Ekonomi

Borsada Düşüş

Bugün borsanın açılışı ile beraber BIST 100 endeksi değer kaybı yaşayarak 115.450,93 puana geriledi!

Abone Ol  
 

Bugün itibariyle ulaşan ilk veriler ışığında Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksinin yüzde 0,30 düşüş ile 115.450,93 seviyesine gerilediği gözlendi.

Bugün borsanın açılışı ile beraber BIST 100 endeksi 342,66 puan ve yüzde 0,30 oranında değer kaybı yaşayarak 115.450,93 puana geriledi. Bankacılık endeksleri yüzde 0,46 ve holding endeksleri de yüzde 0,13 oranında değer kaybı yaşadı. Sektör endeksleri arasında kazandıran tek oran yüzde 0,30 ile kimya, petrol, plastik oldu. En çok kayba neden olan endeks ise yüzde 2,93 oranındaki düşüş ile spor oldu.

Borsa İstanbul içerisinde BIST 100 endeksi, küresel ölçekteki risk algısı bağlamında yaşanan artış nedeniyle dün itibariyle günü yüzde 2,46 seviyesindeki düşüş ile 115.793,59 puan ile tamamlamıştı.

Borsada Düşüş 2 – borsa etki

Borsayı Etkileyen Unsurlar

Ekonomi alanında yetkin uzmanlar, Koronavirüs pandemisine dair oluşmaya başlayan ikinci dalga kaygılarının ve ABD içerisindeki vaka artışının engellenemedi bazı eyaletler için tekrar kapatma ve karantina uygulamalarının gündeme gelmesi ile beraber borsadaki risk iştahında da azalma yaşandığını belirtti.

Uzunca bir süredir uluslararası ilişkiler gündemini meşgul etmekte olan ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşları temelli gerilimin yanında Libya ve Suriye meselelerinin de tekrardan küresel ölçekte tartışılmaya başlanması ile beraber ekonomik verileri etkileyen politik gündemde de bir yoğunluk oluştuğunun altı çizildi. 2020 yılının başında bu yana devam etmekte olan Koronavirüs pandemisi nedeniyle uzunca bir süre ülkeler arasındaki gerilimler ve politik tartışmalar ikinci planda kalmıştı. Ancak Haziran ayından itibaren küresel ölçekte yavaş yavaş normalleşme sürecinin başlatılması ile beraber ekonomik ve politik gerilimler de tekrardan tırmanmaya başladı. Koronavirüs pandemisine karşı hala ilaç veya aşı gibi kesin bir çözüm geliştirilememiş olması da piyasalardaki risk halinin devamına sebep oldu. Bu duruma eklenen politik gerilimler de borsaları durgunluğa iten bir diğer önemli unsur oldu.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri