Sağlık

Bronzlaşma Sürelerine Dikkat!

En fazla 15 dakika yapılması gerektiği bilimsel olarak kanıtlandı!

Abone Ol  
 
66 / 100

Deri ve Zührevi Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ertan Yılmaz, bronzlaşma sürelerinin abartılması ile ciltte gözle görülebilir kırışıklıkların ortaya çıkabileceğini belirtti. Daha çok bronzlaşmak için uzun süre güneş ışığına maruz kalındığı takdirde cildin erken yaşlandığını vurgulayan Yılmaz, bu durumun ayrıca kişideki deri kanserine yatkınlık düzeyini de arttırdığını ifade etti.

Prof. Dr. Ertan Yılmaz, özenilen bronz tenlere sahip olmak için uzun süreler boyunca güneş ışığına maruz kalmanın kişilerin sağlığı adına olumsuz etkileri olduğunu vurguladı. Yaz sıcaklarının yakıcı olduğu dönemlerde güneşlenme aktivitesinin uygun saatlerde ve ölçülü bir şekilde yapılması gerektiğini belirtti. Güneşin çok yoğun olduğu 10.00 – 15.00 saatleri arasında mutlak suretle güneşlenmekten kaçınılması gerektiğinin altını çizen Deri ve Zührevi Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ertan Yılmaz, bu saatlerde vücuda gelen güneş ışınlarının cildin erken yaşlanmasına sebep olduğunu ve kişide deri kanserine yakalanma riskini artırdığını ifade etti.

Bronzlaşma Sürelerine Dikkat! 2 – bronz

15 Dakikadan Fazla Güneşlenmeyin

Yaz aylarında birçok insan adına vazgeçilmez bir aktivite olan güneşlenmenin en fazla 15 dakika yapılması gerektiğinin bilimsel olarak kanıtlandığını belirten Deri ve Zührevi Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ertan Yılmaz, deri kanseri ve erken yaşlanma durumun en hayati nedeninin küçük yaşlarda ve gençlik çağında vücuda alına güneş ışınları olduğunu kaydetti. Bu sebeple yakıcı ve zararlı güneş ışınlarına karşı önlemlerin kişinin bebeklik döneminden itibaren başlaması gerektiğinin altını çizen Prof. Dr. Ertan Yılmaz, bu konuda tüm ebeveynleri uyardı. Bunun yanında tüm yaş gruplarındaki insanlar için de güneşin çok yoğun ve yakıcı bir şekilde dünyaya ulaştığı 10.00 – 15.00 saatleri arasında direkt olarak güneş ışınlarına maruz kalmanın yarattığı tehlikeyi de vurgulayan Yılmaz, erken yaşlanmayı önlemek ve deri kanseri gibi hastalıkların riskini azaltmak adına özellikle içinde bulunduğumuz sıcak yaz günlerinde bu konuya azami ölçüde dikkat edilmesi gerektiğini belirtti.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri