Ekonomi

Çalışan Annelere Destek

Çalışan anneler için verilen aylık eğitimli bakıcı desteğinin 200 euro’dan 300 euro’ya çıkarıldığı açıklandı

Abone Ol  
 
60 / 100

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, çalışan anneler için verilen eğitimli bakıcı desteğinin bu sene aylık olarak 200 euro değerinden 300 euro seviyesine çıkarıldığını belirtti. Bakan Selçuk, Avrupa Birliği ile ortak bir şekilde finansmanının sağlandığı, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından İstanbul, Ankara ve İzmir şehirlerinde uygulamaya konan Eğitimli Çocuk Bakıcıların Teşviki Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi kapsamında özel gereksinimli çocukları olan anneler için 50 Euro daha fazladan yani 350 euro olarak destek verileceği açıklandı.

Proje kapsamında detayları aktaran Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 2019 yılında başlatılmış olan uygulamalardan halen daha 0 – 24 aylık çocukları olan ve 4/a statüsünde sigortalı bir biçimde çalışan annelerin yararlanabildiğini kaydetti. Proje kapsamında faydalanmak isteyen vatandaşlar internet üzerinden dijital olarak başvurularını iletebiliyor.

Çalışan Annelere Destek 2 – aile calisma ve sosyal hizmet bakani

Amaç Kadın İstihdamının Desteklenmesi

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, proje kapsamındaki temel amacın kadınların kayıtlı istihdama katılımını desteklemek ve aile – iş hayatı arasındaki dengeyi güçlendirmek olduğunu kaydetti. Bakanlık olarak bir diğer amaçlarının da aile birliğinin korunması ve devamlılığının sağlanması olduğu belirtildi.

Eğitimli Çocuk Bakıcıların Teşviki Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi kapsamında başvuruların halen sürdüğünü vurgulayan Bakan Selçuk, destek miktarlarının önümüzdeki yıllar içerisinde aşamalı bir biçimde artırılarak 2021 yılı kapsamında 325 euro 2022 yılı kapsamında da 350 euro olacağını belirtti.

Kadın istihdamının desteklenmesi adına Avrupa Birliği’nin finansal destekleri ile ilk olarak İstanbul, Ankara ve İzmir’de uygulamaya konan Eğitimli Çocuk Bakıcıların Teşviki Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi’ne başvurular www.sgkegitimlibakici.org ya da www.sgk.gov.tr internet adresleri üzerinden e-devlet şifresi yardımı ile online bir şekilde yapılabiliyor. Başvuru kapsamında herhangi bir resmi kuruma fiziki olarak müracaat etme gerekliliği bulunmuyor.

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri