GenelSağlık

Burun estetiğinde başarı için operasyon sonrası hekim tavsiyesine uymak önemli

Medicana International İstanbul Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Esra Bayrı, burun estetiği ve sonrasında yapılması gerekenler konusunda bilgiler verdi.

Abone Ol  
 

Medicana International İstanbul Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Eksperi Prof. Dr. Esra Bayrı, burun estetiği ve ardından yapılması gerekli olanlar konusu ile alakalı bulgular verdi.

Medicana açıklamasına göre, burun estetiklerinde üst dudağa göre burnun açısının değiştirilmesi, burnun yüze oranlanarak doğru şekilde büyütülüp küçültülmesi, burnun uç kısmının şeklinin bireyin talebi tarafında değiştirilmesi gibi detaylı programlar yapılabiliyor. Burun estetikleri genel anestezi kullanılarak yapılıyor, aşağı yukarı 1,5-2 saat vakitbiliyor. Burun ameliyatlarında açık teknik, kapalı teknik ve piezo cerrahisi olmak üzere üç asli teknik kullanılıyor. Hem de birtakım burun estetiği operasyonları cerrahi araya girmek olmadan da yapılabiliyor, ancak ameliyatsız estetikler daha sınırlı. Ameliyatsız burun ameliyatlarında buruna tam manasıyla bir tedavi ya da revizyon yapılamıyor. Burun dolgusu, burun ucu botoksu, iple burun ucu kaldırma gibi programlar ameliyatsız burun estetiği operasyonlarına numune olarak sayılabilir.

– “Ödem yerlerine soğuk program yapılması tavsiye edilir”

Açıklamada görüşlerine yer verdiği Medicana International İstanbul Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Eksperi Prof. Dr. Esra Bayrı, burun estetiğinde operasyonun kendisi kadar operasyon ardından sürecin de mühim olduğunu belirterek, “Burun estetiği ardından yüzde ödem oluşabilir ve bu ödemi engellemek için her saat başı 10 dakika boyunca ödem yerlerine soğuk program yapılması tavsiye edilir. Genellikle operasyondan ileri ilk 3 gün doktorun önerdiği şekilde soğuk program gerçekleştirme çok mühimdir.” ifadelerini kullandı.

Ameliyat sonrasında iyileşme sürecinin tamam ile şahsa bağlı olduğunu açıklayan Bayrı, şunları kaydetti:

“Kişiye hangi operasyonun hangi teknikle yapıldığı, bireyin fiziki hali gibi çoğu etmen iyileşme sürecinin uzaması ya da kısalması üstünde etkilidir. Ortalama olarak burun estetiği operasyonu ardından iyileşme süresi 7-10 gün arasında farklılık gösterebilir. Burun estetiği ardından en merak edilen sorulardan biri de gözlük kullanımıdır. Burundaki kemikler ile alakalı bir operasyon geçirilmediği takdirde operasyondan dört hafta ardından istenilen gözlüğün kullanılabilir. Bu hususta doktorun yönlendirmeleri belirleyici olmalıdır. Burun ameliyatları ardından şahsa göre ve doktorların da görüşüne göre hastanede kalış hali belirlenir. Arada sırada şahıslar evine gitmeyi tercih eder birtakım hallerde ise bireyin 1 gece hastanede kalması ideal görülür. Ameliyat ardından en çok ilgi edilmesi gereken hallerden biri de sıvı alımıdır.

Kişinin doktorunun önerdiği miktarda sıvı alması tavsiye edilir. Operasyon ardından bireyin dudaklarını kuru şekilde bırakmaması, hem de ıslak bir bezle düzenli olarak ıslatması istenir. Burnun şişmesine de yol açabilen buhar banyosu, solaryum sauna gibi programlardan operasyon ardından ilk 6-8 hafta süresince uzak durmakta yarar vardır. Operasyon ardından ilk 1 haftada dişleri fırçalarken baskı yapılmaması da ehemmiyet taşır. Kişinin sigara içmesi operasyon ardından burunda meydana gelen yaraların iyileşmesini geciktirdiği için bilhassa ilk 3 gün sigara içilmemesi önerilir.”

– “Tamponların hareket ettirilmemesi olabildiğince mühim”

Bayrı, operasyon ardından burunda tamponlar olacağını ve bu tamponların şahıs doğrultusundan hareket ettirilmemesinin olabildiğince mühim olduğunu belirterek, şu ifadeleri kullandı:

“Burunda kalan bu tamponlara ekstra olarak ilgi edilmesi gereklidir. Kişinin varsa doktorun önerdiği ilaçları kullanması olabildiğince mühimdir. Operasyondan ileri erken dönemde kan sulandırıcıların alınmaması gerekir, zira bu ilaçlar dikiş bölgelerinde kanamaya yol açabilir. Operasyon ardından şahsa solunum yollarının tıkanmaması suretiyle okyanus suyu spreyi önerilir. Bu okyanus suyu spreyini solunum konusu ile alakalı hiçbir sorun yaşamamak için bireyin aksatmadan kullanması gerekir.

Hem de operasyon ardından burun her vakit temiz tutulmalıdır. Burunda rastgele bir kirlilik ya da operasyon bundan dolayı kalmış kabuklar, kan pıhtıları varsa ideal şekilde hijyenik hale getirilmesi gereklidir. Hem de dikiş yerlerine antibiyotikli krem sürülmesi de bölgenin enfeksiyon kapmasını önlemek hedefli yapılması gerekli olanlardandır. Dikkat edilmesi gereken en mühim nokta ise operasyon sonrasındaki dönemde bir vakit mutlaka bir travmaya maruz kalınmamasıdır. Şimdilik operasyon ardından iyileşme tamamlanmamışken burna alınacak rastgele bir darbe burunda tekrar eğriliğe ya da şekille alakalı sorunlara hem de solunum sorununa yol açabilir. Bundan korunmak için ilk birkaç hafta evde istirahat önerilir.”

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri