Ekonomi

Bugün Dolar Ne Kadar?

6 Temmuz Dolar kuru hakkında detaylar

Abone Ol  
 

Geçtiğimiz haftalarda uzun süre 6,85 civarında seyreden dolar / TL kuru, bugün itibariyle yeni haftaya 6,86 değeri üzerinden giriş yaptı. Dolar / TL kuru bağlamında yurt içi ekonomisinde bugün herhangi bir verinin açıklanması beklenmiyor, bu sebeple kur küresel gelişmeleri takip ederek hareketini sürdürecek.

Küresel piyasalarda ucuz likidite ile beraber mali destek politikaları sayesinden bir şekilde canlılık korunmaya devam ediyor. Türkiye’de ise 2 – 3 haftadır dolar kuru 6,85 TL değerinde seyrediyor. Bugün itibariyle yeni haftaya ise 6,86 değeri ile giriş yapıldı. Doların gün içerisindeki hareketinin iç piyasadan ziyade küresel piyasa odaklı olması öngörülüyor. Yine de piyasadaki veri gündemi ve Hazine ihaleleri de kur tarafından takip edilecektir.

Korona virüs salgını kapsamında sürmekte olan küresel çaptaki ikinci dalga kaygısı da piyasaları hareketli tutan en büyük etken olarak göze çarpıyor. Borsa İstanbul içerisinde ise altı adet yabancı kuruma bugün itibariyle geçerli olmak kaydıyla 1 ve 3 ay süreleri kapsamında açığa satış yasağı geldi.  Credit Suisse, Barclays Capital, Merrill Lynch kurumlarına 3’er ay; JP Morgan, Goldman Sachs ve Wood and Company Financial kurumlarına ise birer ay açığa satış yasağı kondu.

Bugün Dolar Ne Kadar? 2 – dolar kuru korona

Korona Virüs Etkisi Sürecek

2019 yılının son aylarında Çin’de ortaya çıkmasının ardından Mart ayına gelindiğinde tüm ülkelere yayıldığı gözlenen korona virüs salgını kapsamında yaşamın her alanında olduğu gibi ekonomi alanında da negatif etkiler sürüyor. Ülkemizde de küresel ölçekle paralel bir şekilde Haziran başlarından itibaren normalleşme adımlar uygulanmaya başlasa da korona virüsün neden olduğu ekonomik yaralar henüz tam anlamıyla sarılabilmiş değil. Yine de Haziran ayı içerisinde uzun bir süre dolar kurunu 6,85 dolaylarında sabit tutmayı başaran bir ekonomi politikası izlendiği söylenebilir. Dolar ve diğer piyasa göstergelerinde kesin olarak olumlu gelişmelerin yaşanması için ise korona virüs salgınına karşı net bir ilaç veya aşı çözümünün geliştirilmesi gerekiyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri