Politika

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu: Yeni bir anayasanın hazırlanması gerekiyor

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Ne yaparlarsa yapsınlar bu ülkeye kuvvetli bir demokratik parlamenter sistemi getirmeye bu ülke kararlı, bu ülkenin insanı kararlı. Her kesimin görüşünü alabilmek zorundasınız." dedi.

Abone Ol  
 
69 / 100

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Ne yaparlarsa yapsınlar bu ülkeye kuvvetli bir demokratik parlamenter sistemi getirmeye bu ülke kararlı, bu ülkenin insanı kararlı. Her kesimin görüşünü alabilmek zorundasınız.” dedi.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Kılıçdaroğlu’nu CHP Genel Merkezi’nde ziyaret etti. Davutoğlu ve beraberindeki kurulu CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak ile CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke karşıladı.

Ziyarette Öztrak ve Böke ile Genel Başkan Yardımcıları Oğuz Kaan Salıcı, Seyit Torun, Muharrem Erkek ve Gülizar Biçer Karaca da hazır bulundu.

Davutoğlu’na ise Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcıları Doğan Demir, Serap Yazıcı, Kerim Rota, Nedim Yamalı, Kani Torun ve Mehmet Ali Pulcu eşlik etti.

Kılıçdaroğlu ve Davutoğlu, aşağı yukarı 2 saat süren görüşmenin sonrasında ortak basın açıklaması yaptı, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

“Yeni bir anayasa ve siyasal sistem modeline ihtiyaç var”

Gelecek Partisi doğrultusundan belirtiler Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem Modeli çalışmasını Davutoğlu’nun kendileriyle paylaştığını açıklayan Kılıçdaroğlu, bu çalışma bundan dolayı Davutoğlu ve ekibine teşekkür etti.

Davutoğlu ise Türkiye’nin yeni bir anayasaya ve bu anayasanın önünü açacak yeni bir siyasal sistem modeline ihtiyaç olduğunu belirterek, bu çerçevede hazırladıkları çalışmanın geçmişte yapılan parlamenter düzenin kusurlarını gideren, temsil-istikrar dengesini gerçekleştiren ve tüm yurttaşların vakitce katılmasını temin eden bir siyasal sistem olduğunu söyledi.

Görüşmede ortak çoğu hususun paylaşıldığını belirten Davutoğlu, emniyet ve diyalog ortamının teşvik edilmesi noktasında mühim bir adım atıldığını ifade etti.

Kılıçdaroğlu ve Davutoğlu gazetecilerin sorularını yanıtladı

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Kılıçdaroğlu, kendine yönelik tehdit ve hakaret sahibi olan paylaşımda varolduğu gerekçesiyle Alaattin Çakıcı hakkında suç duyurusunda bulunmasına yönelik şunları söyledi:

“Nasıl bir değerlendirme yapayım? Erdoğan’ı eleştiriyorum, Bahçeli yanıt veriyor. Bahçeli’yi eleştiriyorum, yeraltı dünyasının bir lideri yanıt veriyor. Ya şu Türkiye’nin geldiği duruma bakın Tanrı aşkına. Nasıl bir duruma geldik? Daha önce ifade etmiştim. Hukukun olmadığı, hukukun ihlal edildiği, devlette liyakatin çöktüğü, yargının olmadığı yerde bir vakit sonra devlet organize suç teşkilatı durumuna dönüşebilir. Ki bunu 2-3 hafta önce ifade etmiştim. Nasıl oluyor da bu tür bir eleştiri diğer bir yerden geliyor. Bana yanıt verecek olan Sayın Bahçeli’dir ya da onun arkadaşlarıdır. Aralarındaki temas ne onu bilmiyoruz ama öneme alınacak bir olay değil. Hiç kimse unutmasın, bizim ruhumuzu meydana getiren esas öge Kuvayımilliye’dir. Çakalların varolduğu yerde hiç kimse ama hiç kimse bize bir şey söyleyemez.”

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne (KKTC) yaptığı ziyarete çağrı edilip edilmediğine yönelik soru üstüne Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ın çağrı teklifinin ziyaretten bir gün önce kendine ulaştığını bildirdi.

“Demokrasinin önünü tıkamak için her şeyi yapıyorlar”

2018 senesinde Millet İttifakı ile ortak anayasa çalışması yapıldığı yönündeki açıklamalar hatırlatılarak değerlendirmesi sorulan Kılıçdaroğlu, Gelecek Partisi doğrultusundan hazırlanan çalışmanın tüm siyasi partilere verileceğine ilgi çekti.

Türkiye’de huzurun olması ve kurumların sağlıklı çalışması için yeni bir anayasanın hazırlanması gerekliliğini altını çizen Kılıçdaroğlu, anayasa çalışmalarının kiminle yapıldığı konusunun çok tartışılmasını anlamadığını belirtti.

Meclisteki partilerin yer aldığı anayasa çalışmalarını anımsatan Kılıçdaroğlu, “Bütün bunları bir tarafa atarak, demokrasinin önünü tıkamak, baskı rejimini yasallaştırmak için her şeyi yapıyorlar. Ne yaparlarsa yapsınlar bu ülkeye kuvvetli bir demokratik parlamenter sistemi getirmeye bu ülke kararlı, bu ülkenin insanı kararlı. Her kesimin görüşünü alabilmek zorundasınız.” değerlendirmesini yaptı.

Davutoğlu, Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem Modeli işlevini gerçekleştirmesine yönelik AK Parti’nin ziyaret edilip edilmeyeceğine yönelik soru üstüne, tüm siyasi partilere öneride bulunulduğunu aktararak, şunları kaydetti:

“Bizim teklifimiz pür, tutarlı, temsil ve istikrarı gerçekleştiren bir parlamenter sistem. İstikrarı sağlarken ilkemiz yapıcı emniyetsizlik oyu ilkesidir. Yani bir hükümet değiştirmek istendiğinde seçenek hükümetin Meclis onayına sunulmasıdır. Böylece istikrarsızlık ortadan kalkacak, temsil üstünde de Siyasi Partiler Kanunu ve baraj başta olmak üzere temsilin önündeki tüm engelleri kaldıracağız.”

Muhabir: Sefa Şahin

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri