teşkilatleri ve vatandaşların katılımı ile afete araya girmek yapıldığı ve yıkıntı çalışmalarının yürütüldüğü bahsedilen raporda, bu hususta özel eğitim gören personel adedinin yükselmesi ve personelin özlük haklarının güçlendirilmesi gerektiği vurgulandı.

Çözüm önerileri sıralandı

Depreme dirençli kentlerin inşası amacıyla afetlerin fiziki, doğal, tarihi ve kültürel ve ekonomik zararlarının azaltılmasına dair engelleyici önlemlerin güçlendirilmesi, afet riski azaltma politikalarının belirlenmesi, imar programları gibi evvellikli uygulamalarda Afet Riskini Azaltma politikalarına göre hareket edilmesi önerilerinin yer aldığı raporun son bölümünde, çözüm önerileri 11 maddede şu şekilde sıralandı:

– Fay Kanunu Teklifi bir an evvel kanunlaştırılmalıdır.

– Bağımsız bir deprem kurulu oluşturulmalıdır.

– Toplanan deprem vergileri depremin zararlarını azaltacak önlemler ve deprem sonrası normale dönüş ile rehabilitasyon çalışmaları amacıyla harcanmalıdır.

– Önlemlilik ilkesi gereğince, Afet Riskini Azaltma politikaları belirlenmeli, imar programları gibi evvelki uygulamalarda Afet Riskini Azaltma politikalarına göre hareket edilmelidir.

– Büyükkent belediyeleri yapısında Deprem ve Aşırı Doğa Olayları ile Mücadele Daire Başkanlıkları, il ve ilçe belediyeleri yapısında Deprem ve Aşırı Doğa Olayları İle Mücadele Müdürlükleri kurulmalıdır.

– Afetlere karşı dayanıksız yapı stokunun iyileştirilmesi ve kentsel dönüşüm programları yapılırken, soylulaştırma, zorla tahliye, mülkiyet hakkı ihlali, borçlandırma gibi davranışlardan kaçınılmalı, vatandaşların sağlık ve konut haklarını tesis edecek adil uygulamalar geliştirilmelidir.

– Afet riski tespitlerinin bilimsel ve objektif bilgilere göre hazırlanan rapor ederla yapılması, bu rapor ederın neticelerine göre tedavi ya da kentsel dönüşüm programlarının yapılıp yapılmamasına karar verilmelidir. Bu kapsamda fay hattı üstündeki bütün yerleşim birimlerinde tespit edilen yapı stokunun risk analizi bir an evvel yapılmalıdır.

– Kamusal müşterek alanlar, afet hallerinde kullanılabilecek mekanlar olarak kurgulanmalıdır.

– Arama kurtarma ekiplerinin personel sayıları artırılmalı, afetle mücadele sırasındaki temel greksinimlerini gidermeye yönelik koşullar iyileştirilmelidir.

– İzmir Seferihisar odaklı deprem nedeniyle meydana gelen mağduriyetlerin giderilmesi zarar gören yerleşim alanları ve yurttaşlara rastgele bir fark gözetmeksizin eşit hizmet sunulmalı, mağduriyetleri oranında eşit koşullarda kamu hizmetlerinden yararlandırılmaları sağlanmalıdır.

– Deprem sonrası evleri oturulmaz duruma gelen mülkiyet sahibi ve kiracı yurttaşlara barınma imkanları sunulmalı, zararları tazmin edilmeli, eşya ve kira yardımı yapılmalıdır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri