Sağlık

Bubonik Veba Nedir ve Belirtileri Nelerdir? 

Orta Çağ hastalığı olarak da bilenen bubonik veba nasıl bulaşıyor?

Abone Ol  
 

Son günlerde hakkında en çok dedikodu yayılan ve tartışılan hastalıklardan biri olan bubonik veba, hastalığa sahip olan fare, sıçan gibi kemirgenlerden başlayarak insanlara ve diğer hayvanlara bulaşan öldürücü bir hastalıktır. Söz konusu hastalık Orta çağdan bu yana varlığını devam ettirmektedir. Peki Bubonik vebanın belirtileri nedir?

Veba hastalığın en sık rastlanılan formlarından biri olan bubonik veba, Orta çağda özellikle Avrupa sınırları içerisinde milyonlarca insanın ölümüne neden olduğu için Kara Ölüm şeklinde de adlandırılmıştır. Hastalık kapsamında tedavi süreci hemen başlatılmadığı takdirde zararlı bakteri vücudun her noktasına yayılır ve akciğer ve septisemik forma dönüşebilir.

Özellikle Orta Çağ Avrupası içerisinde hayatı felç eden ve milyonlarca kişinin ölümüne sebep olan vebanın en ölümcül türü olan bubonik veba, kara ölüm ya da kara veba şeklinde de adlandırılıyor. Söz konusu hastalık dağ sıçanlarında bulunan pireler aracılığı ile insanlara ve diğer hayvanlara bulaşıyor.

Bubonik Veba Nedir ve Belirtileri Nelerdir?  2 – bubonik veba 2

Bubonik Vebanın Belirtileri Neler?

Veba kapmış olan hastalar, mikrobun bünyelerine girmesinden sonraki 2 – 8 gün içerisinde ani baş gösteren sırt ve baş ağrıları, titreme, ateş, nefes darlığı, kusma, deri lekeleri, burun kanaması, halsizlik, kasık ağrıları, kan tükürme ve devamlı dalgın olma gibi güçlü belirtiler sergiliyor. Bu süreç içerisinde veba kapmış olan hastanın dilinin kuruduğu ve renginin kahverengileştiği de gözlemlenebilir.

Tarih içerisinde zaman zaman söz konusu hastalığın büyük salgınları meydana gelmiştir. 14. yüzyıl içerisinde kara ölüm adı ile kayıtlara geçen salgının ise hıyarcıklı veba olduğu düşünülmektedir.

Son günlerde Çin’de ortaya çıktığına dair dedikodular ortaya atılan bubonik veba salgınına ilişkin ise henüz net bir bilgi haber merkezlerinde yer almıyor. Yine de söz konusu veba türünün oldukça tehlikeli olduğunu ve tarih içerisinde de milyonlarca insanı ölüme sürükleyen bir hastalık olduğunu belirtmekte fayda var. Konu ile ilgili önümüzdeki günlerde Dünya Sağlık Örgütü tarafından bir açıklama yapılması bekleniyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri