Ekonomi

Çalışana Sigorta Tazminatı

SGK primlerinin tam olarak ödenmemesi hususunda yargıtay tarafından önemli bir karar alındı!

Abone Ol  
 
67 / 100

Geçtiğimiz aylarda, işvereninden sigorta priminin almış olduğu maaş üzerinden yatırılması konusunda talepte bulunan bir çalışanın işine son verildi. Bu gelişmenin ardından hemen mahkemenin yolunu tutan çalışan için Yargıtay tazminat ödenmesine hükmetti.

Ülkemizde özellikle, özel sektör çalışanları tarafından sıklıkla karşılaşılan bir problem olan SGK primlerinin tam olarak ödenmemesi hususunda Yargıtay tarafından önemli bir karar alındı. Yüksek Mahkeme tarafından, sigorta priminin aldığı maaş üzerinden gösterilmesi hususunda talepte bulunan ve bu nedenle işten kovulan bir işçiye tazminat ödenmesine karar verildi.

Geçtiğimiz aylarda çalıştığı şirket sahibine, sigorta primlerinin aldığı maaş üzerinden yatırılması hususunda talepte bulunan bir işçi, patronundan “seni işten kovdum, defol git” cevabını aldı. Herhangi bir tazminat ödenmeden işten kovulan çalışan bu durumun üzerine hemen iş mahkemesinin yolunu tuttu. Çalıştığı süre içerisinde Denetçi Yardımcısı olarak kendisine verilen görevleri eksiksiz bir biçimde yerine getirdiğini ifade eden davacı, hakkını aradığı için işten atıldığını savundu. Söz konusu çalışan noter kanalı ile ihtarname göndermesine rağmen kovulduğu işyerinden alması gereken ücretleri tahsil edemediğini kaydetti. Mahkeme kapsamında savunmasını yapan davalı patron ise, davacı işçinin ik akdini kendisinin fesih ettiğini ileri sürdü. Mahkeme ise davanın kısmi bir şekilde kabulüne karar verdi. Karar davacı tarafından temyiz edilince devreye bu sefer Yargıtay 9. Hukuk Dairesi girdi.

Çalışana Sigorta Tazminatı 2 – yargitay

Emsal Teşkil Edebilir

Yargıtay tarafından açıklanan sonuçta davacı işçinin davaya konu ettiği ücret alacaklarının ödendiğinin işveren tarafından kanıtlanamadığı için dava dosyasındaki bilirkişi raporu doğrultusunda ilgili ücret alacağı ile ilgili hüküm kurulması yönünde karara varıldığı bildirildi. Bu kapsamda davalının temyiz ettiği kararın bozulmasına da Yargıtay 9. Hukuk Dairesi tarafından oy birliği ile karar verildiği belirtildi.

Halihazırda almış olduğu maaştan daha düşük bir tutar üzerinden yapılan sigorta primi ödemeleri birçok özel sektör çalışanı için önemli bir sorun olarak göze çarpıyor. Uzmanların belirttiğine göre söz konusu mahkeme kararı bu gibi örnekler için emsal teşkil edebilir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri