DünyaGenel

California tarihinin en büyük yangınlarından biriyle karşı karşıya

California çapında, fazlası kuzey kesimlerde olmak üzere irili ufaklı 560 yangın devam ediyor.

Abone Ol  
 

California çapında, fazlası kuzey kesimlerde olmak üzere irili ufaklı 560 yangın devam ediyor.

Yetkililer, birtakım yangınların ebatının 24 saat içersinde iki katına çıktığını, yoğun ağaçlık ve çalılık alanlarda etkili olan alevlerin on binlerce evi tehdit ettiğini belirtti.

Yangınlar niçiniyle eyalette en az 100 bin şahsa tahliye emri verildi.

San Francisco şehrinin kuzey, doğu ve güney kesimlerinde etkili olan üç küme yangında, 2 bin 566 kilometrekarelik alan zarar görürken, 500’den çok bina kullanılamaz duruma geldi.

Eyalet çapında denetim altına alınamayan yangınlara 12 binden çok itfaiyeci araya girmek ediyor.

Yangınlarda 5 birey hayatını kaybetmişti

Yetkililer, Solano ve Napa ilçeleriyle eyaletin orta kesiminde devam eden yangınlarda, biri yangın söndürme çalışmaları esnasında düşen helikopterin pilotu olmak üzere, 5 bireyin yaşamını yitirdiğini, 2 bireyin kaybolduğunu, 33 sivil ve itfaiyecinin yaralandığı belirtmişti.

Yangınlar niçiniyle yalnızca San Francisco’nun güneyinde 48 bin şahsa “tahliye emri” verilmişti.

California Valisi Gavin Newsom, önceki gün yaptığı açıklamada, yangınlara “olağanüstü” hava sıcaklığının ve yıldırımların niçin olduğunu söyleyerek, 72 saat içersinde aşağı yukarı 11 bin yıldırımın düştüğünü kaydetmişti.

“Camp yangını”

California ilçesinde 8 Kasım 2018’de başlayan ve “Camp yangını” olarak adlandırılan orman yangını, 16,5 milyar dolar zarara yol açarak o yılın en maliyetli natural afeti olmuştu.

Eyaletin kuzeyindeki Paradise kasabasında başlayan orman yangını aşağı yukarı 14 bin ev, 500’den çok iş yeri ve aşağı yukarı 4 bin 300 binayı yok etmiş, yangında 80’den çok birey yaşamını yitirmişti.

Toplamda 620 kilometrekarelik kısmı etkileri altına alan yangın, California tarihinin “en büyük ve en çok can kaybının yaşandığı orman yangını” olarak kayıtlara geçmişti.

Etiketler

Admin

Ajans Haberlerini Naklen Sizlere Aktarıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri