Politika

CHP 3 bakana kıraathaneciler için mektup gönderdi

CHP Grup Başkanvekilleri Engin Altay, Engin Özkoç ve Özgür Özel, Kovid 19 tedbirleri kapsamında kısıtlama getirilen kıraathanelerle alakalı esnafa acil destek sağlanması amacıyla Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ile Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'ya birer mektup gönderdi.

Abone Ol  
 

CHP Grup Başkanvekilleri Engin Altay, Engin Özkoç ve Özgür Özel, Kovid 19 tedbirleri kapsamında kısıtlama getirilen kıraathanelerle alakalı esnafa acil destek sağlanması amacıyla Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ile Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya birer mektup gönderdi.

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, yaptığı yazılı açıklamada, davetiye mektubunu, Albayrak, Selçuk ve Koca’ya ilettiklerini bildirdi.

Kıraathanelere oluşturulan oyun ve çalışma kısıtlamasının esnafta mağduriyet yarattığını savunan Özkoç, “Bir kısıtlama getiriyorsanız, esnafa da bununla kafaya çıkabilecek desteği sağlamak zorundasınız. Kepenkler kapanırsa, esnaf, çalışanlar ve aileleriyle beraber bir milyona yakın insanımız büyük dara düşer.” ifadelerini kullandı.

Kıraathanelerin kültürde, sosyal hayatta özel bir yer tuttuğunu bildiren Özkoç, kıraathanelerin vatantaşların en çok bir araya geldiği, sosyalleştiği yerlerden biri bulunduğunu ifade etti.

Kovid-19 tedbirleri kapsamında ilk aşamada, 17 Mart genelgesiyle geçici olarak kapatılan kıraathanelerin, 1 Haziran’da uygulamaya eklenilen normalleşme süreciyle açıldığını hatırlatan Özkoç, açıklamasında şu değerlendirmelerde bulundu:

“Ancak oyun ve çalışma saati kısıtlaması getirildi. Oyun olmadığında masalar boş kaldı, çaydanlıklar boş kaldı. Esnaf iş yapamıyor. Siftahsız gün yaşamış esnaf görüyoruz. Elbette salgınla mücadelede tedbir alınır, kısıtlama getirilebilir fakat oluşturulan işlerin belli bir mantık ve tutarlılık düzeyinde olması; meydana gelen zorluklar karşısında esnafı ayakta tutacak desteklerin sağlanması gerekir. İş yapamayan esnaf, kirayı, faturayı, kredi borcunu, vergiyi, primi nasıl ödesin, ailelerinin, beraberindeki çalışanların giderini nasıl karşılasın? Dertlerinin hafifletilmesi, salgın sürecinde ayakta kalabilmeleri amacıyla bir an evvel destek sağlanması gerekir. Konuya dair davetiyemizi, sayın bakanlar Albayrak, Selçuk ve Koca’ya gönderdik. Her türlü desteği, katkıyı vermeye hazır bulunduğumuzu ilettik. Tablo daha çok ağırlaşmadan destek düzenlemeleri yaşama geçirilmelidir.”

“1 milyon insanımızın çok ağır mağduriyet yaşayacağı açık”

CHP Grup Başkanvekilleri Engin Altay, Engin Özkoç ve Özgür Özel’in imzasını taşıyan mektupta, Kovid 19 salgınıyla mücadelenin her kesime bazı sorumluluklar ve bedeller yüklediğine işaret edilerek, Türkiye’de süreçten en çok büyülenen kesimler arasında kıraathanecilerin bulunduğu belirtildi.

Salgın sürecinde tedbir alınmasının lüzumlu bulunduğu vurgulanan mektupta, bunlar kaydedildi:

“Ancak getirilen tedbirlerin, kısıtlamaların belli bir mantık ve tutarlılık düzeyinde olması; meydana gelen zorluklar karşısında esnafı ayakta tutacak desteklerin bir denge öğeyi olarak kesinlikle yaşama geçirilmesi zorunludur. Aksi takdirde vatan çapında sayıları 100 bini aşan esnaf, beraberinde çalışan işçiler ve aileleriyle beraber hesaba katıldığında aşağı yukarı 1 milyon insanımızın çok ağır mağduriyet yaşayacağı açıktır. Birçok esnaf siftahsız gün geçirmektedir. Kira, fatura, vergi, kredi borçları ve çalışanların maliyet giderlerini karşılayamamakta, borç yükleri katlanmaktadır. Tablo üstesinden gelinemeyecek bir noktaya varmadan, kepenkler kapanmadan evvel kıraathane esnafına yönelik destek düzenlemelerinin ve tedbirlerin belirlenmesi ve zaman kaybetmeksizin yaşama geçirilmesi gerekmektedir.”

Etiketler

Admin

Ajans Haberlerini Naklen Sizlere Aktarıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri