EkonomiGenel

Çarşamba Şeker Fabrikası, 9 yıl aradan sonra yeniden üretime başlayacak

Türkiye Şeker Fabrikaları AŞ (Türkşeker), 2011'den bu yana kapalı olan Çarşamba Şeker Fabrikası'nın, 9 yıl aradan sonra, bu yılın sonuna kadar yeniden üretime başlayacağını duyurdu.

Abone Ol  
 

Türkiye Şeker Fabrikaları AŞ (Türkşeker), 2011’den bu yana kapalı olan Çarşamba Şeker Fabrikası’nın, 9 yıl aradan sonra, bu senenin sonuna kadar tekrar üretime başlayacağını duyurdu.

Türkşeker’den oluşturulan bildirime göre, 8 Aralık 1989’da üretime başlayan ve 2011’e kadar etkinlik gösteren Çarşamba Şeker Fabrikası, aşağı yukarı 9 yıl aradan sonra tekrar üretime başlayacak. Pandemi nedeniyle açılışı geciken fabrikanın bu yıl ortamında döneme alınması bekleniyor.

Orta Karadeniz Bölgesi’nde 22 yıl süresince bölgedeki şeker pancarını işleyerek bölge ekonomisine mühim katkılar yayınlayan Çarşamba Şeker Fabrikası, 2011’de çiftçilerin seçenek tarım ürünlerine yönelmesiyle beraber üretime ara vermek mecburiyetinde kalmıştı.

Geçen yıl bölge çiftçilerinin isteği ve 150 bin ton şeker pancarı taahhüdü üstüne 2020 üretim döneminde fabrikanın tekrar açılması tarafında karar alan Türkşeker, süre kaybetmeden fabrikada düzeltme çalışmalarına başladı.

Bu yıl aşağı yukarı 1.000 hektarlık bir alanda ekiminin gerçekleştiği ön görü edilen şeker pancarından aşağı yukarı 60 bin ton seviyesinde bir üretim bekleniyor. 150 bin ton pancar taahhüdünün yerine getirilmemesine karşın Türkşeker, bu süreçte fabrikanın açılmasına destek veren mahalli yöneticilerin, bölge milletvekillerinin, sivil toplum örgütlerinin ve mahalli basın temsilcilerinin heves ve gayretlerini de öneme alıp Çarşamba Şeker Fabrikası’nı açma kararından geri adım atmayarak düzeltme çalışmalarına devam ediyor.

Çarşamba Şeker Fabrikası’nın etkinliğe geçmesi için hiçbir fedakarlıktan kaçınılmazken, çalışmalar sona erdiğinde aşağı yukarı 60 milyon liralık bir yatırım yapılmış olacak.

– Pandemi nedeniyle açılış gecikti

İlk etapta Türkşeker’e bağlı başka fabrikalarda görevli 37 şahıslik eksper bir ekibin de içinde varolduğu 80 şahıs ile düzeltme çalışmalarına başlandı. Fakat martta ülkeyi etkileri altına alan pandemi nedeniyle çalışmalara ara verilmek mecburiyetinde kalındı.

Temmuz ve ağustosta görevlendirilen 20 şahıslik bir teknik ekiple beraber toplamda 60 personel ile düzeltme çalışmalarına tekrar başlandı. Pandemi ve filyasyona bağlı karantina tedbirleri nedeniyle iki kere ara verdiği bakım ve tamir çalışmaları halen devam ediyor.

– Çiftçi mağdur olmayacak

Çarşamba Şeker Fabrikası’nın açılışının gecikmesinden çiftçiler mağdur olmayacak. Türkşeker, çiftçilerin ürettiği pancarı alarak bünyesindeki Kastamonu Şeker Fabrikası’nda işleyecek. Pancarın nakliye işlemlerinden ötürü çiftçinin rastgele bir parasal kayıbı olmayacak. Bütün nakliye işlemleri Türkşeker doğrultusundan karşılanacak.

Pancar bedeli ödemelerinde yüzde 12’nin altında oluşacak polar oranları da yüzde 12 kabul edilecek ve bu sayede çiftçi daha çok kazanacak.

Türkşeker, Sözleşmeli Münavebe Sistemi Modeli ile bölgeyi Türkiye’nin soya üretim merkezine çevirerek tarımsal sanayinin geliştirilmesinde mühim rol oynayacak olan soya üretiminin artırılması çalışmalarına da devam ediyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri