Ekonomi

Borsada Primli Açılış

Borsa İstanbul'sa BIST yüzde 0,89 artışla 118.792,30'e ulaştı

Abone Ol  
 
66 / 100

Bugün itibariyle Borsa İstanbul içerisinde BIST 100 endeksi açılışla beraber yüzde 0,89 oranındaki artışla 118.792,38 puana ulaştı.

Bugün borsa açılışı itibariyle BIST 100 endeksi 1.051,28 puan kazanarak 118.792,38 puana yükseldi. Holding endeksi yüzde 0,88, bankacılık endeksi ise yüzde 0,51 oranında yükseldi. Sektör endeksleri içerisinde en çok kazanç getirenin yüzde 2,93 oranındaki artış işe ulaştırma olduğu gözlenirken, kaybettiren herhangi bir endeks olmadığı saptandı.

Dün 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü olması nedeniyle yurt içi piyasalar kapsamında herhangi bir işlem gerçekleştirilmezken Borsa İstanbul’daki BIST 100 endeksi Salı gününü yüzde 0,56 oranındaki bir değer kaybı ile 117.741,10 puan üzerinden kapatmıştı.

Borsada Primli Açılış 2 – borsa istanbul 2

ABD – Çin Gerilimi Piyasaları Etkiliyor

Ekonomistler, dünya genelinde korona virüs vaka sayılarında düşüş gözlenmemesi ve bazı bölgelerde korona virüse karşı önlemlerin tekrardan güçlü bir şekilde uygulamaya alınması ile beraber piyasalarda belli oranda bir baskı oluştuğunu belirtirken, ABD ve Çin arasında uzunca bir süredir devam eden politik – ekonomik gerilimin de risk iştahını azalttığını kaydetti.

ABD içerisinde başkanlık seçimlerinin yaklaşması ile beraber iç politikada oy kazandıracak bazı uluslararası politik kararların alındığını ifade eden ekonomistler, Trump’ın zaman zaman iç politikadaki popülerliğini ve hakimiyetini arttırmak adına Çin ile arasındaki gerilimi kontrollü bir biçimde arttırdığını kaydetti. Korona virüs salgınının ortaya çıkış sürecinde de virüsü sürekli “Çin virüsü” şeklinde vurgulayarak tüm dünyanın tepkisini çeken Trump, ilerleyen süreçte de uluslararası politikalar anlamında gündeme gelmeye devam edecek gibi görünüyor. 2019’un son günlerinde Çin’de ortaya çıksa da Mart ayı itibariyle tüm dünyaya yayılan ve an itibariyle en çok etkilediği ülke ABD olan korona virüs salgını ise dünya genelinde tırmanmaya devam ediyor. Özellikle ABD ve Brezilya’da her gün rekor sayıda vaka tespit edilirken küresel ölçekteki piyasalarda da bu anlamdaki baskının virüs sona ermeden ortadan kalkması beklenmiyor.

 

 

 

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri